Bratislava 27. januára (TASR) - Alternatíva zníženia odvodov do 2. dôchodkového piliera z 9 % na 6 % nie je momentálne aktuálna. Pripravované zmeny v legislatívnej úprave sporivého piliera sa budú týkať len sprísnenia ochrany prostriedkov, ktoré si občania sporia v dôchodkových správcovských spoločnostiach (DSS), zdôraznil v dnešnej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy predseda vlády Robert Fico.
"My považujeme tento systém za zlý, ale len preto, že ľudia tam majú peniaze, to rešpektujeme. Nechceme nikoho ohroziť," povedal premiér. Zavedenie 2. kapitalizačného piliera do dôchodkového systému predchádzajúcou vládou podľa neho spôsobilo, že v Sociálnej poisťovni (SP) teraz vzniká každoročný deficit, ktorý na rok 2007 vyčíslil v sume 21 miliárd Sk. V budúcnosti by tiež Fico privítal dobrovoľnosť vstupu do 2. piliera pre všetkých občanov, teda aj tých, ktorí sa ešte len zapoja do pracovného procesu. Podľa súčasnej právnej úpravy je vstup do sporivého dôchodkového piliera pre nových pracovníkov povinný.
"Novela, ktorú v rámci dôchodkového zabezpečenia pripravujeme, bude smerovať predovšetkým k tomu, aby sme stanovili jasné pravidlá, čo DSS ako súkromné spoločnosti môžu a čo nemôžu," zdôraznil Fico. Podľa neho totiž existuje obava, že prostriedky občanov v súkromných DSS budú smerovať do rizikového kapitálu a ľudia môžu o svoje prostriedky prísť. "Ak necháme súčasnú právnu úpravu 2. kapitalizačného piliera v takom stave, v akom je, hrozia tu ďalšie nebankové subjekty," upozornil premiér a dodal: "Nerád by som sa dožil dňa, keď si niekto bude 20 rokov vkladať peniaze do súkromného kapitalizačného piliera, a potom tento fond zainvestuje zle a ľudia budú chodiť za nami pýtať si peniaze."
Súčasný zákon o starobnom dôchodkovom sporení, ktorý legislatívne upravuje 2. pilier dôchodkového systému, podľa Fica neurčuje pre nikoho zodpovednosť, pokiaľ DSS investuje zle. Preto chce súčasná vláda v pripravovanej novele určiť, kto bude v takomto prípade kryť potenciálne škody. "My odmietame, aby sa s peniazmi ľudí špekulovalo tak, ako sa špekulovalo v nebankových subjektoch," dodal predseda vlády.
V diskusnej relácii tiež Fico zopakoval, že Smer-SD, a pravdepodobne ani ostatné strany vládnej koalície, nepodporí návrh opozičnej SDKÚ-DS na prijatie ústavného zákona na ochranu 2. dôchodkového piliera. "Pravicová opozícia chce iba zachovať ten stav, ktorý vytvorila v čase, keď bola vo vláde, a ktorý nemôže nikomu vyhovovať, len súkromným správcovským spoločnostiam," domnieva sa premiér. Navrhovaný ústavný zákon má podľa neho len zabezpečiť, že súkromné DSS budú mať trvalý príjem peňazí, s ktorými môžu investovať a špekulovať. "Preto odmietame takéto farizejstvo, najmä od ľudí, ktorí spôsobili súčasný stav v dôchodkovom zabezpečení," uviedol Fico na záver.