Bratislava 22. januára (ČTK) - Slovenských pacientov už začala trápiť chrípka. Vírus ľudí pravdepodobne napadol už skôr, ale oficiálne sa ho v laboratóriu podarilo potvrdiť až minulý týždeň, povedala ČTK odborníčka z Národného referenčného centra pre chrípku Hana Blaškovičová. V predchádzajúcom týždni sa zvýšil počet ľudí, ktorých trápia chrípke podobné ochorenia približne o 4000 na viac než 70.000 ľudí. Celoštátna chrípková epidémia však zatiaľ nevypukla.
"Izolovali sme vírus chrípky A H3N2 vo vzorkách z Ľubice pri Poprade, Trenčína a Bratislavy," povedala Blaškovičová. Ide podľa nej o typ, proti ktorému bolo možné sa v tejto sezóne zaočkovať. "Vakcína bola tentoraz veľmi dobre zostavená," dodala. Práve pre prípravu vakcíny na budúci rok bolo podľa nej potrebné izolovať v súčasnosti aktívne vírusy.
V tejto chvíli nie je podľa odborníkov jasné, či chrípka spôsobí celoštátnu epidémiu. "Niekde už nastali lokálne epidémie a zvlášť ohrození sú školáci," povedala Margaréta Sláčiková z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ), ktorý zastrešuje činnosť epidemiológov aj Národného referenčného centra pre chrípku.
Podľa Sláčikovej zatiaľ nie je určená presná hranica, ktorú by musela chorobnosť prekročiť, aby bolo možno hovoriť o celoštátnej epidémii. V tejto sezóne sa totiž používa nová metodika zberu údajov od lekárov a preto ich nemožno porovnávať so štatistikami z minulosti, tvrdila odborníčka z ÚVZ. Naraz by však podľa nej museli ochorieť státisíce ľudí. "Odporúčam, aby sa ľudia, ktorí tak ešte nespravili, nechali zaočkovať," dodala.
Chrípka sa od iných podobných ochorení líši rýchlym nástupom, horúčkami nad 38 stupňov Celzia, triaškou či zimnicou.
Zvýšená chorobnosť pod Tatrami priniesla niektorým školám prázdniny
Nárast chorobnosti v skupine detských pacientov pod Tatrami priniesol odo dneška prázdniny v ôsmich školských zariadeniach.
V okrese Poprad najviac žiakov chýbalo dnes ráno v Základnej škole v Batizovciach, a tak vyučovanie prerušili do konca týždňa. Z rovnakého dôvodu budú tento týždeň zatvorené aj materské školy v Batizovciach a na Partizánskej ulici v Poprade, kde absentovala viac ako polovica detí.
V okrese Kežmarok dostali prázdniny žiaci základnej i materskej školy v Slovenskej Vsi, základných škôl v Krížovej Vsi a Rakúsoch, Materskej školy na Ulici gen. Svobodu v Ľubici a Materskej školy v Holumnici. Základná škola v Holumnici má prázdniny od konca minulého týždňa a žiaci sa vrátia do lavíc v stredu.
"V Ľubici bol minulý týždeň potvrdený u dvoch detských pacientov vírus chrípky typu A. Zatiaľ však prevládajú akútne respiračné ochorenia," uviedla pre TASR vedúca oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Poprade Emília Kraková.
V okrese Stará Ľubovňa majú od minulého týždňa voľno žiaci štvrtého ročníka základnej školy v Kamienke, ktorí sa vrátia do lavíc v stredu a zatvorená je aj škôlka v Novej Ľubovni.
"Zvýšený výskyt chrípke podobných ochorení má lokálny charakter. Chorobnosť v okrese predstavuje 2432 pacientov na 100 tisíc obyvateľov. Ochorenie najčastejšie postihuje žiakov základných škôl," informovala vedúca oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Starej Ľubovni Štefánia Kolcúnová.
Michal Hvorecký: Chrípka sa démonizuje
Spisovateľ Michal Hvorecký veľké obavy z blížiacej sa chrípkovej sezóny nemá. Drobné ochorenia totiž podľa neho patria k životu a väčšinou dávajú človeku najavo, že sa má zastaviť.
"Chrípka sa démonizuje, drobné ochorenia sa veľmi zveličujú a robí sa z nich strašiak ľudí, že je neprípustné, aby bol človek chorý," povedal ČTK Hvorecký, ktorému sa honba za "superčlovekom" dneška, ktorý stále musí byť fit, veľmi nepozdáva.
Vždy ho udivuje, keď sa s príchodom zimy vo výkladoch lekární objavia varovania pred chorobami. Takmer každá vyvesí plagáty s trpiacimi pacientmi, ktorí sa neskôr zmenia na šťastných vyliečených s ružovučkou pokožkou, vyhladenou počítačovou grafikou, tvrdí spisovateľ.
Hoci je choroba verejne prezentovaná ako veľké nešťastie, pre Hvoreckého sú menšie ochorenia v niečom aj dôležité. "Tak ako bolesť je potrebná, lebo nám ukáže, kde je problém, choroba ma upozorní, že potrebujeme relaxovať, uvedomím si, aha, zase som to prehnal," povedal spisovateľ, ktorý preto menšie ochorenia aj víta.
Vtedy "zalezie" do postele, kde si vraj prelistuje aj také knižky, ktoré by bežne do rúk nebral. "Keď som chorý, veľmi rád čítam aj nekvalitnú literatúru, thriller, sci-fi, horory, hoci bežne vyhľadávam niečo náročnejšie," prezrádza Hvorecký, ktorý knihy aj zbiera. Tvrdí, že jeho obrovská knižnica je jeho jediný majetok.
Nedávno ho zaujala esej Byť chorý od známej anglickej spisovateľky Virginie Woolfovej, ktorá patrila k najvýznamnejším modernistom 20. storočia. Autorka, ktorá inak trpela depresiami a život skončila predčasne v neďalekej rieke, si všimla, ako málo existuje literárnych alebo filmových diel o tom, ako sú ľudia chorí. Človek, ktorý zostane na niekoľko dní v posteli, si tak môže prečítať skôr o láske, vzťahoch, histórii, kriminalite, no nie o tom, ako sa cítia podobní "nešťastníci".
Autor: emb

Beata
Balogová
