Bratislava 5. apríla (TASR) - Zástupcovia miest a obcí sa ohradzujú voči tvrdeniam politikov, že samosprávy nie sú spôsobilé prevziať kompetencie, ktoré predpokladá koncepcia decentralizácie a modernizácie verejnej správy. Regióny sa zároveň, podľa vyjadrenia zástupcov samospráv, stotožňujú s modelom územnosprávneho členenia Slovenska na 12 krajov a 12 vyšších územných celkov (VÚC). Vítajú teda rozhodnutie vlády o územnosprávnom členení Slovenska, ktoré považujú za optimálne. Na XI. sneme Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktorý dnes pokračuje v Bratislave, to vyhlásil starosta obce Malé Zlievce v okrese Veľký Krtíš Jozef Filkus.
Ako Filkus dodal, model 12+12 podľa jeho informácií podporujú aj nižšie štruktúry Strany občianskeho porozumenia (SOP) a Strany demokratickej ľavice (SDĽ), čo je v protiklade modelu 8+8, ktorý presadzujú centrály oboch strán. Za dvanástku sú aj občianske združenia a regionálne samosprávy. Model územnosprávneho členenia na 12 krajov a 12 VÚC by mal byť zavedený aj preto, lebo umožňuje spravodlivejšie prerozdelenie finančných prostriedkov, tvrdí Filkus.
Vo svojom príspevku spochybnil vyhlásenia lídra Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) Vladimíra Mečiara, ministerky financií Brigity Schmögnerovej a jej straníckeho kolegu vicepremiéra pre legislatívu Ľubomíra Fogaša, že mestá a obce, resp. budúce vyššie územné celky nie sú pripravené na to, aby prevzali navrhované množstvo kompetencií. HZDS má 618 primátorov a starostov, je preto zarážajúce, že im ich predseda Mečiar nedôveruje, povedal Filkus. Mestá a obce podľa neho už dnes vykonávajú mnohé kompetencie nad rámec zákona o obecnom zriadení a takéto vyjadrenia sú pre samosprávy urážajúce. "Nemyslite si, že všetko viete len tu v Bratislave, vieme to aj my dole," povedal Filkus vo svojom príspevku.
Ďalší z delegátov snemu, reprezentujúci mestskú časť Košíc Jozef Filas konštatoval, že vo svojich postojoch k reforme sa "koalícia sama zmanipulovala do pozície, kedy sa ťažko bude obhajovať pred verejnosťou". Do konca volebného obdobia sa podľa jeho slov z reformy bude dať len ťažko realizovať niečo zmysluplné. Filas zdôraznil, že z meškania reformy nemožno obviňovať tím odborníkov vládneho splnomocnenca Viktora Nižňanského. Na začiatku volebného obdobia bolo treba urobiť veľké politické rozhodnutie o kompetenciách a finančných tokoch tak, aby odborníci mohli pracovať už "vo vymedzených rámcoch."
Diskusiu dnes otvoril generálny sekretár rakúskeho Združenia miest a obcí Erich Preamböck. Odzneli v nej vystúpenia viac ako desiatky starostov a primátorov, ktorí sa okrem reformy verejnej správy kriticky vyjadrili k nedostatku finančných prostriedkov a ďalším aktuálnym problémom samosprávy.