V prípade starostlivosti o malého Jakuba, ktorého pichol spolužiak štetcom do hrude a neskôr zomrel, priznalo vedenie topoľčianskej nemocnice čiastočné pochybenie.
Uviedol to na tlačovej besede riaditeľ nemocnice Martin Naništa v reakcii na dnes zverejnené výsledky šetrenia Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Naništa zdôraznil, že sa vyvodia aj personálne dôsledky, ale nechcel byť zatiaľ konkrétny. Nemocnica využije možnosť a do troch dní sa k protokolu úradu vyjadrí.
Smrť školáka Jakuba z Topoľčian, ktorého vlani 6. decembra bodol spolužiak štetcom do hrudnej steny, zavinili podľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou sčasti aj ošetrujúci lekári. Neposkytli mu totiž dostatočnú starostlivosť, povedal dnes novinárom predseda úradu Ján Gajdoš.
Pätnásťročný Michal pichol štetcom svojho 13-ročného spolužiaka Jakuba. Drevená asi 30 cm dlhá rúčka štetca nanešťastie zasiahla hrudník. Štetec si z podpazušia vytiahol sám a v šoku utekal do zborovne, kde zavolali záchranku. Lekári museli pristúpiť k okamžitej operácii zraneného Jakuba. Riaditeľka školy Helena Drevenáková povedala, že škola na tom nemá žiadne zavinenie. Učiteľky sa v triede práve striedali.
Pacient bol okamžite po útoku prevezený do topoľčianskej nemocnice. Po tom, ako o pár dní začal vykašliavať krv a začali mu zlyhávať orgány ho previezli do Bratislavy. Následným opuchnutím mozgu upadol do bezvedomia a lekári ho už nedokázali zachrániť. Nakoniec zraneniam podľahol. Príčinou smrti bolo podľa lekárov zlyhanie všetkých jeho orgánov. Aj napriek pochybnostiam niektorých odborníkov o postupe topoľčianskych lekárov tamojšia nemocnica svoje postupy Jakubovej liečby obhajovala.
"Zdravotná starostlivosť nebola v niektorých momentoch poskytnutá správne", povedal Gajdoš. Chlapca mali zdravotníci podľa neho previesť na špecializované pracovisko, kde by sa o neho dokázali lekári lepšie postarať. Prípadom sa bude ďalej zaoberať polícia a neskôr možno aj súdy, dodal predseda úradu.
Príčinou smrti bolo podľa vyšetrovania zlyhanie centrálneho nervového systému v dôsledku dusenia a zástavy srdca, ku ktorému došlo v Nemocnici Topoľčany n.o. v dôsledku zaplavenia dýchacích ciest krvou.
Podľa Gajdoša úradu sa ťažko dá povedať, či existuje súvislosť medzi pochybením zdravotníckych pracovníkov a smrťou chlapca. Uviedol, že to je vecou orgánov činných v trestnom konaní. Dodal však, že na vysokošpecializovanom pracovisku, aké sú na Slovensku štyri, by bola Jakubova šanca na prežitie väčšia. Gajdoš tiež vyzval všetkých lekárov, aby umožnili dieťaťu prevoz na takéto špecializované pracovisko, ak je jeho stav stabilizovaný.
Vedenie topoľčianskej nemocnice sa k rozhodnutiu Úradu pre dohľad stanovisko vyjadrí na tlačovej konferencii v popoludňajších hodinách, povedal ČTK riaditeľ nemocnice Martin Naništa.
Úrad podľa Gajdoša predložil protokol o výsledkoch kontroly 16. januára Nemocnici v Topoľčanoch n. o. Tá sa môže k protokolu vyjadriť do troch dní. Následne úrad podá trestné oznámenie a rozhodne o sankciách. Nemocnica môže dostať pokutu do 5 mil. korún a oddeleniu alebo pracovníkom, ktorí pochybili, môže byť zastavená činnosť na jeden rok.
Nemocnica v Topoľčanoch podľa Gajdoša okrem iného neviedla serióznu dokumentáciu o prípade Jakuba. Zároveň rodina bola zavádzaná pri informovaní o jeho zdravotnom stave. Gajdoš si tiež myslí, že Jakub v nemocnici potreboval psychológa.
Predseda odbornej komisie František Novomeský zdôraznil, že informácia o prepichnutí pľúc Jakuba sa nezakladala na pravde. Pľúca nemal prepichnuté, ale poškodené, pretože mal prepichnutú hrudnú stenu. Zdôraznil však, že spúšťacím mechanizmom celej situácie bolo pichnutie Jakuba. Podľa Novomeského sa preukázalo, že v dôsledku dusenia Jakuba došlo aj k poškodeniu mozgu.
Okrem toho, že chlapca mali zdravotníci previesť do jednej z troch detských fakultných nemocníc v Bratislave, Banskej Bystrici, či Košíc, alebo na špecializované pracovisko martinskej fakultnej nemocnice, zanedbala podľa Gajdoša topoľčianska nemocnica aj zdravotnú dokumentáciu. "Nemala k dispozícii serióznu dokumentáciu a rodina bola zavádzaná," dodal predseda úradu.
O prípadnej pokute, či zákaze činnosti pre niektorých zdravotníkov z nemocnice v Topoľčanoch by mal úrad rozhodovať po tom, ako sa oboznámi so stanoviskom vedenia nemocnice.
Vlani zomrelo podľa skorších vyjadrení Úradu pre dohľad po chybách lekárov, okrem Jakuba, ďalších 23 ľudí. Ich vinu však budú musieť podľa Gajdoša potvrdiť ešte súdy. Vzhľadom na počet ľudí, ktorým lekári každoročne pomôžu, nie je počet pochybení vysoký, dodal.
aktualizované 16:50
Autor: jb, zh

Beata
Balogová
