LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 19. januára (SITA) - Liptovský Mikuláš sa chce v budúcnosti lepšie vysporiadať s rómskou problematikou v meste. V rómskej osade Hlboké žije približne 500 Rómov.
Nie je v nej žiadne kultúrne, vzdelávacie ani športové stredisko. Ako informoval primátor Ján Blcháč, nové vedenie mesta na najbližšom mestskom zastupiteľstve, ktoré bude na budúci týždeň vo štvrtok, navrhne poslancom vytvorenie Komisie pre riešenie rómskych záležitostí. Majú v nej byť zástupcovia menšiny i mesta. „Tým, že zatiahneme rómsku časť do riešenia problémov, tak budú mať aj Rómovia pocit zodpovednosti za to, čo sa robí,“ uviedol primátor Blcháč. Podľa neho je potrebné vyhodnotiť súčasný stav a navrhnúť ďalšie možnosti, ktoré s ich účasťou prinesú ďalšie riešenia tejto problematiky v meste.
V Liptovskom Mikuláši vzniká v rómskej osade Komunitné centrum (KC) – Nový svet. Noví nájomníci sa do neho nasťahujú podľa informácií Blcháča po kolaudácii na budúci týždeň. Do nových bytov nižšieho štandardu v rámci KC presťahujú šesť rodín. Ich výber sa po posúdení sociálnej a bytovej situácie uskutočnil minulý rok v októbri.
S výstavbou KC začalo mesto v júli minulého roka, vzniklo rekonštrukciou objektu prevádzkovej budovy TJ Partizán Liptovský Mikuláš, ktorá bola nevyužívaná. Centrum bude slúžiť na využitie voľného času rómskej komunity, zodpovedá aj za prípravu výučby predškolákov a žiakov prvého stupňa základných škôl. Pri jeho aktivitách odborným pracovníkom oddelenia sociálnych vecí mestského úradu pomáha Rómske združenie Kamas - Chceme. Zriadená je pri ňom aj nocľaháreň pre bezdomovcov s kapacitou 20 lôžok.
Výstavbu KC financuje mesto z vlastných zdrojov, 436 529 korún poskytol Fond sociálneho rozvoja. Na jeho prevádzku prispeje aj mimovládna organizácia z partnerského mesta Dinkelland z Holandska, ktorá má skúsenosti s podobnými projektmi zameranými na rómsku problematiku. Podľa internetovej stránky mesta je centrum prvým kombinovaným projektom v rámci SR, kde je riešené skĺbenie deviatich nájomných bytov so zariadením sociálnych služieb z úverových prostriedkov Štátneho fondu rozvoja bývania vo výške takmer 6 mil. Sk.
Mesto sa chce v budúcnosti venovať cez prepojenie s medzinárodnými inštitúciami aj ďalším projektom sociálneho zabezpečenia. „Pri stretnutiach so zahraničnými partnermi ešte nepadli konkrétne návrhy, ide ale o projekty spolupráce, ktoré by mohli byť v budúcnosti financované z európskych zdrojov,“ vysvetlil primátor Blcháč.