Komárno 28. januára (TASR) Prednáškou Komárno a holokaust historika Tamása Kovácsa z Dokumentačného strediska a pamätného miesta holokaustu v Budapešti otvorili dnes v Komárne spomienkové podujatie pri príležitosti Dňa pamiatky obetí holokaustu OSN.
V priestoroch Menházu Židovského kultúrneho a spoločenského centra maďarský historik prednášal pred asi 50 účastníkmi o udalostiach, ktoré sa týkali "obdobia krviprelievania" viažuceho sa ku Komárnu.
"V Komárne organizujeme tento program prvýkrát. Je to veľmi dôležité, aby ľudia v Komárne mali možnosť počuť o histórii mesta, o týchto rokoch, keď postihli židovské a nežidovské obyvateľstvo atrocity - odvlečenie do koncentračných táborov, deportácie," povedal pre TASR koordinátor Židovskej náboženskej obce v Komárne Tamáš Paszternák.
V Komárne podľa jeho slov žilo vyše 2000 židovských občanov, všetkých odvliekli, pričom väčšina z nich sa do mesta už nikdy nevrátila. Ako dodal, týkalo sa to nielen Komárňanov, židovské komunity žili aj vo všetkých mestách a obciach Komárňanského okresu, ktoré už dnes vlastne neexistujú. "Židovská komunita v Komárne ešte stále žije, a pracujeme na tom, aby medzi poslednými 12 komunitami na Slovensku ďalej existovala. Má asi 60-65 členov, väčšinou starých ľudí. Pracujeme na regionálnej úrovni, aby nielen z Komárna a okresu Komárno, ale aj z maďarskej župy Komárom-Esztergom sme organizovali a aktivizovali židovských ľudí, aby sme tu mali možnosť stretnúť sa," povedal Paszternák.
V rámci podujatia predstavil knihu Blahoslavená Sára Salkaházi jej autor Máté Hidvégi, maďarský biochemik, historik, kandidát chemických vied, vysokoškolský profesor a objaviteľ viacerých liekov, medzi nimi aj prípravku určeného pre liečbu ľudí s nádorovými ochoreniami. Knihu pod záštitou Spoločenstva svätého Štefana vydali pri príležitosti blahorečenia Sáry Salkaházy. Prítomní mali možnosť s autorom diskutovať o komárňanskom pôsobení tejto sociálnej sestry, ktorá počas obdobia prenasledovania zachránila život mnohým Židom. Popravili ju v Budapešti v decembri roku 1944 fašistické šípy nasledovníci hitlerovských nacistov v Maďarsku.
V závere podujatia zapálili účastníci sviečky pri pamätníku obetí v komárňanskej synagóge.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) pa