Bratislava 28. januára (ČTK) - Zatiaľ čo odbory na Slovensku boli počas bývalej pravicovej vlády Mikuláša Dzurindu v útlme, po minuloročnom nástupe kabinetu Roberta Fica sa ich vplyv zvýšil.
Pozícia odborov sa zlepšila aj vďaka ich dohode o spolupráci s Ficovou stranou Smer-sociálna demokracia pred parlamentnými voľbami. Smer má v súčasnosti dominantný vplyv vo vládnej koalícii, ktorú vytvorila spoločne s ĽS-HZDS expremiéra Vladimíra Mečiara a národniarmi zo SNS.
Zostavenie terajšej ľavicovo orientovanej vlády odborári privítali. Fico sa totiž vo vládnom programe zaviazal napríklad zintenzívniť dialóg medzi sociálnymi partnermi a posilniť postavenie tripartity. Jeho kabinet ešte vlani napríklad prijal tiež niektoré sociálne opatrenia, zrušil časť poplatkov v zdravotníctve, znížil daň z pridanej hodnoty na lieky a schválil dôchodcom vianočný príspevok k penzii. V tomto období vláda chystá výraznejšie zmeny v Zákonníku práce, ktoré by mali zlepšiť postavenie zamestnancov.
"Pozitívne hodnotím to, že nastúpil systém lepšej komunikácie, a to je základ toho, že sa veci začínajú posúvať," povedal ČTK prezident Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Miroslav Gazdík. Priznal, že väčší vplyv odborári získali aj vďaka dohode so Smerom.
Odbory pritom nemali v minulých rokoch na Slovensku na ružiach ustlané. Tvrdé ekonomické reformy Dzurindovej vlády, ktoré zasiahli hlavne ekonomicky slabšie vrstvy obyvateľstva, ich napríklad v septembri 2003 vyprovokovali k výstražnému celoštátnemu hodinovému štrajku. Do protestu proti vtedajšej vládnej politike sa zapojilo asi pol milióna Slovákov. V roku 2003 štrajkovali napríklad aj železničiari.
"Väčší vplyv odborov nebude mať pozitívny dopad na slovenskú ekonomiku," myslí si ekonóm Inštitútu ekonomických a sociálnych analýz (INESS) Juraj Karpiš. Chystané zmeny v Zákonníku práce, ktoré pravdepodobne budú vyhovovať viac odborárom ako zástupcom zamestnávateľov, podľa neho napríklad znížia flexibilitu pracovného trhu. Odborári pritom tvrdia, že chcú predovšetkým zvýšiť ochranu zamestnancov.
Na čele odborovej centrály dlhé roky stál Ivan Saktor, ktorý sa po decembrových voľbách stal primátorom mesta Banská Bystrica. Funkciu po ňom prevzal Gazdík, ktorý predtým šéfoval Odborovému zväzu pracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu.
KOZ mala koncom vlaňajška asi 460.000 členov. Ešte pred piatimi rokmi ich bolo približne 700.000. Organizácia združuje celkovo 38 odborových profesných zväzov.
Marek Legéň prl