Keďže absentuje snehová pokrývka, sama si vie nájsť potravu.
"Tatranské medvede zrejme spia, pretože nemáme zistené žiadne stopy," uviedol dnes pre TASR námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAPu Marián Šturcel. Doterajší priebeh zimy parafrázoval slovami českého spisovateľa Vančuru ako "ponekud zvláštny".
Lesníci pripravili kŕmidlá už začiatkom novembra, kedy sa zdalo, že zima príde so snehom a mrazmi. "Aj v súčasnosti sú naši ľudia v pohotovosti a dopĺňajú zásoby tam, kde je to potrebné. Objem a intenzita prikrmovania sa však zásadne odlišuje od uplynulej zimy," konštatoval Šturcel.
Na otázku, či ušetrené zásoby krmív zostanú na budúcu sezónu, odpovedal, že úspory sú skôr v práci lesníkov, ktorí nemusia kŕmidlá tak často dopĺňať. Z jednotlivých druhov krmív možno dlhodobejšie skladovať iba niektoré, napríklad seno.
Štátne lesy TANAPu už niekoľko rokov využívajú na prikrmovanie zveri fytodendromasu, ktorú vyrábajú podľa potreby. "Prevažujú tam zdroje z lesa, teda to, čo dominantná jelenia zver potrebuje. Je tam seno, ihličie, kôra a letnina, ktorú tvorí sušené malinčie či iné byliny. Po zošrotovaní sú naviazané na dužinaté krmivo, napríklad repu," priblížil receptúru M. Šturcel.
Ľahšie ako po iné roky to majú aj tatranské kamzíky, ktorým lesníci aj napriek teplej zime vynášajú do vyšších polôh soľ a občas aj sušenú jarabinu.
Doterajší priebeh počasia však nevyhovuje svišťom, ktorým teplé počasie kazí zimný spánok a oberá ich o tukové zásoby.