SME
Streda, 1. december, 2021 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Problémy na cestách, vlaky meškajú hodiny

TRENČÍN 24. januára (SITA) – Všetky cesty v Trenčianskom kraji sú zjazdné, podľa informácií Zdena Mahríka zo Správy ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja (SC TNSK) sú cesty I. a II. triedy mokré, na ...

Utorok v Banskej Bystrici.Utorok v Banskej Bystrici. (Zdroj: TASR)

Oneskorený nástup pravého zimného počasia môže aj dnes narobiť na cestách vodičom problémy. Vozovky na juhu západného, stredného a východného Slovenska sú prevažne mokré. Na ostatnom území Slovenska sú cesty pokryté vrstvou čerstvého až kašovitého, miestami utlačeného snehu od jedného do piatich centimetrov.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Diaľničné úseky, rýchlostné cesty a cesty prvej triedy sú podľa cestárov zjazdné. Pre nadmerné snehové zrážky a silný vietor vyhlásili prvý stupeň kalamity na cestách v okresoch Dolný Kubín, Námestovo a Tvrdošín. Na všetkých cestách v okresoch Martin a Turčianske Teplice sa vplyvom silného vetra vytvárajú snehové jazyky.

Skryť Vypnúť reklamu

Neustále sneženie sa podpísalo aj pod situáciu v banskobystrickom okrese, kde na vozovku padajú stromy a konáre. Popadané stromy sú aj na úseku Mníšek nad Hnilcom - Smolník v gelnickom okrese, cesta je neprejazdná.

Slovenská správa tiež upozorňuje vodičov, aby zvýšili pozornosť pri vedení vozidiel, pretože vplyvom nízkych teplôt a hmly sa môže tvoriť námraza na niektorých cestách.

Problémy na železnici

Počasie a popadané stromy ovplyvnili situáciu aj na železnici. Hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko Miloš Čikovský informoval agentúru SITA, že na trati Zvolen – Banská Bystrica bola pre popadané stromy doprava prerušená. Po jej obnovení expresný vlak 530 Hron z Banskej Bystrice do Bratislavy mešká približne 120 minút. Podobne mešká aj zrýchlený vlak 1840 Strečno zo Zvolena do Žiliny.

Skryť Vypnúť reklamu

V úseku Tisovec – Pohronská Polhora je pre spadnuté stromy na železničnú trať až do odvolania prerušená osobná železničná doprava. Pre cestujúcich zatiaľ nie je zabezpečená náhradná autobusová doprava. Od 7:00 je pre popadané stromy nezjazdná trať aj v úseku Harmanec Jaskyňa – Dolný Harmanec. Zrýchlený vlak 1847 Šturec z Čadce do Zvolena, musel zostať v železničnej stanici Čremošné a do cieľovej stanice bude pokračovať s meškaním.

Horské priechody zjazdné, pre dlhé vozidlá uzavreté

Horské priechody Šturec, Donovaly aj Čertovica sú zjazdné, prejazd nimi však majú pre vytrvalé sneženie zakázaný vozidlá dlhšie než 10 metrov. V prípade Čertovice toto obmedzenie platí len z liptovskej strany. Na vozovke je kašovitá jeden- až päťcentimetrová vrstva snehu, na Donovaloch, kde sa nemôže chemicky posýpať, je sneh utlačený a posypaný drvinou. V nižších polohách okresov Brezno a Banská Bystrica sú cesty prvej triedy mokré alebo s kašovitým snehom, na cestách druhej a tretej triedy je utlačený sneh. Agentúru SITA informoval dispečer Banskobystrickej regionálnej správy ciest Dušan Škubák.

Skryť Vypnúť reklamu

Cesta z Košíc smerom na Gelnicu a Margecany cez kopec Jahodná je len ťažko prejazdná. „Teraz ráno sa tu začala tvoriť kolóna, ktorá sa len pomaly posúva. Na cestu padajú stromy,“ informoval dnes ráno agentúru SITA košický krajský dispečer KR HaZZ. Doložil, že celú noc tu mali nasadených chlapov, ktorí pília na cestu padajúce stromy. „Teraz tam robí sedem chlapov, no kým v jednom úseku stromy odstránia, na inom spadnú ďalšie stromy pod ťarchou mokrého snehu,“ vysvetlil Baltovič. Podľa jeho vyjadrenia hasiči museli okolo polnoci pomáhať cestárom sprejazdniť Sorošku. Zaznamenali aj niekoľko dopravných nehôd, no bez vážnejších následkov. Museli vyslobodzovať vozidlá, ktoré sa pre poľadovicu dostali mimo cestu. Bol medzi nimi dokonca jeden posypovač i sanitka.

Skryť Vypnúť reklamu

Košice - problémy mali trolejbusy

V košickej mestskej hromadnej doprave sa situácia normalizuje. „Ráno boli problémy najmä s trolejbusmi, ktoré nemohli premávať pre silnú námrazu na trolejovom vedení. Boli však nahradené autobusovými spojmi, no linky meškali,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa košického magistrátu Jana Geročová.

Podľa jej vyjadrenia v meste cestári zabezpečili zjazdnosť hlavných cestných ťahov a ciest, po ktorých premáva MHD. Uviedla, že pracovníci zimnej údržby a DPMK začínajú čistiť ostrovčeky aj bočné ulice a chodníky. Zimná údržba chce očistiť všetky komunikácie a pripraviť sa na očakávané ochladenie.

Najväčšie problémy počas dnešnej noci a rána boli na výpadovke z Košíc cez Jahodnú, kde na cestu padali stromy obťažkané snehom. „Na ich odstraňovaní pracovali hasiči, ktorí museli zrezať a odpratať až 37 stromov,“ povedala Geročová. V meste sa nestala žiadna tragická nehoda.

Skryť Vypnúť reklamu

Kalamita na Orave

Prvý kalamitný stupeň, ktorý vyhlásili v utorok, trvá na cestách v regióne Oravy. Tamojší cestári posilnili v noci služby, aby zvládli nával snehu. Všetky cestné ťahy na Orave boli dnes ráno zjazdné. Takisto to bolo aj s komunikáciami II. a III. triedy. Vážnejšie problémy mali nákladné vozidlá pri obci Kňažia, kde sa im šmýkalo. TASR o tom informoval dnes dispečing zimnej údržby Správy a údržby ciest v Dolnom Kubíne.

Na cestách I. triedy v regiónoch Oravy a Liptova je okolo päť centimetrov hrubá vrstva mokrého a ujazdeného snehu. Na cestách II. a III. triedy miestami aj viacej.

Na horský priechod Čertovica v smere do Brezna je povolený vjazd vozidiel nad 10 m celkovej dĺžky len so snehovými reťazami, ktoré bude polícia kontrolovať. Cestné sypače pomáhajú vyťahovať nákladné vozidlá cez priechod. Uviedol pre TASR riaditeľ Správy a údržby ciest v Liptovskom Mikuláši Rastislav Mikuláš.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa informácií dispečingov zimnej údržby Správy a údržby ciest v Liptovskom Mikuláši a v Dolnom Kubíne prejazdné sú všetky horské cestné priechody v oravských a liptovských okresoch. Platí to aj o horských priechodoch Čertovica z Liptovského Hrádku, o Brestovej medzi Ružomberkom a Dolným Kubínom, o Hutách medzi Liptovským Mikulášom a Zubercom.

Trenčiansky kraj - poľadovica

Všetky cesty v Trenčianskom kraji sú zjazdné, podľa informácií Zdena Mahríka zo Správy ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja (SC TNSK) sú cesty I. a II. triedy mokré, na cestách III. triedy je vrstva kašovitého snehu do päť centimetrov. Poľadovica hlásená nie je. V noci pluhy rozširovali vozovky, hlavné cestné úseky sú po posypaní mokré. Teploty v kraji sa pohybujú okolo nuly. Cestári sú naďalej v pohotovosti, pretože očakávajú poľadovicu. Na viacerých miestach totiž mrholí alebo padá dážď a v priebehu dňa sa má na západnom Slovensku ochladzovať. „Ak pôjdu teploty dole, do pol hodiny máme na cestách posýpače,“ uviedol Mahrík.

Skryť Vypnúť reklamu

Za posledných 24 hodín sa v Trenčianskom kraji stalo 37 nehôd, z toho v noci len jedna. Podľa slov krajskej policajnej hovorkyne Lenky Bušovej nehody sa obišli bez vážnych zranení. Polícii robili najväčšie problémy skrížené kamióny bez zimných pneumatík.

Ako agentúru SITA informoval krajský operačný dôstojník HaZZ v Trenčíne Roman Kohout, hasiči mali pokojnú noc. Ešte v utorok večer zasahovali pri jednom padnutom strome v Prievidzi a v Nitrianskom Pravne pomáhali odtiahnuť kamión, ktorý napriek snehovým reťaziam nedokázal vyjsť na kopec.

Banská Bystrica - padajúce stromy

Mokrý a ťažký sneh polámal v noci v Banskobystrickom kraji viacero stromov. Niektoré padli na cesty a museli pri ich odstraňovaní zasahovať hasiči.

Skryť Vypnúť reklamu

"V noci sme mali desať výjazdov. Dva padnuté stromy sme odstraňovali na Lazovnej a Gerlachovskej ulici v Banskej Bystrici. Tiež na ceste v Hliníku nad Hronom a Kokave nad Rimavicou. Stromy blokovali alebo obmedzovali až do ich odstránenie aj prejazd po vozovkách medzi Bacúchom a Beňušom, Bystrou a Pieskom a na Vagnári v okrese Brezno, kde je najnepriaznivejšia situácia. Ďalší strom spadol na cestu medzi Ponikami a Šálkovou v okrese Banská Bystrica," informoval dnes TASR službukonajúci operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Banskej Bystrici.

Upozornil, že naďalej hrozí padanie stromov aj na cesty. Vodiči by preto mali jazde venovať zvýšenú opatrnosť.

Cestu zo Štósu na Spiš blokujú skrížené kamióny

Cestu č. 545 z Košíc do Spišskej Novej Vsi cez Štós blokujú dva skrížené kamióny a cesta nie je momentálne prejazdná. Agentúru SITA o tom dnes ráno informoval dispečer Správy ciest KSK v Moldave nad Bodvou Konrád Vislay. „Podľa mojich informácií sú na v kopci v zákrutách nad kúpeľmi Štós dva skrížené kamióny. Naši chlapi to zistili, keď išli posypávať cestu a rezať popadané stromy. My ich však nesmieme odtiahnuť, musíme volať hasičov,“ povedal Vislay. Doložil, že moldavskí hasiči majú k dispozícii ťažké vyslobodzovacie auto na podvozku Tatra 815, ktoré by si malo s kamiónmi poradiť. Podľa jeho vyjadrenia, ak sa nevyskytnú komplikácie, cesta by mohla byť prejazdná ráno o siedmej alebo ôsmej hodine. Ostatné cesty v okrese Košice okolie sú zjazdné, na cestách do Zlatej Idky, Hačavy je dvoj až päťcentimetrová vrstva kašovitého snehu.

Skryť Vypnúť reklamu

V rožňavskom okrese sú podľa dispečera Správy ciest KSK Ladislava Korcsmárosa všetky cesty zjazdné, prevažne mokré, iba na horských priechodoch je kašovitá vrstva snehu. Cesta cez horský priechod Suľová je zasnežená, no posypaná a zjazdná. V Stratenskej doline je na ceste dvojcentimetrová, posypaná vrstva ujazdeného snehu. V okrese nesneží, ale prší, dodal Korcsmáros.

Prešovský kraj - prekážajú kamióny a stromy

V Prešovskom kraji boli ráno o 5:30 všetky cesty zjazdné, na väčšine územia prší, na severovýchode sneží. V okresoch Poprad, Prešov a Svidník je na cestách II. a III. triedy kašovitá vrstva snehu v hrúbke dva až päť centimetrov. Neprejazdný úsek cesty I/18 pri Chminianskej Novej Vsi sa cestárom podarilo úplne sprejazdniť až dnes ráno o 4:30. Prekážkou bol kamión, ktorý paralyzoval premávku od utorka 15:00. Informácie agentúre SITA poskytli dispečeri Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja na siedmich strediskách. Cestári sa zhodne obávajú kamionistov, ktorí v utorok zapríčinili najviac prekážok na ceste.

Skryť Vypnúť reklamu

Hasiči od polnoci zasahovali dvakrát pri odstraňovaní popadaných stromov na cestách. Pri Spišskom Hrhove bola v zákrute na polovici cesty spadnutá borovica, ktorú odstránili ráno o 3:30 za pomoci motorovej píly. V Humennom v časti Pod skalkou v noci po druhej hodine odstraňovali z cesty popadané konáre. Situácia na cestách sa oproti utorku zlepšila.

Trnava - cesty sú zjazdné

Cesty v Trnavskom kraji sú zjazdné. Ich povrch je mokrý, na celom území prevláda daždivé počasie. Teplota vzduchu sa pohybuje od nuly do plus dva stupne Celzia. Ako ďalej uviedol službukonajúci dispečer Správy a údržby ciest Trnavského samosprávneho kraja, túto noc udržiavalo zjazdný povrch ciest 24 sypačov. Hasiči nezaznamenali zvýšený počet výjazdov pre nepriaznivé počasie. Zamestnal ich len jediný výjazd k dopravnej nehode. Vytrvalý dážď nespôsobil výraznejšie problémy ani autobusom premávajúcim na linkách mestskej hromadnej dopravy. „Od rána nemáme takmer žiadne meškania,“ informoval dopravný riaditeľ SAD Trnava Juraj Kuzma.

Skryť Vypnúť reklamu

Aktualizované o 11.30 h

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 2. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 3. U-Multirank: Trnavská univerzita prvá spomedzi slovenských VŠ
 4. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 5. Buďte v najlepšej spoločnosti!?
 6. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 7. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 8. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 9. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 10. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 3. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 4. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 5. dm a jej zákazníci podporili vznik 15 vzdelávacích centier
 6. Anketu Elektromobil roka 2021 ovládla ŠKODA
 7. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 8. Zmeny v systéme revíznych postupov
 9. Compliance – kto by mal byť zodpovedný?
 10. Tabaková mládež. Čo s ňou?
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 30 945
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 15 706
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 876
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 673
 5. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 7 511
 6. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 6 338
 7. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 727
 8. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 4 971
 9. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne 2 205
 10. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 135
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister financií Igor Matovič pri predstavovaní návrhu na 500-eurové poukazy za očkovanie pre seniorov.

Návrh na vláde nepodporila SaS, smeruje do parlamentu.


4 h
Líder koalície SPOLU a predseda ODS Petr Fiala.

Vyhrať voľby nestačí, ukazuje po Igorovi Matovičovi aj nový český premiér.


30. nov
Násilie v domácnosti

Dve ženy sedeli za stolom a hovorili o násilí, alebo hrozivé omyly poslankyne Hatrákovej.


a 2 ďalší 30. nov
Lockdown v Amsterdame.

V Holandsku bol omikron skôr, než JAR zalarmovala svet.


4 h
Skryť Zatvoriť reklamu