Bratislava 5. apríla (TASR) - Slovensko patrí podľa štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí (MZV) SR Jána Figeľa k najvážnejším ašpirantom na vstup do NATO. Po obnovení dôvery Slovenska v euroatlantických štruktúrach závisí pozvanie aliancie pre SR v tomto čase v podstatnej miere od krajiny samej. Figeľ to dnes uviedol po návrate z USA, kde spolu so svojimi partnermi z ČR, Maďarska a Poľska prezentoval novej americkej administratíve desaťročie visegrádskej spolupráce.
Rozširovanie aliancie je podľa Figeľa už otvorenou témou na strane členských štátov NATO a diskusia sa pritom nevedie o tom, "či a kedy", ale o tom, "kto a ako". Možné scenáre o počte novoprijatých členov sa vedú v rozsahu, že by to mal byť viac ako jeden kandidát a menej ako deväť, konštatoval. V otázke rozširovania by nová administratíva USA vedená prezidentom Georgeom Bushom mala prísť s jasnejším posolstvom na júnovom summite EÚ v Göteborgu a počas návštevy centra aliancie v Bruseli.
Podľa Figeľa na summite aliancie v roku 1997 v Madride rozhodovali v súvislosti s rozširovaním najmä politické kritériá a diskutovala sa téma nákladov. Na budúcoročnom summite v Prahe to však bude predovšetkým celková pripravenosť kandidátov na vstup a podpora verejnej mienky, konštatoval.
Ak dostane Slovensko dostane pozvánku na budúci rok, tak vstúpiť do aliancie môže v roku 2004. Ako Figeľ uviedol, rovnako ako v prípade OECD to bude znamenať päťročné zaostávanie SR za susednými krajinami V4. Dôsledky v tomto smere pre SR sa podľa neho odrážajú aj v tom, že celkový objem zahraničných investícií narástol v poslednom desaťročí u troch susedov na 83 miliárd dolárov a v SR len na necelé tri miliardy.
Figeľ sa so štátnymi tajomníkmi MZV ČR, Poľska a Maďarska v utorok a stredu vo Washingtone zúčastnil na konferencii na tému Príspevok V4 k transatlantickej spolupráci, ktorú pre americkú odbornú verejnosť a zástupcov rôznych amerických think tankov pripravilo Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie. Predstavitelia krajín V4 rokovali v USA aj so zástupcom poradkyne amerického prezidenta pre otázky národnej bezpečnosti Stevom Hadleym, viacerými kongresmanmi a predstaviteľmi MZV USA.