Sporenie na dôchodok na penzijných účtoch v dôchodkových správcovských spoločnostiach pravdepodobne nebude chrániť ústavný zákon.
Návrh zákona, ktorý pripravila opozičná SDKÚ-DS, nenašiel zatiaľ dostatočnú politickú podporu. Iniciatívu už skôr odmietla najsilnejšia vládna strana Smer-SD Roberta Fica, dnes tak spravila aj ďalšia koaličná strana ĽS-HZDS. Z vládnych strán podporu zatiaľ nevylúčila SNS.
"V takejto podobe zatiaľ nevidíme dôvod, aby sme takýto ústavný zákon podporili," povedala ústredná tajomníčka ĽS-HZDS Zdenka Kramplová po stretnutí predstaviteľov strany so zástupcami SDKÚ-DS. Ako dodala, predstavitelia ĽS-HZDS budú rokovať o tomto zákone ešte so zástupcami SNS a Smeru-SD ako aj v ich poslaneckom klube. "Na budúci týždeň budeme predstaviteľov SDKÚ-DS informovať o našom stanovisku," konštatovala Kramplová.
Poslankyňa za SDKÚ-DS Iveta Radičová na stretnutí zopakovala, že strana SDKÚ-DS je pripravená doplniť ústavný zákon o starobnom dôchodkovom sporení o podporu dôchodcov v prvom pilieri. "V pondelok zástupcovia všetkých parlamentných strán budú na sociálnom výbore diskutovať o dôchodkovom systéme. Ja si myslím, že sme otvorili nový spôsob politických rokovaní," povedala po stretnutí Radičová.
S iniciatívou chrániť práva aj súčasných dôchodcov vyšli na stredajšom rokovaní s predstaviteľmi SDKÚ-DS zástupcovia SNS. Ak sa však podľa poslanca za SNS Rafaela Rafaja nenájde všeobecná zhoda na obsahu navrhovaného ústavného zákona v rámci koalície, tak sa poslanci SNS "podriadia väčšinovému názoru". Strana Smer-SD návrh ústavného zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorý do parlamentu predložila strana SDKÚ-DS, nepodporí.
Návrh na ochranu druhého dôchodkového piliera zatiaľ podporujú všetky tri opozičné strany. SDKÚ-DS, KDH a SMK však majú v parlamente spolu iba 65 mandátov z celkovo 150 miest. Na prijatie ústavného zákona treba aspoň 90 hlasov. Hlasy celej opozície a SNS by však na prijatie ústavného zákona aj tak nestačili.
Ústavný zákon navrhnutý SDKÚ-DS by mal zabrániť zmenám v druhom dôchodkovom pilieri, ktoré by boli v neprospech sporiteľov. Tí si môžu od dôchodkovej reformy bývalej vlády polovicu svojich povinných penzijných odvodov ukladať na súkromné účty, ktoré spravujú súkromné správcovské spoločnosti.
Podľa návrhu ústavného zákona o starobnom dôchodkovom sporení by sa nesmeli meniť podmienky, za ktorých sporiteľ vstúpil do systému starobného dôchodkového sporenia tak, aby to bolo v neprospech zabezpečenia jeho príjmu v starobe a príjmu pozostalých pre prípad jeho úmrtia. Poslanci za stranu SDKÚ-DS navrhujú, aby bol ústavný zákon v prípade jeho schválenia účinný od 1. marca tohto roka.
Ešte nedávno niektorí predstavitelia koalície nevylučovali, že nastavenie penzijnej reformy sa zmení v neprospech sporenia na súkromných účtoch. Premiér Robert Fico však v stredu povedal, že vláda nezníži výšku príspevkov, ktoré si zhruba 1,5 milióna Slovákov ukladá na penzijné účty. Ministerstvo práce má do konca marca predstaviť analýzu dôchodkového systému.
Autor: zh

Beata
Balogová
