MONITOR: POLITIKA.SK, O PÄŤ MINÚT DVANÁSŤ, NA TELO

Urbáni odporúča mladým, aby vstúpili do 2. piliera

Podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni nepozná dôvody, pre ktoré chce Smer-SD upravovať podobu druhého piliera dôchodkovej reformy. „Ja to priame, bezprostredné ohrozenie momentálne ...

Podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni nepozná dôvody, pre ktoré chce Smer-SD upravovať podobu druhého piliera dôchodkovej reformy.

„Ja to priame, bezprostredné ohrozenie momentálne nevidím“, povedal v dnešnej diskusnej relácii televízie JOJ Politika.sk. Dodal, že nie je za to, aby sa pravidlá menili počas hry. Povinnosťou právneho štátu je podľa neho chrániť záujmy obidvoch strán – občanov aj podnikateľských subjektov. Mladým ľuďom následne odporučil, aby do kapitalizačného piliera vstúpili. "Je to trend do budúcna", poznamenal. Úlohou súčasnej vlády bude podľa Urbániho pripraviť komplexnú penzijnú reformu, ktorá by prvý aj druhý pilier prispôsobila aktuálnym demografickým a ekonomickým trendom.

Ochrana vkladov sporiteľov v druhom pilieri je zo strany štátu garantovaná 100 percentne, zdôraznila podpredsedníčka SDKÚ-DS Iveta Radičová. Vyhlásenia Smeru podľa nej vnášajú medzi občanov neistotu, čo by mohlo ohroziť sporivý pilier v prípade, že vláda presadí jeho dobrovoľnosť. Podľa Radičovej vláda bojuje proti všetkému, čo nesie prívlastok súkromný bez toho, aby diskutovala o obsahu pripravovaných zmien.

Naopak, podľa podpredsedu Smeru a ministra kultúry Mareka Maďariča, sporitelia nemajú v druhom pilieri garantované ani to, že dostanú späť peniaze, ktoré tam vložili. Predchádzajúcu vládu kritizoval za to, že v ľuďoch vzbudila prílišné očakávania pokiaľ ide o výšku budúcich penzií. „Lacný trik“ v podobe kampaní sľubujúcich švajčiarske dôchodky pripomínal podľa Maďariča nereálne sľuby nebankových subjektov.

Podľa názoru podpredsedu SMK Pála Csákyho sa ľudia o svoje peniaze v dôchodcovských správcovských spoločnostiach nemusia báť. Strana považuje súčasné garancie za dostatočné.

Zahraničnú politiku súčasnej vládnej koalície považuje podpredseda SMK Pál Csáky za nesúrodú a niektoré vyjadrenia premiéra Roberta Fica v oblasti diplomacie za detinské. Spomenul pritom premiérov názor na umiestnenie amerického vojenského radaru na Slovensku, či na efektivitu summitov Európskej únie.

"Pán premiér išiel do Prahy, nikto sa ho nepýtal na americký systém a on sa vyjadril krajne nevhodne, išiel do Bruselu, tam sa potuloval po chodbách, a potom bol urazený, že načo chodí na summity EÚ. Takýmto detinským spôsobom sa nedá robiť zahraničná politika," povedal Csáky v diskusnej relácii TV JOJ Politika.sk. Rozdiely vidí aj v stanoviskách predsedu vlády a rezortu diplomacie. SMK a ostatná opozícia kriticky vníma taktiež premiérovu oficiálnu cestu do Líbye, či účasť na výročí kubánskej revolúcie na kubánskom veľvyslanectve.

Podpredseda Smeru-SD Marek Maďarič zdôraznil, že zahraničná politika súčasnej vlády je vyvážená. "Popritom, že zostáva na prioritách našich vzťahov s EÚ a spojencami z NATO, rozširuje sa v porovnaní s predchádzajúcou líniou aj o ďalšie priestory, najmä z hľadiska ekonomického," konštatoval. Poukázal pritom na februárové návštevy predsedu vlády v Číne a Líbyi.

Poznamenal ďalej, že predchádzajúci premiér Mikuláš Dzurinda nenavštívil za osem rokov ani jednu arabskú krajinu. "Je veľmi dôležité, aj vzhľadom na to, že sme členmi Bezpečnostnej rady OSN, aby sme poznali rozmýšľanie týchto ľudí, aby sme využili aj to, že (vodca líbyjskej revolúcie) Muammar Kaddáfí je dnes považovaný za mediátora možných sporov, ktoré sú spojené s arabskými štátmi," uviedol Maďarič.

Vláda demoluje súkromníctvo v zdravotníctve, tvrdí Dzurinda

Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda považuje snahy súčasnej vlády prinútiť niektorých občanov, aby boli poistencami Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Spoločnej zdravotnej poisťovne, za "demoláciu súkromného segmentu zdravotného sektora."

Ako ďalej uviedol v diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť vláda chce nastoliť starý systém, na ktorom sa "priživovali" aj firmy, v ktorých figuroval aj predseda parlamentu Pavol Paška. Podpredseda Smeru-SD Dušan Čaplovič s ním nesúhlasil. Myslí si, že občania majú "zlé skúsenosti so súkromnými poisťovňami," aj preto by sa mal súčasný systém zmeniť. "Nejde tam v podstate o trh." Peniaze, ktoré plynú do zdravotníctva, by mali zostať v systéme. Iba nevyhnutná časť by mala slúžiť na správny fond poisťovní, dodal Čaplovič.

Podpredseda Smeru-SD si myslí, že nový šéf Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Richard Demovič nie je politický nominant. "Absolútne to nie je politická nominácia." Dzurinda mu oponoval tým, že ide o člena strany Smer-SD. Zároveň pripomenul, že odvolaný šéf úradu Ján Gajdoš "nebol v SDKÚ-DS."

Dzurinda ďalej vyhlásil, že SDKÚ-DS z parlamentu nestiahne návrh ústavného zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Bývalý premiér uviedol, že návrh predložili aj preto, lebo súčasný predseda vlády Robert Fico neustále zneisťuje občanov. "Zabetónujme to ústavným zákonom." Dzurinda dodal, že Fico niečo hovorí pred 200 podnikateľmi a inak rozpráva, keď sa dozvie výsledky prieskumu, podľa ktorého ľudia odmietajú zásahy do dôchodkovej reformy. Čaplovič nepovažuje Dzurindove argumenty za dostatočné. Podľa neho návrh nie je v prospech občanov, ale v prospech "nenásytných" dôchodkových správcovských spoločností. Dzurinda povedal, že kampaň, v ktorej zdôvodňujú predloženie návrhu, je nízkonákladová a stranu stojí pol milióna korún.

Súčasná vláda podľa expremiéra Mikuláša Dzurindu nerobí politiku tak, aby riešila problémy, ale tak, aby riešila svoju popularitu. Povedal to v relácii STV O päť minút dvanásť na margo rastúcej dôveryhodnosti ľudí k Smeru-SD. Podpredseda Smeru Dušan Čaplovič oponoval, že preferencie stúpajú aj kvôli tomu, akú politiku strana robí, že peniaze nerozdeľuje len horným 10 tisíc, ale dáva väčšinu občanom.

To, že má terajší kabinet z čoho rozdávať, je dôsledkom reforiem predchádzajúceho volebného obdobia, povedal Dzurinda. "Odovzdali sme vám Slovensko v dobrom stave a teraz sa môžeme rozprávať o tom, ako s týmto stavom nakladáte," argumentoval. Vláda prijíma nesystémové, nekoncepčné rozhodnutia a snaží sa nájsť cieľovú skupinu, ktorej by sa mohla zalíškať. "Kupujete si veľmi šikovne jednotlivé cieľové skupiny, lebo nežijete pre nič iné, hlavne váš šéf, len denno-denne pre prieskumy verejnej mienky," povedal.

Fico so svojou zahraničnou politikou škodí podľa Dzurindu dobrej povesti a reputácii Slovenska. Narážal tak na nedávnu účasť premiéra na kubánskej recepcii, ako aj avizovanú návštevu Líbye či Venezuely. Zároveň nevylúčil, že otvorený list, ktorý poslali opozičné strany premiérovi, je len začiatkom a že prídu aj s inými aktivitami.

Podľa Čaploviča bývalá vládna garnitúra spôsobila obrovské sociálne rozdiely medzi regiónmi aj medzi občanmi. "Neexistovala tu solidarita. Toto je hlavná úloha, ktorú prinášame. Vraciame solidaritu, dôveru občanovi," namietal. Neobáva sa, že by zahraničné aktivity mohli zhoršiť postavenie Slovenska v rámci EÚ a transatlantického spoločenstva. "Nič sa nestane, pretože obchodný rozmer slovenskej politiky je veľmi podstatný," uviedol vicepremiér.

Zmeny v zdravotníctve potrebujú politickú dohodu, tvrdí Urbáni

Podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni si myslí, že na zmeny v zdravotníctve treba dosiahnuť politickú dohodu. V dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť uviedol, že koaliční partneri sa musia dohodnúť na zmenách, pretože v programovom vyhlásení vlády je zakotvená pluralita zdravotných poisťovní a slobodná voľba poisťovní. Problém vidí v tom, že Smer-SD chce stanoviť určitým skupinám obyvateľstva, v ktorej poisťovni musia byť poistení. ĽS-HZDS je podľa Urbániho za to, aby sa táto povinnosť určila vojakom, hasičom a policajtom. "V týchto intenciách budeme rokovať." Urbáni považuje súčasnú právnu formu Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Spoločnej zdravotnej poisťovne za "lepšiu" než tú, ktorú navrhuje minister zdravotníctva Ivan Valentovič. Podľa ministra by sa mali zmeniť zo štátnych akciových spoločností na verejnoprávne inštitúcie.

Urbáni ďalej uviedol, že minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa, ktorého nominovala ĽS-HZDS, "spraví administratívne kroky", aby sa zmenilo nariadenie, podľa ktorého treba nahlasovať domáce zabíjačky príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe. "Zabíjačky sa nebudú nahlasovať veterinárom," zdôraznil Urbáni. Predseda SMK Béla Bugár považuje takúto povinnosť za byrokratický krok. "Ani Európska únia nevyžaduje takúto kontrolu."

Urbáni si myslí, že by sa mala prehodnotiť zahraničná politika Slovenska najmä po tom, ako sa avizovali cesty premiéra Roberta Fica do Líbye a Venezuely. "Sme za euroatlantické dimenzie." Podľa Bugára by to bolo dobré riešenie.

Bugár kritizoval politické nominácie, ako príklad uviedol aj Slovenskú televíziu. Urbáni povedal, že nejde o vyvíjanie politického vplyvu, ale o kontrolu v tejto inštitúcii. Ich cieľom je, aby "žiadna politická strana nemala v televízii vplyv." Bugár s ním nesúhlasil, pričom sa odvolával na Urbániho výroky, že ĽS-HZDS malo podľa politických dohôd pripadnúť spravodajstvo, pričom hovorí "o organizovaní profesionality a nie o kontrole."

Mečiar chcel, aby Veteška bol novým ministrom

Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar chcel, aby sa ministrom pre cestovný ruch stal podpredseda strany Viliam Veteška. Ako uviedol v dnešnej relácii TV Markíza Na telo samotný Veteška, ponuku odmietol. "Určite nechcem byť ministrom." Podľa neho ešte stále zostáva v hre vznik nového rezortu. Podpredseda KDH Vladimír Palko si myslí, že nie je potrebné nové ministerstvo, pretože rozvoj turizmu patrí do kompetencie rezortu hospodárstva. Veteška si to ale nemyslí. Podľa neho ministerstvo hospodárstva sa už tomu mohlo venovať, ale nekonalo. Vznik nového úradu obhajoval aj tým, že "Slovensko v rozvoji turizmu cúva."

Poslanec KDH Vladimír Palko v súvislosti so svojou kandidatúrou na post predsedu strany vylučuje zmenu straníckej politiky vo vzťahu k súčasnému ĽS-HZDS pod vedením Vladimíra Mečiara. Zároveň je toho názoru, že KDH a ĽS-HZDS raz budú koaličnými partnermi.

"Ja si myslím, že KDH a HZDS raz v budúcnosti spolu vo vláde budú, ale nebude to tak rýchlo. Podmienky už boli vyslovené a moja kandidatúra nebude znamenať zmenu politiky v tejto veci," povedal Palko v dnešnej relácii Televízie Markíza Na telo.

Podpredseda ĽS-HZDS Vladimír Veteška vylúčil úvahy nad nejakou "svojou skupinou" v strane. "Ja budem bojovať o to, aby bola strana jednotná, úspešná, ale fakt je taký, že sa chcem usilovať o to, aby strana zastabilizovala ten úpadok preferencií, ktorý bol zaznamenaný," povedal.

aktualizované 17:52

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 2. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu
 3. Moskva alebo Petrohrad?
 4. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 5. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte
 6. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli
 7. Nový Jaguar XF Sportbrake
 8. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich
 9. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov
 10. Výhodné a lacné neznamená to isté, ani pri PZP
 1. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu
 2. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 3. Moskva alebo Petrohrad?
 4. Aké auto si vybrať - nové, zánovné alebo jazdené?
 5. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 6. Nový článokHB Reavis predstavuje projekt Stanica Nivy na veľtrhu
 7. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli
 8. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte
 9. Nový Jaguar XF Sportbrake
 10. Tradičné bratislavské dvory sú späť. V Jarabinkách sú až dva
 1. Moskva alebo Petrohrad? 12 723
 2. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich 3 930
 3. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte 2 113
 4. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni 1 831
 5. Diabetici môžu získať 25-tisíc eur cez nový grantový program 1 678
 6. Nový Jaguar XF Sportbrake 1 445
 7. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov 1 100
 8. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli 1 020
 9. Výhodné a lacné neznamená to isté, ani pri PZP 855
 10. Aké auto si vybrať - nové, zánovné alebo jazdené? 471

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

My sme les. Zastavíme katastrofu?

Slovenské lesy miznú, rozšírili sa v nich pilčíci a traktory.

KOMENTÁRE

Úrad, ktorý by Slovensku zdvihol reputáciu

To, že prípadný úspech vláda zneužije na marketing, je rub príbehu.

Neprehliadnite tiež

Domov

Dobré ráno: Komiksy zničili Hollywood, už sa nič nenatočí

Veľkofilmy o superhrdinoch. Akoby sa už iné veľkofilmy ani nenakrúcali.

Domov

Sedel s mafiánmi, pozná sa s poslancom. Šéfa sekcie Carga minister podržal

Minister Árpád Érsek sa zastal sekčného šéfa Carga Fazekaša, ktorý sedel s mafiánmi. Známa je už aj identita posledného muža z fotografie.

Domov

Slovensko sa môže stať centrom európskeho liekového biznisu

Budovu pre liekovú agentúru u nás vybrali bez verejnej súťaže. Medzirezortná skupina za sídlo určila komplex patriaci J&T Real Estate.

Domov

Viskupiča nahradí v parlamente občianska aktivistka Natália Milanová

Rokovanie v pléne naplánované do konca roka Viskupič ešte absolvuje.