BRATISLAVA 18. januára (SITA) - Európska únia (EÚ) nevyžaduje kontrolu mäsa pri domácich zabíjačkách, slovenská legislatíva ide nad rámec povinností platných v únii, uvádza sa v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytol tlačový tajomník Zastúpenia Európskej komisie v SR Roman Schönwiesner. Nie je preto pravda, že by takéto ustanovenie nového zákona o veterinárnej starostlivosti, platného od 1. februára, vyžadoval Brusel, ako to bolo na Slovensku medializované.
Podľa zákona o veterinárnej starostlivosti zabíjanie hovädzieho dobytka a ošípaných pre súkromnú domácu spotrebu podlieha nahláseniu príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe aspoň jeden pracovný deň vopred a zároveň musia byť dodržané požiadavky na vyšetrenie trichinely, čiže svalovca. "Slovenský zákon o veterinárnej starostlivosti vo veci kontroly prítomnosti svalovca v zabíjačkovom mäse určenom na domácu spotrebu ide nad rámec povinností platných na celoeurópskej úrovni. Platná legislatíva EÚ takúto povinnosť nepozná," uviedol v tejto súvislosti Ján Figeľ, komisár EÚ pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mládež.
Právo EÚ sa veterinárnymi opatreniami vo vzťahu k domácej výrobe a spotrebe mäsa nezaoberá. Platí iba pre tzv. úradné kontroly, ktoré sa týkajú výroby a spracovania mäsa určeného pre trh a verejnú spotrebu. Voči primeraným opatreniam na zvyšovanie ochrany zdravia obyvateľstva nemožno namietať, ale v uvedenom prípade nie je správne odvolávať sa na požiadavky Európskej únie, uzatvára Schönwiesner.
Zsolt Simon: Potvrdzuje sa neschopnosť vedenia rezortu pôdohospodárstva
Stanovisko Európskej komisie, podľa ktorého Európska únia (EÚ) nevyžaduje kontrolu mäsa pri domácich zabíjačkách, a tak slovenský zákon o veterinárnej starostlivosti ide nad rámec povinností platných v únii, je podľa exministra pôdohospodárstva Zsolta Simona (SMK) dôkazom neschopnosti súčasného vedenia ministerstva pôdohospodárstva. Povedal to pre agentúru SITA.
"Malo sa to týkať len hovädzieho dobytka, ale ministerstvo asi chcelo zvýšiť dôležitosť úradníkov," povedal Simon. "Je to dôkaz, že ministerstvo nezvláda úlohy," dodal s tým, že on sám už pracuje na návrhu novely zákona o potravinách, ktorý podľa neho odporuje práve spomínanému zákonu o veterinárnej starostlivosti v oblasti sankcií. "Zrejme budem iniciovať aj jeho novelizáciu," povedal Simon.
Na otázky agentúry SITA, či vzhľadom na stanovisko EK i vzhľadom na komplikácie, ktoré opatrenie spôsobí drobným chovateľom, neplánuje Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) zákon novelizovať, odpovedala hovorkyňa rezortu Magdaléna Fajtová, že podľa MP je odborný i celospoločenský záujem monitoringom získavať výsledky laboratórnych vyšetrení na trichinelu a týmto zmonitorovať stav tohto ochorenia parazitárneho charakteru, ktoré je prenosné na ľudskú populáciu a pôsobiť tak preventívne. Fajtová tiež poukázala na to, že usmerňovací dokument EK o zabíjaní na súkromnú domácu spotrebu umožňuje členským štátom EÚ zaviesť vlastné vnútroštátne predpisy. "Takýmto predpisom je zákon o veterinárnej starostlivosti. V súčasnosti sa pripravuje podrobnejšia informácia pre verejnosť o celom mechanizme," uviedla v stanovisku MP Fajtová.
Podľa nového zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorý prijal parlament na decembrovej schôdzi NR SR, možno hovädzí dobytok a ošípané zabíjať u chovateľa na súkromnú domácu spotrebu, ak bolo zabíjanie zvierat nahlásené príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe aspoň jeden pracovný deň vopred, boli dodržané požiadavky na ochranu zvierat v čase zabíjania, boli dodržané požiadavky na sústreďovanie a neškodné odstránenie živočíšnych vedľajších produktov podľa osobitného predpisu, boli dodržané požiadavky na vyšetrenie na BSE podľa osobitného predpisu, ak ide o hovädzí dobytok, boli dodržané požiadavky na vyšetrenie trichinely podľa osobitného predpisu.