Bratislava 28. januára (TASR) - Voľba posledného kandidáta na sudcu Ústavného súdu, predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa či ombudsmana čaká poslancov na prvej tohtoročnej schôdzi Národnej rady SR, ktorá sa začne v utorok 30. januára.
Predseda parlamentu Pavol Paška do programu zaradil 54 bodov. Vláda predložila na rokovanie 17 návrhov zákonov, novelu autorského zákona v skrátenom legislatívnom konaní. V prvom čítaní je aj osem poslaneckých zákonov. V druhom čítaní sa bude parlament zaoberať 13 vládnymi a jedným poslaneckým zákonom.
Poslanci by mali hneď v prvý deň schôdze zvoliť posledného kandidáta na sudcu Ústavného súdu SR, navrhnutí sú Tibor Šafárik a Vlasta Kunová. Ďalšie voľby budú 1. februára. Na post šéfa ÚPN koalícia navrhla historika Ivana Petranského a za opozíciu kandiduje poslanec KDH František Mikloško. Pri voľbe ombudsmana sa budú poslanci rozhodovať medzi súčasným verejným ochrancom práv Pavlom Kandráčom a opozičnou kandidátkou Vierou Mrázovou. NR SR bude voliť aj členov Dozornej rady Sociálnej poisťovne i Dozornej komisie Slovenského rozhlasu.
Parlament rozhodne, či bude na Slovensku povinné celoročné svietenie áut. Predpokladá to novela o premávke na pozemných komunikáciách poslanca SDKÚ-DS Martina Pada. Zároveň navrhuje, aby po diaľnici mohli premávať len motorové vozidlá, ktorých najvyššia povolená rýchlosť nie je menej ako 70 kilometrov za hodinu. Poslanci definitívne rozhodnú aj o novele zákona o regulácii v sieťových odvetviach, ktorá umožní komplexne regulovať ceny. V druhom čítaní budú hlasovať aj o zákone o tripartite. Ten má zaviesť účinné trojstranné konzultácie medzi zástupcami vlády, zamestnávateľov a zamestnancov na celoštátnej úrovni. Zákon upravuje postavenie Rady hospodárskeho a sociálneho partnerstva (RHSP) ako konzultačného orgánu štátu a sociálnych partnerov na celoštátnej úrovni.
V prvom čítaní poslanci prerokujú návrh ústavného zákona z dielne SDKÚ-DS na ochranu 2. piliera dôchodkového sporenia. Zákon má garantovať stabilitu piliera a zaručiť, že pravidlá sporenia ostanú pre účastníkov systému rovnaké ako v čase, keď do piliera vstupovali. Budú sa zaoberať aj návrhom Júliusa Brocku z KDH, aby mali otcovia možnosť čerpať po narodení dieťaťa týždeň dovolenky navyše.