Bratislava 26. januára (TASR) - Na podnet dirigenta SND v Bratislave Pavla Seleckého Výbor Národnej rady (NR) SR vykonal prostredníctvom poslancov obhliadku funkčného historického organu v konkatedrále sv. Martina v Bratislave. Hudobný nástroj by mal nahradiť nový v hodnote približne 40 miliónov korún podľa platného rozhodnutia Pamiatkového úradu SR.
Na obhliadke sa zúčastnili okrem poslancov NR SR zástupcovia rímsko-katolíckej cirkvi, autor podnetu Pavol Selecký a zástupcovia.
Poslanci NR SR dostali informácie a dospeli k záveru, že Pamiatkový úrad (PÚ) SR postupoval správne.
Počas obhliadky pracovník oddelenia výtvarných pamiatok PÚ Patrik Guldan pre TASR povedal: "Je v platnosti rozhodnutie Krajského pamiatkového úradu vydané k zámeru vlastníka postaviť v priestore empory a podvežia nový nástroj na mieste existujúceho s tým, že vlastník pamiatky predtým ako pristúpi k demontáži nástroja, požiada o vydanie rozhodnutia, v ktorom sa sformulujú podmienky a pravidlá demontáže pamiatky."
Podľa poslanca Pavla Minárika (KDH) Pamiatkový ústav po zhliadnutí všetkých odborných podkladov rozhodol o možnosti stavať organ podstatne vyššej kvality, ktorý by zodpovedal dobe. "Štyria poslanci mali k dispozícii vyjadrenie oboch zainteresovaných strán. Tento objekt je živý, nie je to múzeum. Objekt patrí rímsko-katolíckej cirkvi, ktorá musí spĺňať podmienky druhého Vatikánskeho koncilu, čiže cirkev musí byť schopná svoje objekty prispôsobovať tomu, na čo sú určené. Navyše, nielen toto mesto, ale celá krajina dostáva veľký bonus. Veď je tu záujem investovať bez vloženia jedinej koruny z verejných financií. Pýtam sa, kto iný je dnes ochotný investovať do kultúry len tak 40 miliónov korún? Ja takého investora nepoznám."
Poslanec Dušan Jariabek (Smer-SD) obhliadku dokumentoval slovami: "Počas poslaneckej obhliadky nepadla žiadna nová informácia. Otázne však je, či preváži hľadisko historicko-spoločenské, alebo to interpretačno-súčasné. Pre mňa je podstatné, že žiadna zo zainteresovaných strán nespochybnila potrebu nového organu z hľadiska vyššej kvality v dóme sv. Martina. Otázkou zostáva, čo so starým organom? Ak sa starý organ rozoberie, a odborne sa neuloží, tak sa zničí. A to si nikto zo zainteresovaných neželá. Som prekvapený veľkým záujmom o problematiku, len sa čudujem, prečo sa o tom nedebatovalo skôr."
Dirigent Pavol Selecký komentoval svoju účasť slovami: "Bol som veľmi príjemne prekvapený, keď mi oznámili zástupcovia arcibiskupského úradu, že mám možnosť zúčastniť sa na obhliadke, hoci ja tu už štyridsať rokov dirigujem... Až čas ukáže, či je rozhodnutie o výmene organu správne, alebo sme mali tvrdšie zabojovať o zachovanie starého organu na pôvodnom mieste. Môj názor je nezmenený. Treba zreštaurovať historický organ. Nie som proti novému organu, priestor v dolnej časti budovy na to je. Bolo to tak v návrhu odborníka na organy pána Mayera."
Nový organ bude nainštalovaný v bratislavskej konkatedrále Svätého Martina v priebehu tohto roka.