Bratislava 24. januára (ČTK) - Škôlka sa pre slovenské deti podľa ministra školstva Jána Mikolaja povinnou nestane.
Ministerstvo síce pripravilo materiál, v ktorom sa uvažovalo aj o predĺžení povinnej desaťročnej školskej dochádzky, napokon však posledný ročník materskej školy (MŠ) zostane dobrovoľný. Ministerstvo však chce rodičov motivovať, aby deti zverili škôlkam, a to tak, že štát za nich zaplatí mesačné poplatky za návštevu MŠ v maximálnej výške 380 korún.
"Keď sme zisťovali, aké dôsledky by to prinieslo a koľko by to stálo, ten efekt by sa výrazne neprejavil," zdôvodnil Mikolaj, prečo sa ministerstvo vzdalo myšlienky povinnej škôlky pre päťročné deti. Na Slovensku totiž podľa neho chodí do posledného ročníka škôlky viac než 90 percent detí a náklady na zaškolenie zvyšných necelých desať percent by boli privysoké.
Ministerstvo školstva ich odhadlo na 1,3 miliardy korún a vláda Roberta Fica by navyše podľa Mikolaja musela obmedziť právomoci miest a obcí. Materské školy totiž v súčasnosti financujú z vlastných rozpočtov.
"Dávame prednosť motivácii rodičov, pred povinnosťou," povedal Mikolaj. Znamená to, že štát zaplatí za rodičov poplatky za návštevu škôlky. Ročne by malo ísť celkovo asi o 263 miliónov korún. Či sa nájdu zdroje aj na to, aby rodičia nemuseli v škôlke platiť ani náklady za stravu 600 až 7000 korún mesačne, sa podľa Mikolaja ešte nerozhodlo. Nie je to však v kompetenciách ministerstva školstva, ale ministerstva práce a rodiny, dodal.
Zvýšený podiel päťročných detí v škôlkach by mal prispieť k tomu, aby napríklad deti z rómskych osád nezaostávali v školách za svojimi rovesníkmi. Bez prechodu cez materskú školu si totiž podľa odborníkov veľmi ťažko zvykajú na povinnosti v základnej škole a mnohí rómski žiaci preto ani nevyštudujú. To ich znevýhodňuje pri hľadaní zamestnania.
Povinná škôlka by však tento problém podľa niektorých učiteliek z východu Slovenska, kde je najviac rómskych osád, nevyriešila. Deti totiž vraj žijú v takých ťažkých podmienkach, že si napríklad ani nemajú kde písať domáce úlohy.
grm boa