Bratislava 28. januára (ČTK) - Parlament sa na najbližšej schôdzi, ktorá sa začne v utorok, pokúsi po viacerých neúspechoch zvoliť nového šéfa Ústavu pamäti národa (ÚPN). Koalícia sa už údajne dohodla, že na tento post podporí historika Ivana Petranského. Poslanci budú vyberať aj nového verejného ochrancu práv, o stoličku sa uchádza tiež doterajší ombudsman Pavel Kandráč. Snemovňa má na programe tiež voľbu posledného kandidáta na funkciu ústavného sudcu.
Historika Matice slovenskej Petranského (30) do čela ústavu navrhli národniari zo SNS, ktorí v minulosti neuspeli s viacerými kandidátmi. Opozičné strany sa dohodli, že podporia bývalého disidenta a poslanca KDH Františka Mikloška.
Miesto predsedu správnej rady úradu, ktorý dokumentuje aj zločiny z čias vojnového Slovenského štátu a komunizmu, sa uvoľnilo vlani v polovici júna po tragickej smrti Jána Langoša. Parlamentu sa viackrát nepodarilo zvoliť jeho nástupcu, vládne strany ĽS-HZDS a SNS dokonca uvažovali aj o zrušení ÚPN.
Poslanci budú v tajnej voľbe hlasovať tiež o novom verejnom ochrancovi práv. Súčasnému ombudsmanovi Kandráčovi, ktorého na túto funkciu opäť navrhla koaličná ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara, sa skončí funkčné obdobie koncom marca. Jeho protikandidátkou bude bývalá ústavná sudkyňa Viera Mrázová. Na jej podpore sa už dohodli strany opozície. Na ombudsmana sa môžu obrátiť občania, ktorí si myslia, že štát alebo samospráva porušili ich ľudské práva.
Parlament má na programe aj voľbu posledného kandidáta na sudcu Ústavného súdu. Koaličným nominantom je bývalý ústavný sudca Tibor Šafárik, ktorý sa stal v minulosti známym napríklad rozhodnutím v prospech amnestií bývalého premiéra Mečiara v prípade údajného únosu syna exprezidenta Michala Kováča. Okrem neho kandiduje aj odborníčka na európske právo Vlasta Kunová.
Ústavný súd pracuje v nekompletnom zložení od mája 2004. Sudcov vyberá prezident Ivan Gašparovič zo zoznamu kandidátov, ktorý mu predloží parlament. Na každé miesto musí mať na výber z dvoch mien. Medzi už zvolenými kandidátmi na ústavných sudcov je napríklad minister spravodlivosti Štefan Harabin.
Poslanci budú rozhodovať aj o vyslaní vojenského chirurgického tímu do Libanonu, kde by sa mal zapojiť do mierovej misie OSN. Dvaja chirurgovia, jeden anesteziológ a tri zdravotné sestry by mali pôsobiť v krajine od marca do konca júla, po dva a pol mesiaci by ich vystriedali ďalší kolegovia. Modré prilby OSN majú za úlohu zaisťovať dodržiavanie prímeria medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh.
Posilnenie kompetencií energetického regulačného úradu a zmeny v jeho personálnom obsadení by mala okrem iného priniesť novela zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Poslanci v rámci nej posúdia aj návrh na sprísnenie regulácie cien dominantných energetických podnikov. Novelu kritizoval samotný energetický regulačný úrad (ÚRSO), podľa ktorého obmedzí jeho nezávislosť.
Parlament bude rokovať aj o návrhu exministra vnútra Martina Pada (SDKÚ-DS), podľa ktorého by vodiči mali svietiť po celý rok. Pado chce svojou iniciatívou prispieť k zvýšeniu bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. V súčasnosti musia vodiči svietiť od polovice októbra do 15. marca.
Súčasná vládna koalícia má v 150-člennom parlamente pohodlnú väčšinu 85 hlasov.
leg prl