Bratislava 16. januára (ČTK) - Reláciu Slovenskej televízie Pod lampou nahradí vo štvrtok mimoriadna diskusná relácia o situácii vo verejnoprávnej televízii. Informovala o tom dnes STV. V priamej konfrontácii sa tak pravdepodobne stretnú riaditeľ STV Radim Hreha s novinárom Štefanom Hríbom, ktorý hovorí o neslobode v STV. O osude relácie, ktorú podľa Hrehu jej moderátor Hríb vo štvrtok zdiskreditoval, ešte vedenie STV nerozhodlo.
"K takémuto rozhodnutiu som dospel po zvážení vyjadrení k situácii, ktorá vznikla minulý týždeň, keď sa v relácii Pod lampou moderátor Hríb odklonil od pripravenej témy, poukázal na údajnú neslobodu v STV a reláciu vysielanú v priamom prenose predčasne ukončil," uviedol v tlačovej správe Hreha, ktorý Hríbovo konanie považuje za ohrozenie vysielania televízie.
Do relácie, ktorú bude viesť bývalá moderátorka TV JOJ Anna Vargová, by mali prísť aj členovia Rady STV Bohumír Bobocký a Miroslav Kollár, ako aj poslanci Národnej rady Pavol Minárik a Dušan Jarjabek a vybraný nezávislý mediálny odborník.
O ďalšom osude relácie Pod lampou sa podľa Hrehu rozhodne v krátkom čase. "STV má záujem zachovať diskusný formát podobného typu, akým je relácia Pod lampou. O jeho konkrétnej podobe rozhodne programové vedenie STV," informoval riaditeľ, o ktorom sa hovorí, že je blízky vládnej strane Smer-SD.
Ostatné vydanie diskusnej relácie Pod lampou vzbudilo veľký rozruch. Hríb si do nej okrem pozvaných vedcov zavolal aj odchádzajúceho šéfa Reportérov STV Eugena Kordu, ktorý tvrdí, že ho vyhodili pre politické tlaky. Keďže podľa zákona mala dostať priestor na vyjadrenie aj protistrana, STV za to môže dostať pokutu. Minister kultúry Marek Maďarič vplyv Smeru-SD na STV poprel, podľa neho Hríb vo štvrtok "sprivatizoval" vysielanie STV.
"Neboli sme nelojálni, ani sme nespáchali žiadnu neprofesionalitu, boli sme len dotknutí vlastnou otázkou, kde to vlastne sedíme," tvrdil Hríb v úvodníku časopisu Týždeň, ktorý je blízky konzervatívnym pravicovým stranám a kde je šéfredaktorom. Reakciu Hríba na najnovšie dianie v televízii ČTK zisťuje.
Debatu o politickom vplyve na STV vyvolalo predvianočné vyhlásenie koaličnej ĽS-HZDS, že zvolenie Hrehu za riaditeľa je víťazstvom Smeru-SD a vyjadrenia podpredsedu strany Milana Urbániho spred niekoľkých dní. Ten tvrdil, že strany vládnej koalície mali snahy zasahovať do verejnoprávnej televízie. Opozícia je presvedčená o tom, že dnešná vládna koalícia ovplyvňuje dianie v STV, koaliční poslanci jej zase oponujú, že to tak bolo za bývalej vlády.
Nový generálny riaditeľ STV po nástupe do funkcie odvolal okrem Kordu aj šéfa spravodajstva Rolanda Kyšku. Odchod ohlásili aj niektorí členovia bývalého vedenia STV, bývalý výkonný riaditeľ Branislav Zahradník, ktorý je členom opozičnej SDKÚ-DS, hovorca televízie Peter Kavecký a obchodný riaditeľ Ľubor Košút. Tí však politiku ako dôvod odchodu odmietli.
him fil
aktualizované 11:23