Bratislava 27. januára (TASR) - Seminármi a workshopmi za účasti odborníkov zo Slovenska, Španielska, Argentíny, USA a Veľkej Británie pokračuje dnes a v nedeľu v Bratislave vzdelávací program v oblasti detskej paliatívnej starostlivosti. Je to prvý dvojročný vzdelávací projekt tohto typu a je akreditovaný Slovenskou zdravotníckou univerzitou. Organizuje ho Detský hospic Plamienok pod záštitou prezidenta republiky Ivana Gašparoviča.
Na vzdelávaní sa zúčastňuje 28 vybraných účastníkov zo 60 prihlásených záujemcov zo Slovenska i Českej republiky. Zaoberajú sa problematikou komplexnej starostlivosti, telesnej, emočnej a duchovnej o smrteľne choré dieťa, adolescenta, spôsobmi ako zvládať ťažké situácie, bolesti, respiračné ťažkosti či iné problémy a takisto otázkami komunikácie s rodinami zomierajúcich detí. Účastníci sa oboznámia so súčasnými trendmi vo svete a skúsenosťami pri sprevádzaní smrteľne chorých detí.
"Na Slovensku neexistuje žiadne dlhodobé a komplexné vzdelávanie, ktoré by odborníkom pomohlo pri získavaní vedomostí a pracovných zručností v súvislosti s liečbou a starostlivosťou o smrteľne choré a zomierajúce deti. Cieľom programu je zlepšiť kvalitu služieb a tým aj kvalitu života detí, ktorým osud nedopraje dožiť sa dospelosti," uviedla riaditeľka Detského hospicu Plamienok Mária Jasenková.
Program je určený odborníkom, ktorí prichádzajú do kontaktu so smrteľne chorými a zomierajúcimi deťmi - lekárom, zdravotným sestrám, psychológom, špeciálnym a liečebným pedagógom, sociálnym pracovníkom, duchovným, ako aj študentom týchto odborov. Vzdelávanie pozostáva z teoretickej a praktickej časti, seminárov a zážitkových workshopov. Po úspešnom absolvovaní záverečnej písomnej skúšky získajú účastníci akreditovaný certifikát.
Detský hospic Plamienok je zatiaľ jediný v SR. Pôsobí od roku 2002 v oblasti západného Slovenska a jeho pracovníci sa doteraz starali o 45 detí. Vlani poskytovali ošetrovateľskú starostlivosť v domácnosti a psychologickú pomoc 16 deťom a ich rodinám.
Na Slovensku ročne zomiera 150 - 200 detí na chronické, život limitujúce ochorenia.