V maďarskej obci Hejce dnes posvätili základný kameň pamätníka obetiam minuloročnej havárie vojenského lietadla An-24, v ktorého troskách presne pred rokom zahynulo 42 ľudí. Väčšinu obetí tvorili vojaci vracajúci sa z misie v Kosove. Nehoda bola najväčším leteckým nešťastím v histórii Slovenska.
"Zomrelo 42 poslov mieru. Mnohých z nich som osobne poznal. O to viac si vážim ich povolanie," povedal pri odhalení základov pamätníka minister obrany František Kašický. Ministerstvo chcelo pôvodne na mieste nešťastia rok po nehode odhaliť celý pamätník. Jeho hlavnú časť sa ale doteraz nepodarilo odliať. Podľa autora pamätníka Ladislava Saba odliať bronzovú sochu v takom krátkom čase nebolo možné. "S odlievaním začíname teraz, do mája budeme určite hotoví," uistil dnes autor.
Centrálny pamätník umiestnený v obci bude mať podobu padajúceho anjela so zlomenými krídlami. Práve tento námet vyvolal nesúhlas maďarskej katolíckej cirkvi. Padajúci anjel totiž podľa kresťanskej náuky predstavuje zlo. "Vyberali sme najlepší výtvarný návrh a za týmto výberom si komisia stojí," povedal ČTK predseda výberovej komisie Peter Pázstor.
Náklady na pamätník dosiahnu 4,5 miliónov korún, časť nákladov pochádza z verejnej zbierky, zvyšok pridala vláda a ministerstvo obrany. Okrem hlavného pamätníka bude mať priamo na mieste nešťastia vlastný pomník aj každý z padlých vojakov a členov posádky. Pôjde o drevené kríže s menom obete.
Minister obrany František Kašický plánuje podľa hovorcu Vladimíra Gemelu zvláštnym ocenením odmeniť aj starostku obce Hejce a jej obyvateľov. Malo by sa tak stať 22. marca v Bratislave, keď ministerstvo oficiálne vyhlási výsledky ankety Vojenský čin roka 2006.
Letecké nešťastie na kopci Borsó prežil jediný vojak Martin Farkaš, ktorý sa dnes spolu aj s niekoľkými príbuznými obetí na odhalení pamätníka osobne zúčastnil.
Následné vyšetrovanie príčin nešťastia preukázalo chybu pilota lietadla, ktorý nespustil automatickú signalizáciu bezpečnej výšky a klesanie bolo príliš rýchle. Lietadlo pritom zachytilo vrcholky stromov. Trestné stíhanie členov posádky bolo však zastavené, keďže všetci zahynuli.
Pád lietadla si dnes pripomenuli aj vojaci slúžiaci v tábore Šajkovac v Kosove, kde sa ešte predpoludním uskutočnil pietny akt s kladením vencov. Na obete spomínali na zádušnej omši aj v Malackách, kde sídli dopravná letka slovenskej armády.
Ako ťažký hodnotí rok od leteckej nehody pri Hejciach jediný zachránený Farkaš
Ako ťažký hodnotí rok od leteckej katastrofy z 19. januára 2006 pri maďarskej obci Hejce Martin Farkaš, ktorý ju prežil ako jediný z 43 vojakov, vracajúcich sa z mierovej misie v Kosove.
"Celý rok sa niesol v podstate v znamení tej nehody. Vnímam ho ako škaredý rok a je mi veľmi smutno za tými, ktorí zahynuli pred rokom," povedal pre TASR Farkaš, ktorý sa dnes zúčastnil v Hejciach na pietnej spomienke obetí nešťastia spolu s manželkou Michaelou.
Farkaš v súčasnosti pracuje ak náčelník finančnej služby na 13. mechanizovanom prápore v Leviciach, odkiaľ odchádzal na misiu. Svoju účasť na misiách v budúcnosti Farkaš nevylučuje. "V súčasnosti je zákon postavený tak, že nás o to nežiadajú. Dostávame to rozkazom, žiadnu misiu v budúcnosti teda nemôžem vylúčiť," dodal.
MZV vzdáva hold pamiatke 42 obetí vojenského lietadla AN-24 pri obci Hejce
Ministerstvo zahraničných vecí SR vzdáva hold pamiatke 42 obetí vojenského lietadla AN-24, ktoré pred rokom tragicky havarovalo pri severomaďarskej obci Hejce.
MZV SR vyjadruje uznanie všetkým príslušníkom slovenských vojenských misií, ktorí v zahraničí v ťažkých podmienkach šíria dobré meno svojej vlasti pri posilňovaní mieru a demokracie.
aktualizované 19:06Autor: zh

Beata
Balogová
