Kľak/Ostrý Grúň 21. januára (ČTK) - Vedomosti Slovákov o dôležitých udalostiach v krajine z obdobia druhej svetovej vojny a po nej sa postupne vytrácajú. Vláda preto bude presadzovať zmeny v školstve a vzdelávaní, aby sa o veciach, ktoré ovplyvnili vývoj Slovenska deti dozvedeli viac, povedal dnes ČTK premiér Robert Fico na spomienkovej slávnosti na obete fašistami vypálených obcí Ostrý Grúň a Kľak.
"Ak by sme sa dnes opýtali 13-ročného chlapca alebo dievčaťa, čo je to Ostrý Grúň a Kľak, nebudú vedieť že taká obec vôbec existuje," vyhlásil Fico. Vláda bude preto podľa neho presadzovať, aby žiaci aspoň v základoch spoznali udalosti, ktoré sú pre Slovensko dôležité.
Fico sa dnes na pietnych slávnostiach v Ostrom Grúni a Kľaku zúčastnil ako vôbec prvý slovenský premiér. Doteraz privítali podľa starostu Ostrého Grúňa Jána Repiského v týchto podhorských obciach iba prezidenta a predsedu parlamentu. Premiér účasť na podujatiu pripísal svojmu ľavicovému presvedčeniu. Podobné akcie vraj navštevoval už ako radový poslanec.
Z priamych svedkov nacistického besnenia v januári 1945 z Ostrého Grúňa už žije iba Anna Nováková, ktorá sa dnes na slávnosti taktiež zúčastnila. Na deň, v ktorom prišla o svojich rodičov, nespomína rada a ešte dnes sa jej pri myšlienkach na tragédiu z konca vojny tisnú slzy do očí. Nacistické komando Edelweiss vtedy zavraždilo okrem ich rodičov ďalších 144 civilistov za podporovanie partizánov.
Veliteľom jednotky, ktorá ľudí v Ostrom Grúni a Kľaku postrieľala, bol údajne Ladislav Nižňanský. Napriek tomu, že československý súd ho odsúdil k trestu smrti a slovenská justícia v minulom roku verdikt kvôli zrušeniu trestu smrti zmenila na doživotie, nemecký súd v Mníchove 88-ročného Nižňanského vlani v júni spod obžaloby za vojnové zločiny oslobodil.
Ostrý Grúň a Kľak neboli jediné obce, ktorých obyvateľov nacisti vyvraždili. Podobný osud stihol napríklad Skýcov alebo Cígeľ, kde sa Fico v sobotu zúčastnil Pochodu vďaky SNP.
Vlastimil Rezek pto