TRNAVA 21. januára (SITA) – Biologický odpad, ktorý sa už rok nesmie spaľovať ani skládkovať, spracúvajú na kompost obce v regióne Trnavy zväčša s pomocou požičanej drvičky. "V Jaslovských Bohuniciach hľadáme projektantov a konzultantov na kompostáreň, no je tu priestorový problém,“ uviedol starosta obce a zároveň predseda regionálneho Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Peter Ryška. Tvrdí, že výstavba spracovateľských centier bioodpadu, ako je lístie, tráva či obrezky stromov, chce dlhší čas. Za pozitívny moment však považuje stále lepšiu informovanosť obyvateľov, že biologický odpad si vyžaduje samostatnú pozornosť. Ryška vyzdvihol aj význam osvetových kampaní k problematike kompostovania, ktoré Slovenskom rotujú.
Starosta obce Cífer Tibor Čepec si kompostovanie pochvaľuje. Ako sa vyjadril, v zapožičiavaní drvičky na bioodpad nijaký problém nevidí. "Teší ma, že 90 percent našich obyvateľov zmysel kompostovania pochopilo,“ poznamenal. Čepec si zároveň myslí, že je výhodnejšie drvičku si pravidelne požičiavať, než sa starať o finančne náročný servis drahých technológií. Dodal však, že myšlienke spádových kompostární slúžiacich viacerým obciam sa nebráni.
Hovorca Ministerstva životného prostredia SR Peter Višváder povedal, že rezort sa v súčasnosti nezameriava na striktné kontroly a na sankcionovanie obcí, či zodpovedne zhodnocujú bioodpad. Pripúšťa, že nová povinnosť priniesla so sebou viacero potrieb. Aj preto bude podľa jeho slov ministerstvo počas roka usporadúvať workshopy a propagačné akcie pre obce, kde im chce ukázať, ako byť úspešnými pri písaní projektov na získanie chýbajúcich financií. Višváder poznamenal, že kompetentnými orgánmi na kontrolu spracovania bioodpadu sú obvodné úrady životného prostredia.
sg;nr;fa