Premiér Robert Fico navštívi Líbyu pravdepodobne až vo februári a nie ešte v januári, ako sa pôvodne plánovalo. Začiatkom budúceho mesiaca uskutoční tiež návštevu Číny. Novinárom to dnes povedal minister zahraničných vecí Ján Kubiš. Cestu Fica do juhoamerickej Venezuely kontroverzného prezidenta Huga Cháveza minister nepotvrdil.
Opozícia a niektorí komentátori v posledných dňoch predsedovi vlády plánovanú cestu do Líbye či údajnú prípravu návštevy Venezuely vyčítali. Upozorňovali najmä na Chávezove blízke vzťahy s kubánskym vodcom Fidelom Castrom či na problémy s dodržiavaním ľudských práv v Líbyi. Kritizovali i Ficovu návštevu na recepcii kubánskeho veľvyslanectva.
O posunutie termínu cesty do Tripolisu požiadala vraj líbyjská strana. "Táto návšteva sa uskutoční niekedy v polovici februára. Líbyjská strana zvoláva zasadnutie parlamentu a tento zasadá 500 kilometrov od hlavného mesta. Zhodou okolností je to tak, že by to trošku narušilo možnosť uskutočniť všetky rokovania, o ktoré išlo nám aj líbyjskej strane," povedal Kubiš. Plánom premiérových zahraničných ciest sa dnes zaoberala vláda.
Cesta premiéra Roberta Fica do Venezuely sa vôbec neplánuje, uviedol na dnešnom zasadnutí Zahraničného výboru Národnej rady (NR) Slovenskej republiky minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš, čím spresnil svoju dnešnú predpoludňajšiu informáciu o tom, že o premiérovej ceste do tejto krajiny sa ešte nerozhodlo.
Minister označil úvahy o návšteve Venezuely za špekulatívne. Takúto cestu vraj premiérovi odporúčať nebude. Osobne by túto krajinu nenavštívil, pretože je to vraj "nevhodné". Dodal, že premiérova cesta do Južnej Ameriky sa pripravuje. "Ja podporujem také úvahy, ako je Brazília a Čile," povedal Kubiš, ktorý ešte v utorok neprezradil, či s Ficovými úvahami o návšteve Caracasu súhlasí.
Kubiš odmietol kritiku nedostatočnej koordinácie zahraničnej politiky medzi jeho rezortom, premiérom a prezidentom. Plánované návštevy pravidelne konzultujú. O Venezuele s Ficom nehovoril, pretože je len v štádiu úvah. Dodal, že Fico bude o svojich cestách informovať prezidenta Ivana Gašparoviča na stretnutí vo štvrtok alebo v piatok. Tipy na cesty môže mať premiér podľa Kubiša napríklad od podnikateľov, s ktorými sa stretne a povedia mu o možnostiach hospodárskej spolupráce. Či sa napokon taká cesta uskutoční je aj vecou konzultácie s MZV SR.
Diskusia o zahraničných cestách
Prvý bod dnešného rokovania výboru o aktuálnych výzvach slovenskej zahraničnej politiky vyvolal rozsiahlu diskusiu, v ktorej opozícia na adresu premiéra Fica poznamenala, že jeho účasť na recepcii kubánskej ambasády a plánované cesty do Líbye a Číny môžu poškodiť našu zahraničnopolitickú reputáciu a sú negatívnym signálom o prípadnej zmene našej zahraničnej politiky. Kubiš bránil svoj rezort i premiéra Fica výrokom, že jeho cesty do Líbye a Číny, respektíve polemika o Venezuele, nemôžu nič také naznačovať.
Poslanec NR SR za SMK Pál Csáky na zasadnutí výboru uviedol, že nielen slovenská opozícia, ale aj zahraničie je znepokojené poslednými zahraničnopolitickými krokmi Roberta Fica. Dodal, že Európska komisia bude podrobne sledovať premiérovu cestu v Líbyi. Kubiš reagoval, že žiadne signály znepokojenia nedostal, na margo Csákyho slov uviedol, že želané sa v tomto prípade nemá stať skutočným. Diplomatickým prejavom znepokojenia je demarš a ten SR nedostala, dodal Kubiš. Podobne, ako Eduard Kukan (SDKÚ-DS), aj Csáky pripomenul, že Ficova účasť na kubánskej recepcii sa môže chápať ako prejav podpory režimu Fidela Castra, čo nie je dôkazom zodpovednej zahraničnej politiky. Posledné kroky premiéra nesú podľa poslanca Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS) určitý rukopis, nie sú náhodné a poškodzujú nás.
Gašparovič v súvislosti s cestami premiéra do Líbye a Venezuely navrhol, aby sa na zahraničnej politike dohodla vláda, parlament a prezident. "Som si vedomý, že premiér ide do zahraničných vzťahov, ktoré v poslednom čase neboli tradičné. Nevidím dôvod, aby sme v pozitívnych veciach v rámci princípov, vyplývajúcich z členstva v EÚ, zahraničnú politiku nenapĺňali. Neprikladám plánovaným cestám premiéra dôraz, ale myslím si, že tá koordinácia názorov medzi vládou, parlamentom a prezidentom bude potrebná," povedal v pondelok Gašparovič.
Predseda vlády bude v Tripolise diskutovať o prehĺbení hospodárskej a obchodnej spolupráce oboch krajín. Hovoriť by mal aj o otázke trestu smrti pre päť bulharských sestier a palestínskeho lekára, ktorých v Líbyi odsúdili za to, že údajne zámerne infikovali deti vírusom HIV. Proti rozsudku ostro protestovala Európska únia aj organizácie na ochranu ľudských práv. "Delegácia vyjadrí podporu Bulharsku pri riešení situácie v súlade so stanoviskom Európskej únie," píše sa vo vládnom materiáli.
O hospodárskej spolupráci by mal Fico podľa Kubiša rokovať aj Číne. "Máme niekoľko firiem, ktoré tradične pôsobia na čínskom trhu a chceli by pokračovať ďalej najmä v energetike," priblížil minister. Hovoriť by sa tiež podľa neho malo aj o otázkach ľudských práv v Číne.
Slovensko by malo poslať chirurgický tím do Libanonu
Slovensko sa pravdepodobne zapojí do mierovej misie OSN v Libanone vojenským chirurgickým tímom. S návrhom ministerstva obrany dnes súhlasila vláda, vyslanie šiestich zdravotníkov na dobu päť mesiacov musí ešte odobriť parlament.
Dvaja chirurgovia, jeden anesteziológ a tri zdravotné sestry by mali pôsobiť v krajine od marca do konca júla, po dva a pol mesiaci ich vystriedajú ďalší kolegovia.
Modré prilby OSN majú za úlohu zaisťovať dodržiavanie prímeria medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh. Obe strany proti sebe viedli vlani v júli a auguste 34 dní ťažké boje. Slovensko ponúklo pomoc do posilnenej misie UNIFIL ešte minulý rok po vypuknutí konfliktu.
Slovenskí zdravotníci budú pracovať v poľnej nemocnici pod belgickým vedením. "Tím je určený vykonávať odbornú chirurgickú a traumatologickú starostlivosť v prípade zranení, úrazov a chorôb," píše sa v materiáli ministerstva. Ošetrovať bude personál medzinárodnej misie, miestne obyvateľstvo, ako i ďalšie aj nepriateľské osoby.
Výdavky na účasť v misii sa odhadujú na osem miliónov korún, z čoho asi 860.000 korún Slovensku preplatí OSN.
O posilnení misie UNIFIL rozhodla Bezpečnostná rada OSN vlani auguste po vystupňovaní izraelsko-libanonského konfliktu. Izrael spustil vojenskú operáciu na juhu Libanonu po únosoch izraelských vojakov radikálnym islamským hnutím Hizballáh. Prímerie nastalo v polovici augusta. Vojna si vyžiadala viac ako 1300 mŕtvych a materiálne škody najmä na infraštruktúre.
Slovensko daruje Afganistanu ďalšie prebytočné zbrane a muníciu
Slovensko poskytne Afganistanu ďalšiu vojenskú pomoc. Krajine daruje 1445,5 tony prebytočného vojenského materiálu za 297 miliónov korún. Rozhodla o tom dnes vláda na návrh ministerstva obrany. Afganská armáda dostane do užívania zbrane a strelivo, ktoré už slovenská armáda nepotrebuje.
Prvých 2200 ton materiálu za takmer pol miliardy korún poskytla vláda Kábulu ešte vlani. Zámer venovať Afganistanu nepotrebnú muníciu kritizovala organizácia Amnesty International na Slovensku, ktorá sa obáva jej zneužitia.
Ministerstvo obrany chce tiež rozšíriť možnosti pre použitie vojenskej pomoci. K zmluve s Afganistanom z februára 2006 preto navrhlo vláde podpísať dodatok o tom, že venovaný materiál bude môcť použiť nielen armáda, ale aj ďalšie bezpečnostné zložky krajiny.
Afganské sily dostanú od Slovenska samopaly, guľomety, náboje, delostreleckú muníciu a buzoly. Prepravu by mali podobne ako vlani zabezpečiť bezplatne Spojené štáty.
Medzinárodná organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International sa obáva rizika, že vzhľadom na nestabilnú situáciu v krajine sa zbrane dostanú do nesprávnych rúk. "Dodávky starých zbraní nie je to, čo pomôže bezpečnostnej situácii. Je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že staré zbrane budú zneužité na porušovanie ľudských práv," povedala ČTK hovorkyňa Amnesty International na Slovensku Ingrid Králová.
Ministerstvo obrany oponuje, že v dohode sa afganská strana musela zaviazať, že zbrane neposkytne neoprávneným subjektom. Argumentuje tiež, že materiál má posilniť bezpečnostnú situáciu v Afganistane.
Podobnú vojenská pomoc poskytlo Slovensko minulý rok aj Iraku, keď irackej armáde venovalo prebytočné tankové strely. Nepotrebnú muníciu a zbrane darovalo Afganistanu a Iraku napríklad aj susedné Česko.
Slovensko má v Afganistane takmer 60-člennú ženijnú jednotku. Vláda premiéra Roberta Fica zatiaľ nevyhovela požiadavke NATO, aby presunula vojakov na nebezpečný juh krajiny.
aktualizované 17:54Autor: zh

Beata
Balogová
