Kandidát na post predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) historik Matice slovenskej Ivan Petranský počíta s tým, že koalícia splní sľub a podporí ho v tajnej voľbe.
Okrem Slovenskej národnej strany (SNS) však o podpore s predstaviteľmi zvyšných strán nehovoril. Vicepremiér Dušan Čaplovič kandidáta koalície ohodnotil slovami, že "je to mladý kandidát, ktorý nebude mať za ušami, aby bol neprijateľný pre jednu alebo druhú stranu". Jediné prečo trošku váha, je to, že Petranský nemá skúsenosti z manažérskej práce. Čaplovič však pevne verí, že väčšina koalície zahlasuje za neho. "Je pravda, že skúsenosti s riadením nemám, ale nevidím to ako nejaký závažný hendikep, že by to bol nejaký závažný problém pri vykonávaní tejto funkcie," reagoval Petranský.
Ústav pamäti národa (ÚPN) by mal podľa Ivana Petranského podávať podnety na trestné stíhanie. V tejto oblasti sa podľa neho doteraz urobilo málo. Kandidát opozície poslanec František Mikloško (KDH) zase varoval pred tým, aby ľudia z ÚPN neprepadli pokušeniu robiť politiku.
Petranský pripomenul, že úloha podávať trestné oznámenia ÚPN vyplýva zo zákona. Predpokladám, že v najbližšej dobe ÚPN razantne prikročí aj k podávaniu trestných oznámení, budeme sa snažiť s touto vecou vysporiadať. Túto úlohu považujem za jednu z dôležitých úloh ÚPN, povedal Petranský, ktorý sa dnes spolu s ďalšími štyrmi kandidátmi predstavil parlamentnému výboru pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien.
Tridsaťročný historik zo Slovenského historického ústavu Matice slovenskej súhlasí so súčasným postavením ÚPN, ktorý by sa mal sústrediť na skúmanie minulosti a toho, aké má dopady na súčasnosť. "Bolo by dobré, aby bolo viacej vedeckých vstupov," povedal Petranský. Je za to, aby sa ústav viac venoval vedeckému výskumu.
ÚPN je podľa neho v súčasnosti personálne aj finančne poddimenzovaný a štát bude musieť preň zabezpečiť dôstojné sídlo. Skúmanie obdobia povojnovej Slovenskej republiky nepovažuje za prioritné, nakoľko Slovensko sa s týmto obdobím už trestnoprávne vysporiadalo, boli tu súdne procesy na rozdiel od obdobia komunizmu.
Ďalší z kandidátov, poslanec za KDH František Mikloško, opätovne potvrdil, že v prípade zvolenia by sa svojho mandátu nevzdal. Myslí si, že sa obe funkcie dajú zvládnuť. Téma ÚPN by bola pre neho ako poslanca tabu do chvíle, kým sa neobjavia tendencie, ktoré by ho začali ohrozovať. V takom prípade by ho z pozície poslanca bránil. Mikloško dúfa, že nadchádzajúca voľba šéfa ústavu bude úspešná a verí, že z hlasovania vzíde dobrý predseda správnej rady a ústav bude ďalej dobre pracovať. Napriek počtom v parlamente, keď koalícia prisľúbila podporu Petranskému, Mikloško pokojne kráča k tomu hlasovaniu, povedal. Mikloško dal tiež prísľub, že sa na voľbe nezúčastní, aby svojím hlasom, ktorý má k dispozícii, neznevýhodnil ostatných kandidátov.
Poslancom sa predstavili aj ďalší traja kandidáti Stanislav Gilan, Jozef Sivák a Pavel Vido. Ján Vojtek, ktorý kandidoval aj v minulej voľbe, dnes pred poslancov už nemusel predstúpiť. Nitriansky gynekológ Stanislav Gilan zdôraznil, že do ÚPN treba vniesť poriadok, nakoľko v minulosti tam zmizli spisy. ÚPN sa podľa neho musí trestnoprávne vyrovnať s minulosťou, politicky vyhodnotiť udalosti a pracovať na historiografii Slovenska. Vedecký pracovník SAV Jozef Sivák je za novelizáciu zákona o ÚPN a Pavel Vido je za sprístupnenie archívu čo najširšej verejnosti pomocou internetu.
Autor: zh

Beata
Balogová
