Bratislava 16. januára (TASR) - Opozícii sa nepáči zámer, aby rokovania vlády boli neverejné.
Tvrdí, že vláda chce občanov "odpíliť" od informácií. Štátna tajomníčka ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Emília Kršíková (Smer-SD) je presvedčená, že po prijatí tohto ustanovenia do kompetenčného zákona občania neprídu o informácie zo zasadnutia kabinetu.
"Zavedenie tohto mechanizmu platí v súčasnosti v rokovacom poriadku vlády z roku 2002. Chceme len zosúladiť platný stav. Takéto ustanovenie sa netýka poskytovania informácií, ktoré zaručuje zákon o slobodnom prístupe k informáciám," povedala pre TASR Kršíková. Podľa nej aj po prijatí zmien v kompetenčnom zákone bude vláda zverejňovať svoje uznesenie na internete a ministri budú informovať verejnosť na brífingoch. "Pokiaľ ide o záznam z rokovania vlády, ten sa ani teraz nezverejňuje. Tento mechanizmus zaviedla vláda Mikuláša Dzurindu v roku 2002," vysvetlila štátna tajomníčka.
Peter Miššík (SDKÚ-DS) a Daniel Lipšic považujú tento zámer za škandalózny a za krok späť. Budú v pléne žiadať jeho odmietnutie, resp. vypustenie z návrhu zmien v kompetenčnom zákone. "Tento návrh prichádza vtedy, keď verejnosť sa mohla domáhať aj záznamov z rokovania vlády na základe infozákona. Doteraz to upravoval interný predpis vlády, čo nebolo v rozpore s ničím. Ak to bude v zákone, tak sa asi ťažko bude môcť ktokoľvek domáhať, aby dostal presné a riadne informácie zo zasadnutia vlády," konštatoval Miššík pre TASR.
Lipšic po dnešnom rokovaní Ústavnoprávneho výboru NR SR poznamenal, že tento návrh svedčí o tom, že sa vláda bojí dať občanom informácie o tom ako rokuje, aké sú argumenty na jej zasadnutí a aký je záver. "Je to podceňovanie občanov a snaha obmedziť im informácie z rokovania kabinetu. Vláda nie je súkromná inštitúcia. Je platená z peňazí daňových poplatníkov a tí majú právo vedieť ako a o čom vláda rokuje. Je to krok späť a prejav zbabelosti vlády," podotkol pre TASR Lipšic. Pripomenul, že bývalá vláda rozširovala zákon o slobodnom prístupe k informáciám.