BRATISLAVA 21. januára (SITA) - Vo štvrtok, 25. januára, uplynie 113 rokov od narodenia spoluzakladateľa novodobého slovenského výtvarného umenia Janka Alexyho. Maliar a publicista sa narodil v Liptovskom Mikuláši, vo veku 76 rokov zomrel 22. septembra 1970 v Bratislave.
Vysokoškolské vzdelanie získal Alexy na pražskej Akadémii výtvarného umenia, kde študoval u Vlada Bukovaca, Maximiliána Pirnera či Maxa Švabinského. Generačný maliar Martina Benku a Ľudovíta Fullu vyjadroval vo svojich dielach národnú príslušnosť prvkami a symbolmi slovenskej dediny a slovenského ľudu. Jeho rozsiahle dielo obsahuje okolo 1300 olejov, pastelov, tempier a kresieb inšpirovaných ľudovou tvorbou, legendami a krajinou. V 50. rokoch vytváral kompozície pre architektúru a tapisérie. Neskôr sa vrátil k inšpiráciám z ľudovej tvorby.
Medzi Alexyho najznámejšie výtvarné diela patria Horí ohník, horí, Bača a smrť, Hôrni chlapci, Slovenská madona, Žena z Heľpy, Zo starej Bratislavy, Dievčatá, Jánošíkova družina, Humná, Pri potoku, či Žena pred zrkadlom. Pri ich tvorbe sa inšpiroval ľudovou poetikou, dedinskými motívmi, či lyrickou krajinou s mestskými zákutiami. Autorsky sa podpísal aj pod mozaikové okná v Piešťanoch a mozaikové okná Slovenského národného divadla v Bratislave. Vydal vyše 20 kníh: Na voľnej vôľuške, Osudy slovenských výtvarníkov, Ovocie dozrieva, Hurá!, Už je chlap na nohách a i. Okrem toho sa výrazne zaslúžil o rekonštrukciu Bratislavského hradu.
Agentúra SITA čerpala zo zdrojov: sk.wikipedia.org a www.osobnosti.sk.