Bratislava 5. apríla (TASR) - Poslanec HZDS Dušan Slobodník vyjadril dnes počas pravidelnej Hodiny otázok domnienku, že sa vicepremiér Pál Csáky vyhol účasti na rokovaní v snahe negovať jeho otázky. Preto viackrát chcel vedieť, kde vicepremiér je. Zároveň navrhol, aby premiér i ministri mali na svoju odpoveď limit maximálne štyroch minút, čím by stihli za stanovený čas zodpovedať viac otázok poslancov.
Podpredseda vlády Ľubomír Fogaš, ktorý odpovede premiéra sprostredkúval, na otázku, či chce kabinet riešiť situáciu v uhoľnom baníctve, zdôraznil, že áno. Povedal, že aj dokumenty EÚ umožňujú využívať domácu ťažbu uhlia a prednostne zaraďovať do energetických sústav takéto zdroje až do výšky 15 percent domácej spotreby. Vláda sa ďalšou ťažbou uhlia na Slovensku zaoberala niekoľkokrát, pretože ťažbu hnedého uhlia v piatich lokalitách treba považovať za celospoločenský záujem už aj preto, že v roku 2000 zamestnávala 8200 ľudí. Ťažba uhlia dotoval štát v roku 2000 sumou 174 miliónov Sk a rovnaká čiastka sa predpokladá aj v tomto roku, zdôraznil v odpovedi premiér Dzurinda, pretože sa tak rieši aj veľmi pálčivá otázka zamestnanosti.
Vládny kabinet a ani premiér, podrobne nepoznajú text pripravovaného zákona Maďarskej republiky o Maďaroch žijúcich za hranicami. Preto nemohol Dzurinda zaujať postoj k vyplácaniu 8 miliónov forintov rodičom, ktorí na našom území dajú zapísať deti do škôl s vyučovacím jazykom maďarským. Na základe takéhoto stavu nie je možné krátiť finančné zdroje pre tento druh škôl zo štátneho rozpočtu, a navyše uvedená suma má byť určená rodičom a nie školám. Minister školstva Milan Ftáčnik pripustil, že programové vyhlásenie kabinetu je také ambiciózne, že niektoré časti z oblasti výchovy a vzdelávania bude možné splniť až za viacero volebných období. Týka sa to napríklad financovania rezortu podielom na hrubom domácom produkte. Výraznú nespokojnosť s odpoveďou ministra vnútra Ladislava Pittnera prejavil šéf poslaneckého klubu HZDS Tibor Cabaj, pretože sa mu nepozdávalo personálne a disciplinárne riešenie príslušníkov polície, ktorí boli "zapletení" do kauzy okolo vstupu do obydlia Vladimíra Mečiara v Trenčianskych Tepliciach. Ani poslankyňa Katarína Tóthová nesúhlasila so slovami ministra Jána Čarnogurského o správe spravodajcu OSN Cumaraswamyho týkajúcej sa stavu justície. Myslela si, že za kauzu odvolávania predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina sa minister poslancom HZDS ospravedlní. Spomínaný poslanec Slobodník sa opätovne vrátil k postave poslanca Slovenského snemu Jánosa Esterházyho a označovaniu Slovenska ako Felvidéku - Horného Uhorska maďarskými politikmi.
*pm som