Rimavská Sobota/Lučenec/Veľký Krtíš 19. januára (TASR) - Najväčší odliv lekárov z okresných nemocníc na juhu Banskobystrického kraja bol vlani z oddelení ARO. Lekári však neodchádzali za lepšie platenými miestami do zahraničia, ale väčšinou do novozriadených staníc rýchlej lekárskej pomoci (RLP). Odchody však neboli natoľko dramatické, aby ohrozili chod oddelenia, či dokonca nemocnice.
"Takto od nás odišli dvaja lekári," povedal TASR riaditeľ Nemocnice s poliklinikou v Rimavskej Sobote Pavel Hirjak. Do zahraničia, konkrétne do Nemecka, odišla iba jedna mladá lekárka. Súčasný počet lekárov - 74 sa za uplynulé dva roky výrazne nezmenil. "Niekoľkých kvalifikovaných lekárov by sme však stále potrebovali a to najmä na oddelenie ARO a na interné," konštatoval riaditeľ.
Podobná situácia je aj v nemocnici v Lučenci. Podľa vedúcej personálneho oddelenia Jany Gondovej i keď niektorí lekári odišli do stanice RLP, našla sa za nich náhrada. "Z chirurgov odišli len dvaja a to do Maďarska a Českej republiky," povedala TASR.
V nemocnici majú viacero mladých lekárov, ktorí v zariadení získavajú svoju prax. "Niekedy sa stane, že po ročnej praxi, ešte pred atestáciou od nás odídu," dodala. Takíto lekári údajne nájdu uplatnenie najmä v Anglicku. Lučenecká nemocnica má v súčasnosti 123 lekárov, niekoľkých lekárov by však i tu potrebovali prijať.
Podľa riaditeľa nemocnice vo Veľkom Krtíši Martina Vachulu odchod lekárov do cudziny či iných zdravotníckych zariadení v uplynulých dvoch rokoch nezaznamenali. V nemocnici pracuje 32 lekárov, väčšinou v staršom veku. "Neodchádzajú možno preto, že už nie sú najmladší," podotkol riaditeľ. Aj on by však dokázal ešte niekoľkých lekárov zamestnať.