Bratislava 21. januára (TASR) - Základnú terminológiu z viac ako sto vedných oblastí obsahuje prvý zväzok Slovníka súčasného slovenského jazyka (A-G), ktorý vyšiel vo VEDE - Vydavateľstve Slovenskej akadémie vied (SAV). Na 1134 stranách v ňom používateľ nájde informácie o 30 293 heslových slovách.
"Vydanie prvej časti slovníka je významnou kultúrnou udalosťou, keďže po takmer polstoročí začína na Slovensku vychádzať nový slovník tohto typu", konštatoval šéfredaktor vydavateľstva VEDA Emil Borčin. Je to moderné dielo, ktoré pripravili odborníci Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV. Pri jeho tvorbe využívali počítačové metódy a databázu Slovenského národného korpusu.
Podľa slov Borčina osobitosťou slovníka je aj to, že v rámci heslového rozpätia od A po G je na konci časť obsahujúca názvy obcí (sídel) na Slovensku.
Slovník súčasného slovenského jazyka bude mať asi osem zväzkov, ktoré budú vychádzať počas približne desiatich rokov. Druhý zväzok s heslami od písmena - H vyjde pravdepodobne koncom roka 2008.
Druhou významnou publikáciou z produkcie VEDY je jednozväzková encyklopédia v anglickom jazyku - The Encyclopaedia of Slovakia and the Slovaks (Encyklopédia Slovenska a Slovákov).
Publikácia z dielne Encyklopedického ústavu SAV má 760 strán a obsahuje 3760 hesiel, okolo 1400 farebných a čiernobielych fotografií, ako aj 20 máp. Zahraničnému používateľovi ponúka obraz o minulosti a súčasnosti Slovenska, dejinách jeho územia od najstarších čias, prírodných pomeroch krajiny, slovenskej kultúre a umení, školstve, rozvoji priemyslu, o mestách a obciach i významných osobnostiach Slovenska.
Prezentácia prvého zväzku Slovníka súčasného slovenského jazyka sa uskutoční v pondelok 22. januára o 14.00 h v Hoteli Bôrik v Bratislave.
Encyklopédiu Slovenska a Slovákov v anglickom jazyku uvedú do života v utorok 23. januára 2007 takisto v hoteli Bôrik o 14.00 h.
VEDA, vydavateľstvo SAV, pôsobí na Slovensku už vyše 60 rokov. Za toto obdobie vydalo viac ako 3600 knižných titulov z oblasti vied o živej a neživej prírode a spoločenskovednej sféry.
ch vs