Palko zároveň v relácii Slovenskej televízie (STV) O päť minút dvanásť zdôraznil, že nepriazeň koalície voči ÚPN sa stupňuje. Neochotu Františka Mikloška vzdať sa poslaneckého mandátu zdôvodnil Palko obavou o osud ÚPN a hrozbou, že koalícia ústav môže v priebehu niekoľkých mesiacov zrušiť.
Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj si však myslí, že k naplneniu Palkových obáv by mohlo dôjsť práve vtedy, ak by na čele ÚPN stál aktívny opozičný poslanec. Rafaj zároveň zdôraznil, že SNS pamäť národa leží na srdci. Podľa neho Smer-SD aj ĽS-HZDS národniarom prisľúbili, že Petranského v tajnej voľbe v parlamente podporia.
Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj odmieta tézu, že vládna koalícia spôsobila krízu v Ústave pamäti národa (ÚPN). "Kríza v ÚPN sa začala, keď sa stratili zväzky," povedal v relácii.
Podľa Vladimíra Palka (KDH)sa koalícia napriek pohodlnej väčšine nevie na predsedovi Správnej rady ÚPN zhodnúť preto, že ĽS-HZDS ústavu nedôveruje a Smer-SD prejavuje nezáujem. "Ja som optimista, verím, že nášho kandidáta Ivana Petranského tentokrát zvolíme," reagoval Rafaj.
Ako vysvetlil, pri prvých štyroch voľbách sa SNS snažila vyberať skôr bývalých disidentov či politických väzňov, tí však bývali krátko po zverejnení v médiách diskreditovaní. "Tentokrát sme preferovali odborné hľadisko," dodal.
Výhodou tridsaťročného historika Matice Slovenskej Petranského je podľa Rafaja aj to, že nie je napojený na ľudí, ktorých si do ÚPN priviedol Ján Langoš. Po Langošovej smrti sa totiž zistilo, že časť zväzkov, ktoré si vyžiadal na preštudovanie, sa už v ÚPN nenachádza.
Palko tiež v relácii upozornil, že oslabenie Ústavného súdu SR, ktorý nemá dostatok sudcov, je oslabením súdnej moci štátu. Preto drží palce koalícii, aby zvolila potrebný počet kandidátov na sudcov tohto súdu.
Podpredseda Národnej rady SR (NR SR) Miroslav Číž (Smer-SD) označil snahu SDKÚ-DS presadiť návrh ústavného zákona na ochranu druhého piliera za čisto demonštratívny politický akt. Na post ombudsmana podľa neho Smer-SD navrhne kandidáta ĽS-HZDS Pavla Kandráča.
Na margo vysokých preferencií Smeru-SD Číž uviedol, že dokázali ľuďom, "že tento štát patrí všetkým". Podľa Horta však vláda "žne, čo nesiala". Vďaka dobrej ekonomickej situácii na Slovensku je to prvá vláda, ktorá po nástupe nemusela robiť nepopulárne balíčky opatrení, klesli svetové ceny ropy. "Ešte ani tá zima sem nedorazila," uzavrel Hort.
Podpredseda NR SR Milan Hort (SDKÚ-DS) oponoval, že bývalá vládna koalícia umožnila vtedajšej opozícií obsadiť viacero funkcií, vrátane ombudsmana. "Dnes sme si my dovolili navrhnúť bývalú riaditeľku Slovenského národného strediska pre ľudské práva Vieru Mrázovú," dodal.
Palko k voľbe ombudsmana poznamenal, že táto funkcia sa veľmi preceňuje. Naopak dôležitá je podľa neho ochrana druhého, súkromného dôchodkového piliera. "Priebežný systém sa podpísal pod demografickú krízu," uviedol Palko. Rafaj reagoval otázkou, či to nechcel povedať naopak. "Veď za socializmu, keď bol len priebežný pilier, bol nárast obyvateľstva," dodal.
Rafaj na margo Kuby zdôraznil, že rešpektuje zvrchovanosť akejkoľvek krajiny. "Pokiaľ si Kubánci myslia, že štátnym sviatkom má byť oslava kubánskej revolúcie, majú na to právo," vyhlásil. Zároveň dodal, že my máme tiež svoje vlastné sviatky ako je napríklad sviatok Sedembolestnej Panny Márie. Podľa Palka účasť na oslave kubánskej revolúcie je zúčastnením sa na začiatku teroru, ktorý revolúcia na Kube spôsobila.
Spájanie pravice nie je podľa Dzurindu aktuálne
Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda považuje tému možnej organizačnej integrácie pravicových strán za umelú a nemieni sa zabávať podobnými úvahami. Povedal to v dnešnej diskusnej relácii televízie JOJ Politika.sk. Voliči pravice podľa neho očakávajú, že strany pravého spektra - SDKÚ-DS, KDH a SMK, budú vystupovať aktívnejšie a jednotnejšie, vylúčil však špekulácie o preskupovaní v radoch pravice. Vzrastajúca podpora Smeru-SD v prieskumoch verejnej mienky Dzurindu neznepokojuje. Podľa neho je príliš krátko po voľbách a preferencie Smeru zúročujú viac reformy predchádzajúcej vlády než vlastnú agendu koalície. "V zásade vláda nerobí nič, snaží sa radšej nesiahať do reforiem, robí istú údržbu a vlastne sa teší trošku, že žne čo nesiala,“ skonštatoval Dzurinda.
Vláda nemá snahu meniť pomer odvodov medzi prvým a druhým dôchodkovým pilierom zo súčasných 9:9 percent, povedala v relácii podpredsedníčka parlamentu a SNS Anna Belousovová. Zmeny v kapitalizačnom pilieri majú podľa nej ochrániť tých sporiteľov, pre ktorých je účasť v druhom pilieri nevýhodná. Hlavnou zmenou by mala byť dobrovoľná účasť v dôchodkovom sporení.
Naopak, podľa podpredsedu KDH Júliusa Brocku by bol nepovinný sporivý pilier vážnym zásahom do dôchodkovej reformy. Osobne sa domnieva, že koalícia k zásadným zmenám druhého piliera nepristúpi, vzhľadom k vysokej podpore, ktorú má dôchodková reforma vo verejnosti.
Brocka a Belousovová sa v relácii sporili aj o efektívne prodemografické opatrenia. Väčší počet novonarodených detí zabezpečia podľa Belousovovej sociálne opatrenia smerujúce k zlepšeniu materiálnych podmienok mladých rodín. Návrh KDH na týždňovú otcovskú dovolenku považuje za "uletený“. Brocka kritizoval vládu za to, zanedbáva podporu rodín s viacerými deťmi.
Mikloško chce, aby predsedníčkou SNS bola Belousovová
Poslanec Národnej rady SR za KDH František Mikloško fandí v Slovenskej národnej strane Anne Belousovovej, aby vymenila na predsedníckej stoličke Jána Slotu. Mikloško v relácii Televízie Markíza Na telo uviedol, že počul v SNS o dvoch frakciách. "To sú zbožné želania. SNS je jednotná," vyhlásila Belousovová.
Účasť premiéra Roberta Fica na recepcii k výročiu kubánskej revolúcie označil Mikloško za urážku všetkých slušných ľudí. Zároveň Ficovi odporučil, aby sa išiel pozrieť na týždeň do kubánskych väzníc. "Fico si nevšimol, že bol november 1989," vyhlásil Mikloško. Zároveň upozornil, že Fico má okolo seba aparát z bývalých komunistických štruktúr. "Je to urážka slušných ľudí na Slovensku a stoviek, možno až tisícov politických väzňov na Kube," poznamenal Mikloško.
Belousovová účasť premiéra na recepcii považuje za jeho rozhodnutie. "Ja jeho rozhodnutie rešpektujem. Neurobil zle. Väzenia sú aj v iných krajinách. Španielsko ma čulé styky s Kubou - a nikto to nespochybňuje," povedala Belousovová.
Nebyť poslancom parlamentu v prípade zvolenia za šéfa Ústavu pamäti národa (ÚPN) je podľa Františka Mikloška (KDH) v súčasnej politickej situácii politickým hazardom.
"Stratil by som možnosť ten ústav brániť ako poslanec parlamentu. Môžem brať vážne sľub SNS, že sa ÚPN za pol roka nezruší, ale neviem, čo urobí ĽS-HZDS. V archívoch sú ešte informácie, ktoré by mohli ohroziť niektorých ľudí, do ktorých ešte nikto ani nenazrel, čiže nevieme, čo všetko tam je," dodal Mikloško.
Podľa Anny Belousovovej, podpredsedníčky SNS, ktorá podľa koaličných dohôd má právo nominovať šéfa ÚPN, mal by to byť človek apolitický. SNS nesúhlasí s tým, aby bol ústav politicky zneužívaný alebo bol politickou zbraňou v rukách opozície.
Mikloško poznamenal, že nevzdanie sa mandátu, ktoré si SNS dala ako podmienku pre jeho podporu, nesúvisí s vnútrostraníckou situáciou v KDH.
aktualizované 16:05
Autor: zh

Beata
Balogová
