SME

Urbáni odporúča mladým, aby vstúpili do 2. piliera

Podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni nepozná dôvody, pre ktoré chce Smer-SD upravovať podobu druhého piliera dôchodkovej reformy. „Ja to priame, bezprostredné ohrozenie momentálne ...

Podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni nepozná dôvody, pre ktoré chce Smer-SD upravovať podobu druhého piliera dôchodkovej reformy.

„Ja to priame, bezprostredné ohrozenie momentálne nevidím“, povedal v dnešnej diskusnej relácii televízie JOJ Politika.sk. Dodal, že nie je za to, aby sa pravidlá menili počas hry. Povinnosťou právneho štátu je podľa neho chrániť záujmy obidvoch strán – občanov aj podnikateľských subjektov. Mladým ľuďom následne odporučil, aby do kapitalizačného piliera vstúpili. "Je to trend do budúcna", poznamenal. Úlohou súčasnej vlády bude podľa Urbániho pripraviť komplexnú penzijnú reformu, ktorá by prvý aj druhý pilier prispôsobila aktuálnym demografickým a ekonomickým trendom.

SkryťVypnúť reklamu

Ochrana vkladov sporiteľov v druhom pilieri je zo strany štátu garantovaná 100 percentne, zdôraznila podpredsedníčka SDKÚ-DS Iveta Radičová. Vyhlásenia Smeru podľa nej vnášajú medzi občanov neistotu, čo by mohlo ohroziť sporivý pilier v prípade, že vláda presadí jeho dobrovoľnosť. Podľa Radičovej vláda bojuje proti všetkému, čo nesie prívlastok súkromný bez toho, aby diskutovala o obsahu pripravovaných zmien.

Naopak, podľa podpredsedu Smeru a ministra kultúry Mareka Maďariča, sporitelia nemajú v druhom pilieri garantované ani to, že dostanú späť peniaze, ktoré tam vložili. Predchádzajúcu vládu kritizoval za to, že v ľuďoch vzbudila prílišné očakávania pokiaľ ide o výšku budúcich penzií. „Lacný trik“ v podobe kampaní sľubujúcich švajčiarske dôchodky pripomínal podľa Maďariča nereálne sľuby nebankových subjektov.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa názoru podpredsedu SMK Pála Csákyho sa ľudia o svoje peniaze v dôchodcovských správcovských spoločnostiach nemusia báť. Strana považuje súčasné garancie za dostatočné.

Zahraničnú politiku súčasnej vládnej koalície považuje podpredseda SMK Pál Csáky za nesúrodú a niektoré vyjadrenia premiéra Roberta Fica v oblasti diplomacie za detinské. Spomenul pritom premiérov názor na umiestnenie amerického vojenského radaru na Slovensku, či na efektivitu summitov Európskej únie.

"Pán premiér išiel do Prahy, nikto sa ho nepýtal na americký systém a on sa vyjadril krajne nevhodne, išiel do Bruselu, tam sa potuloval po chodbách, a potom bol urazený, že načo chodí na summity EÚ. Takýmto detinským spôsobom sa nedá robiť zahraničná politika," povedal Csáky v diskusnej relácii TV JOJ Politika.sk. Rozdiely vidí aj v stanoviskách predsedu vlády a rezortu diplomacie. SMK a ostatná opozícia kriticky vníma taktiež premiérovu oficiálnu cestu do Líbye, či účasť na výročí kubánskej revolúcie na kubánskom veľvyslanectve.

SkryťVypnúť reklamu

Podpredseda Smeru-SD Marek Maďarič zdôraznil, že zahraničná politika súčasnej vlády je vyvážená. "Popritom, že zostáva na prioritách našich vzťahov s EÚ a spojencami z NATO, rozširuje sa v porovnaní s predchádzajúcou líniou aj o ďalšie priestory, najmä z hľadiska ekonomického," konštatoval. Poukázal pritom na februárové návštevy predsedu vlády v Číne a Líbyi.

Poznamenal ďalej, že predchádzajúci premiér Mikuláš Dzurinda nenavštívil za osem rokov ani jednu arabskú krajinu. "Je veľmi dôležité, aj vzhľadom na to, že sme členmi Bezpečnostnej rady OSN, aby sme poznali rozmýšľanie týchto ľudí, aby sme využili aj to, že (vodca líbyjskej revolúcie) Muammar Kaddáfí je dnes považovaný za mediátora možných sporov, ktoré sú spojené s arabskými štátmi," uviedol Maďarič.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda demoluje súkromníctvo v zdravotníctve, tvrdí Dzurinda

Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda považuje snahy súčasnej vlády prinútiť niektorých občanov, aby boli poistencami Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Spoločnej zdravotnej poisťovne, za "demoláciu súkromného segmentu zdravotného sektora."

Ako ďalej uviedol v diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť vláda chce nastoliť starý systém, na ktorom sa "priživovali" aj firmy, v ktorých figuroval aj predseda parlamentu Pavol Paška. Podpredseda Smeru-SD Dušan Čaplovič s ním nesúhlasil. Myslí si, že občania majú "zlé skúsenosti so súkromnými poisťovňami," aj preto by sa mal súčasný systém zmeniť. "Nejde tam v podstate o trh." Peniaze, ktoré plynú do zdravotníctva, by mali zostať v systéme. Iba nevyhnutná časť by mala slúžiť na správny fond poisťovní, dodal Čaplovič.

SkryťVypnúť reklamu

Podpredseda Smeru-SD si myslí, že nový šéf Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Richard Demovič nie je politický nominant. "Absolútne to nie je politická nominácia." Dzurinda mu oponoval tým, že ide o člena strany Smer-SD. Zároveň pripomenul, že odvolaný šéf úradu Ján Gajdoš "nebol v SDKÚ-DS."

Dzurinda ďalej vyhlásil, že SDKÚ-DS z parlamentu nestiahne návrh ústavného zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Bývalý premiér uviedol, že návrh predložili aj preto, lebo súčasný predseda vlády Robert Fico neustále zneisťuje občanov. "Zabetónujme to ústavným zákonom." Dzurinda dodal, že Fico niečo hovorí pred 200 podnikateľmi a inak rozpráva, keď sa dozvie výsledky prieskumu, podľa ktorého ľudia odmietajú zásahy do dôchodkovej reformy. Čaplovič nepovažuje Dzurindove argumenty za dostatočné. Podľa neho návrh nie je v prospech občanov, ale v prospech "nenásytných" dôchodkových správcovských spoločností. Dzurinda povedal, že kampaň, v ktorej zdôvodňujú predloženie návrhu, je nízkonákladová a stranu stojí pol milióna korún.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasná vláda podľa expremiéra Mikuláša Dzurindu nerobí politiku tak, aby riešila problémy, ale tak, aby riešila svoju popularitu. Povedal to v relácii STV O päť minút dvanásť na margo rastúcej dôveryhodnosti ľudí k Smeru-SD. Podpredseda Smeru Dušan Čaplovič oponoval, že preferencie stúpajú aj kvôli tomu, akú politiku strana robí, že peniaze nerozdeľuje len horným 10 tisíc, ale dáva väčšinu občanom.

To, že má terajší kabinet z čoho rozdávať, je dôsledkom reforiem predchádzajúceho volebného obdobia, povedal Dzurinda. "Odovzdali sme vám Slovensko v dobrom stave a teraz sa môžeme rozprávať o tom, ako s týmto stavom nakladáte," argumentoval. Vláda prijíma nesystémové, nekoncepčné rozhodnutia a snaží sa nájsť cieľovú skupinu, ktorej by sa mohla zalíškať. "Kupujete si veľmi šikovne jednotlivé cieľové skupiny, lebo nežijete pre nič iné, hlavne váš šéf, len denno-denne pre prieskumy verejnej mienky," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Fico so svojou zahraničnou politikou škodí podľa Dzurindu dobrej povesti a reputácii Slovenska. Narážal tak na nedávnu účasť premiéra na kubánskej recepcii, ako aj avizovanú návštevu Líbye či Venezuely. Zároveň nevylúčil, že otvorený list, ktorý poslali opozičné strany premiérovi, je len začiatkom a že prídu aj s inými aktivitami.

Podľa Čaploviča bývalá vládna garnitúra spôsobila obrovské sociálne rozdiely medzi regiónmi aj medzi občanmi. "Neexistovala tu solidarita. Toto je hlavná úloha, ktorú prinášame. Vraciame solidaritu, dôveru občanovi," namietal. Neobáva sa, že by zahraničné aktivity mohli zhoršiť postavenie Slovenska v rámci EÚ a transatlantického spoločenstva. "Nič sa nestane, pretože obchodný rozmer slovenskej politiky je veľmi podstatný," uviedol vicepremiér.

SkryťVypnúť reklamu

Zmeny v zdravotníctve potrebujú politickú dohodu, tvrdí Urbáni

Podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni si myslí, že na zmeny v zdravotníctve treba dosiahnuť politickú dohodu. V dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť uviedol, že koaliční partneri sa musia dohodnúť na zmenách, pretože v programovom vyhlásení vlády je zakotvená pluralita zdravotných poisťovní a slobodná voľba poisťovní. Problém vidí v tom, že Smer-SD chce stanoviť určitým skupinám obyvateľstva, v ktorej poisťovni musia byť poistení. ĽS-HZDS je podľa Urbániho za to, aby sa táto povinnosť určila vojakom, hasičom a policajtom. "V týchto intenciách budeme rokovať." Urbáni považuje súčasnú právnu formu Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Spoločnej zdravotnej poisťovne za "lepšiu" než tú, ktorú navrhuje minister zdravotníctva Ivan Valentovič. Podľa ministra by sa mali zmeniť zo štátnych akciových spoločností na verejnoprávne inštitúcie.

SkryťVypnúť reklamu

Urbáni ďalej uviedol, že minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa, ktorého nominovala ĽS-HZDS, "spraví administratívne kroky", aby sa zmenilo nariadenie, podľa ktorého treba nahlasovať domáce zabíjačky príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe. "Zabíjačky sa nebudú nahlasovať veterinárom," zdôraznil Urbáni. Predseda SMK Béla Bugár považuje takúto povinnosť za byrokratický krok. "Ani Európska únia nevyžaduje takúto kontrolu."

Urbáni si myslí, že by sa mala prehodnotiť zahraničná politika Slovenska najmä po tom, ako sa avizovali cesty premiéra Roberta Fica do Líbye a Venezuely. "Sme za euroatlantické dimenzie." Podľa Bugára by to bolo dobré riešenie.

SkryťVypnúť reklamu

Bugár kritizoval politické nominácie, ako príklad uviedol aj Slovenskú televíziu. Urbáni povedal, že nejde o vyvíjanie politického vplyvu, ale o kontrolu v tejto inštitúcii. Ich cieľom je, aby "žiadna politická strana nemala v televízii vplyv." Bugár s ním nesúhlasil, pričom sa odvolával na Urbániho výroky, že ĽS-HZDS malo podľa politických dohôd pripadnúť spravodajstvo, pričom hovorí "o organizovaní profesionality a nie o kontrole."

Mečiar chcel, aby Veteška bol novým ministrom

Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar chcel, aby sa ministrom pre cestovný ruch stal podpredseda strany Viliam Veteška. Ako uviedol v dnešnej relácii TV Markíza Na telo samotný Veteška, ponuku odmietol. "Určite nechcem byť ministrom." Podľa neho ešte stále zostáva v hre vznik nového rezortu. Podpredseda KDH Vladimír Palko si myslí, že nie je potrebné nové ministerstvo, pretože rozvoj turizmu patrí do kompetencie rezortu hospodárstva. Veteška si to ale nemyslí. Podľa neho ministerstvo hospodárstva sa už tomu mohlo venovať, ale nekonalo. Vznik nového úradu obhajoval aj tým, že "Slovensko v rozvoji turizmu cúva."

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec KDH Vladimír Palko v súvislosti so svojou kandidatúrou na post predsedu strany vylučuje zmenu straníckej politiky vo vzťahu k súčasnému ĽS-HZDS pod vedením Vladimíra Mečiara. Zároveň je toho názoru, že KDH a ĽS-HZDS raz budú koaličnými partnermi.

"Ja si myslím, že KDH a HZDS raz v budúcnosti spolu vo vláde budú, ale nebude to tak rýchlo. Podmienky už boli vyslovené a moja kandidatúra nebude znamenať zmenu politiky v tejto veci," povedal Palko v dnešnej relácii Televízie Markíza Na telo.

Podpredseda ĽS-HZDS Vladimír Veteška vylúčil úvahy nad nejakou "svojou skupinou" v strane. "Ja budem bojovať o to, aby bola strana jednotná, úspešná, ale fakt je taký, že sa chcem usilovať o to, aby strana zastabilizovala ten úpadok preferencií, ktorý bol zaznamenaný," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

aktualizované 17:52

Autor: zh

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  4. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  5. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  6. Na Marka oharka do jarka
  7. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 096
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 782
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 029
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 372
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 930
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 204
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 862
  8. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 499
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Tréner Mikel Arteta po víťazstve Arsenalu.

Mužstvo PSG pod vedením Luisa Enriqueho našlo svoju tvár a patrí omladený tím medzi ašpirantov na celkový triumf v LM.


TASR
Podcast Bavme sa o lige.

Debata o všetkom podstatnom, čo sa udialo v Niké lige.


Brankár Samuel Hlavaj v drese Iowa Wild.

Ako vyzeral týždeň slovenských hokejových talentov v zámorí.


Marián Michalovský
Thibaut Courtois.

Dvadsaťdeväťročný gólman sa pravdepodobne vráti do zostavy po trojzápasovej absencii.


SkryťZatvoriť reklamu