KOŠICE 18. januára (SITA) – Posledný raz dnes popoludní zasadá plénum Ústavného súdu SR. Ako agentúru SITA informoval poradca ÚS Štefan Németh, ústavní sudcovia sa na neverejnom zasadaní budú venovať právnym vetám a ich schváleniu. V právnych vetách sú v koncentrovanej podobe sústredené právne názory, ku ktorým ÚS dospel pri svojom rozhodovaní. Právne vety budú publikované v Zbierke nálezov ÚS.
Od 22. januára bude Ústavný súd SR (ÚS) pôsobiť len v obmedzenom rozsahu bez pléna, lebo bude mať len štyroch sudcov - jeden senát. Súdu bude predsedať Juraj Horváth, ktorý na dnešnej tlačovej besede povedal, že senát bude riešiť len najnevyhnutnejšie akútne sťažnosti, ostatné veci bude ÚS riešiť, až keď prezident Ivan Gašparovič vymenuje nových deväť ústavných sudcov. ÚS nie je kompletný od roku 2004.
„Chcem veriť, že to nebude trvať dlho, kým bude ÚS kompletný, no i tak to bude náročné obdobie,“ povedal Horváth. Vyslovil presvedčenie, že noví sudcovia rýchlo vniknú do problematiky, niektorí z kandidátov už pôsobili na ÚS ako sudcovia či ako poradcovia.
Ako uviedol podpredseda ÚS Eduard Bárány, ktorý súd vedie od odchodu niekdajšieho predsedu Jána Mazáka, v novom období stojí pred sudcami ÚS náročná úloha najmä v aplikácii európskeho práva. Bárány informoval, že na ÚS ostalo vyše 750 nevybavených vecí, medzi nimi viacero závažných podaní týkajúcich sa rozporov niektorých zákonov s ústavou. „Niektoré veci sú vo vysokom štádiu rozpracovania vrátane konceptu návrhu na rozhodnutie. Bude na nových sudcoch, či si osvoja takýto návrh alebo budú vec ďalej posudzovať a až tak plénum prijme rozhodnutie,“ vysvetlil Bárány, čo bude s nevybavenými vecami .
Na rozhodnutie ÚS čaká 27 podaní o súlade zákonov s ústavou, medzi nimi zákon o interrupciách, zákon o preukazovaní pôvodu majetku, zákon o zbraniach a strelive. Nový ÚS sa bude musieť zaoberať aj takmer 140 volebnými sťažnosťami v súvislosti s minuloročnými decembrovými komunálnymi voľbami ako aj stovkami sťažností občanov na porušovanie ich práv zaručených ústavou či medzinárodnými dohovormi.
„Na ÚS ešte stále chodí mnoho sťažností obyčajných ľudí, s ktorými nemôžeme nič robiť, hoci mi neraz bolo ľúto, že nemôžeme pomôcť. Na rozdiel od ombudsmana nemôže ÚS ľuďom poradiť ako majú postupovať,“ povedal Bárány. Doložil, že maximálne im môžu povedať, nech sa obrátia na bezplatnú právnu poradňu či ombudsmana.
Eduard Bárány pôsobil na ústavnom súde od roku 2000 ako podpredseda. Ako uviedol na otázku agentúry SITA, vracia sa na svoje pôvodné pracovisko Slovenskú akadémiu vied a pravdepodobne začne pôsobiť aj v advokácii.
ič;mt;bl