Banská Bystrica 16. januára (TASR) - O nenávratný finančný príspevok v rámci Operačného programu Základná infraštruktúra, Priorita 2 - Environmentálna infraštruktúra v plánovacom období 2004 až 2006 požiadalo MŽP SR 428 uchádzačov. Požadovaná suma 25,3 miliardy korún niekoľkonásobne presiahla výšku alokovaných prostriedkov určených na túto prioritu - takmer 5 miliárd korún. Konštatovali to predstavitelia MŽP SR v úvode dvojdňovej konferencie o úrovni implementácie projektov v spomínanom programovacom období, ktorá sa začala dnes v Banskej Bystrici.
"V uplynulom programovom období bolo v rámci základnej infraštruktúry podporených zo štrukturálnych fondov Európskej únie (EÚ) viac ako 150 projektov v sume 100 miliónov eur. Zamerané boli najmä na podporu vodohospodárskej infraštruktúry, a to na čistiarne odpadových vôd, kanalizácie, vodovody a na protipovodňové opatrenia. Podporu získali tiež projekty v oblasti ochrany ovzdušia, pôdneho hospodárstva a ochrany prírody," uviedol pre TASR riaditeľ odboru programov na sekcii environmentálnych programov a projektov MŽP SR Roderik Klinda.
Slovensko v rámci tohto operačného programu a jeho priority 2 vyalokovalo celú pridelenú sumu na podporu environmentálnych programov, ktoré sú už ukončené, alebo sa ešte realizujú. Viac finančných prostriedkov EÚ mu na predchádzajúce programové obdobie neposkytla. Ich vyčerpaním však Slovensko vytvorilo dobrý základ pre ďalšie programové obdobie v rokoch 2007 až 2012, kedy by do oblasti životného prostredia malo z EÚ pribudnúť oveľa viac financií. Slovensko žiada 1,8 miliardy eur, avšak konečná výška bude známa až po uzavretí rokovaní s EÚ, dodal Klinda.
V oblasti životného prostredia existuje kontinuita po predchádzajúcej vláde. "Pokračujeme v začatom diele z predchádzajúceho obdobia. V ďalších rokoch bude dominovať predovšetkým tlak na efektívne využitie zdrojov a čo možno najlepšie vyčerpanie európskych zdrojov. To znamená, že sa budeme snažiť eliminovať rizikové projekty, pri ktorých hrozí nečerpanie financií slabšou technickou alebo finančnou pripravenosťou tých, ktorí tieto projekty chcú realizovať," konštatoval štátny tajomník MŽP SR Jaroslav Jaduš.
Na konferencii odznejú aj informácie o čerpaní finančných prostriedkov zo štrukturálnych fondov EÚ prostredníctvom aktivít definovaných Komunikačným akčným plánom MŽP SR. Jej účastníci dostanú navyše komplexný servis o tom, kde získať potrebné informácie na predkladanie projektov pre nové plánovacie obdobie 2007-2013.
Súčasťou podujatia je aj výstava úspešných projektov operačného programu Základná infraštruktúra Environmentálna infraštruktúra na Slovensku v rokoch 2004-2006. Medzi najúspešnejších žiadateľov v tomto období patrili obce Brusno, Medzilaborce, Psiare, Habovka, Strečno, košická tepláreň, vápenka v Tisovci či košická firma V.O.D.S, a.s.
Odborným garantom konferencie, ktorá sa koná v rámci projektu Slovenskej agentúry životného prostredia je MŽP SR - Sekcia environmentálnych programov a projektov.