BRATISLAVA 15. januára (SITA) - Komunikácia s partnermi v tripartite aj napriek zlepšeniu stále nie je podľa Konfederácie odborových zväzov (KOZ) ideálna. Pred novinármi to dnes konštatovali jej najvyšší predstavitelia.
Podľa viceprezidenta KOZ pre odborovú politiku Eugena Škultétyho sa KOZ v zmysle predvolebnej dohody o spolupráci so stranou Smer-SD po úspešných voľbách podieľala na príprave sociálnej oblasti Programového vyhlásenia vlády (PVV). V maximálnej miere jeho realizácie však podľa Škultétyho bránia komplikácie v komunikácii s partnermi v tripartite. "Sú isté veci, ktoré by si KOZ predstavovala inak," povedal Škultéty.
Prezident KOZ Miroslav Gazdík dodal, že išlo najmä o prístup predsedov jednotlivých odborových zväzov k ministrom. "S premiérom sme sa dohodli na stretnutiach vždy pred parlamentnou schôdzou," dodal Gazdík. "Objektívne musím povedať, že komunikácia s vládou stále nie je ideálna a existuje viacero problémov, ktoré musíme doriešiť, aby sa splnili prísľuby z PVV v tejto oblasti," povedal viceprezident KOZ pre tripartitu Vladimír Mojš.
Nespokojnosť s úrovňou komunikácie tlmočilo začiatkom decembra minulého roku vedenie KOZ predsedovi vlády Robertovi Ficovi po tom, keď vláda nedodržala dohodnutý postup pri predkladaní návrhu novely regulačného zákona do tripartity či pre nahradenie päťčlennej Rady riaditeľov Sociálnej poisťovne (SP) jedným generálnym riaditeľom, ktoré podľa odborárov odporuje PVV.
Zákonom roka je pre odbory novelizácia Zákonníka práce
Novelu Zákonníka práce považuje Konfederácia odborových zväzov (KOZ) za zákon roka. Dosiahnuť chce v nej najmä posilnenie práv zamestnancov. Mala by nadobudnúť účinnosť 1. júla. Novinárom to dnes povedal viceprezident KOZ Vladimír Mojš.
KOZ chce v novele jasne zadefinovať závislú prácu, ktorú by podľa KOZ zamestnanci vykonávali v pracovnoprávnom a nie v obchodnom vzťahu, aby sa mzdové podmienky dohodnuté v Kolektívnej zmluve zhodovali s podmienkami v pracovnej zmluve, otázku skúšobnej lehoty, reťazenie pracovných pomerov na čas určitý, odstupné v prípade núteného odchodu pracovníka po pracovnom úraze, obmedzenie týždenného limitu pracovného času a práce nadčas, posilnenie právomocí odborovej organizácie a ďalšie.
"Zamestnávatelia zatiaľ nesúhlasia s limitovaním pracovného času ani s odstupným po úraze či s uvoľňovaním odborových funkcionárov. KOZ je pripravená na korekcie svojich požiadaviek, ťažko však zatiaľ predpokladať priebeh rokovaní," povedal Mojš.
Okrem novely Zákonníka práce si KOZ stanovila medzi úlohy na tento rok diskusiu o novele zákona o kolektívnom vyjednávaní, novelu zákona o sociálnom fonde, o štátnej a verejnej službe i o postavení zamestnancov v školách. Odbory sa tiež chcú zamerať na usporiadanie verejnoprávnych zdravotných poisťovní i úradov práce, zlepšenie pracovných podmienok zamestnancov, rast produktivity práce i miezd a zmenšovanie regionálnych rozdielov.
Zvýšenie minimálnej mzdy v minulom roku, ktoré rešpektovalo návrh KOZ, podľa Mojša napriek niektorým obavám neprinieslo zvýšenie nezamestnanosti. "Minimálnu mzdu treba posilňovať, trváme na jej zachovaní. Nebránime sa však, aby tie právne normy, naviazané na minimálnu mzdu, ktoré spôsobujú problémy, prestali s ňou súvisieť," dodal Mojš.