Bratislava 5. apríla (TASR) - Politici dosiaľ nedokázali podľa vládneho splnomocnenca pre reformu verejnej správy Viktora Nižňanského prijať politické rozhodnutie o územnosprávnom členení Slovenska a volebnom systéme do regionálnych parlamentov, bez ktorých nie je možné reformu realizovať.
Ako ďalej uviedol Nižňanský na XI. sneme Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktorý dnes pokračuje v Bratislave, už pri predložení stratégie do roku 1999 a neskôr koncepcie reformy mali politici príležitosť tieto rozhodnutia urobiť. Zástupcovia koaličných strán však jasne nedefinovali svoje postoje k týmto otázkam ani na stretnutiach expertnej skupiny v poslednom období.
V súvislosti s počtom vyšších územných celkov (VÚC), na ktorý koaličné strany prezentujú odlišné názory, Nižňanský uviedol, "netvrdím, že náš návrh na 12 VÚC je najlepší, treba však rešpektovať, že získal podporu viacerých politických strán, zástupcov samosprávy aj mimovládnych organizácií". Upozornil, že Slovensko aj po vstupe do Európskej únie bude patriť k jej chudobnejším krajinám, je preto nevyhnutné vytvárať súdržné regióny a silné regionálne centrá. Model 12 krajov a 12 VÚC je z tohto pohľadu výhodnejší. Skutočný rozdiel v jednorazových finančných nákladoch medzi modelom 8+8 a 12+12 nie je 2,5 miliardy korún, ako tvrdí SDĽ, ale 140 miliónov korún. Súčasné chudobné regióny podľa Nižňanského sa nimi nestali z vlastnej vôle, ale v dôsledku nezmyselného územného členenia v minulosti.
Podľa Nižňanského je nevyhnutné, aby s odovzdaním kompetencií došlo k posilneniu vlastných príjmov miest a regionálnych samospráv. Ministerstvo financií však v tzv. prechodnom období uvažuje o decentralizačnej dotácii a neráta s fiškálnou decentralizáciou. To znamená, že mnohé kompetencie, ktoré sa plánujú decentralizovať, by mali charakter len dočasne prenesených kompetencií, uzavrel Nižňanský.