Pod Tatrami naďalej platí výnimočná situácia

Cestári a hasiči postupne čistia cesty v okolí Popradu, ktoré boli od rána pre snehovú kalamitu neprejazdné.

Popradskí hasiči odkláňajú dopravu na ceste I/67 medzi Popradom a obcou Hranovnica. Cesta je momentálne neprejazdná. Na ceste je viacero uviaznutých osobných áut a kamión. V okrese Poprad je neprejazdných aj viacero ciest nižších tried.(Zdroj: SITA)

Cestári a hasiči postupne čistia cesty v okolí Popradu, ktoré boli od rána pre snehovú kalamitu neprejazdné. V okrese však zatiaľ stále platí mimoriadny stav.

Krízový štáb obvodu Poprad na dnešnom zasadnutí o 16:00 rozhodol o odstavení horského priechodu Visová medzi Popradom a Spišským Bystrým. Do obce sa dá dostať obchádzkovou trasou cez obec Hranovnica. „S našimi dostupnými strojmi nestíhame udržiavať všetky cesty v obvode Poprad,“ zdôvodnil toto rozhodnutie predseda krízového štábu v Poprade Peter Šuca. Napriek problémom so zjazdnosťou niektorých ciest, sú všetky obce v obvode Poprad dostupné. Krízový štáb si určil aj prioritné cesty, na ktoré sa zamerajú cestári počas noci. Hasičom sa už s pomocou ťažkej techniky podarilo sprejazdniť hlavný ťah od Popradu na Liptovský Mikuláš, ktorý zablokoval skrížený kamión.

"Prejazdné sú už aj cesty Poprad - Tatry a Poprad - Spišské Bystré," povedal ČTK prednosta obvodného úradu v Poprade Peter Šuca. Pod Tatrami však stále fúka silný vietor, ktorý vytvára na cestách snehové jazyky.

Počasie spôsobuje problémy aj energetikom. "Máme hlásených viacero menších výpadkov, ktoré odstraňujeme priebežne a máme tri väčšie výpadky zásobovania - pri Kežmarku, Trebišove a Batizovciach," povedal ČTK Boris Peško zo spoločnosti Východoslovenská energetika (VSE). Počet obyvateľov bez prúdu spoločnosť zatiaľ nedokázala spresniť. VSE zásobuje elektrickým prúdom odberateľov v Košickom a Prešovskom kraji.

Na celom území sneží a fúka silný vietor. Podľa cestárov je prognóza stále nepriaznivá.

Približne 50 osobných motorových vozidiel vyslobodili hasiči dnes od rána do 15. hodiny počas snehovej kalamity z priekop a závejov na cestách Popradského okresu.

Špeciálna vyslobodzovacia technika, s ktorou prišli na výpomoc pod Vysoké Tatry aj príslušníci záchranných brigád z Humenného a Žiliny, pomohla dostať sa späť na cestu aj 15 nákladným vozidlám, piatim posypovým vozom a dvom uviaznutým autobusom. Podľa riaditeľa OR HaZZ v Poprade Ondreja Šprocha sa našťastie nikomu nič nestalo. Popoludní bol už prejazdný hlavný cestný ťah z Popradu na Žilinu a Prešov, uvoľnili aj dopravu smerom na Kežmarok, Spišskú Belú i hlavný ťah z Popradu do Smokovca.

Pracovalo sa ešte okolo 16. hodiny na úsekoch Poprad - Spišské Bystré, Kravany, Vikartovce, Gerlachov a Tatranská Polianka. Podľa Šprocha na vyslobodzovacie práce bolo nasadených spolu 10 kusov ťažkej špeciálnej techniky, ktorú obsluhovalo takmer 30 hasičov a záchranárov.

"Dnešná snehová kalamita nám dala zabrať, ale mali sme tu už aj horšiu situáciu, napríklad pri veternej smršti, ktorá zasiahla oblasť Vysokých Tatier na prelome novembra a decembra v roku 2004," povedal Šproch.

Prvý kalamitný stupeň vyhlásili dnes ráno (o 7. 30 h) na cestách v regióne Liptova - v okresoch Ružomberok a Liptovský Mikuláš.

Riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja v Starej Ľubovni Michal Kormaník vyhlásil dnes o 8:00 prvý kalamitný stupeň na území celého okresu Stará Ľubovňa a druhý kalamitný stupeň na cestách v Zamagurí, okres Kežmarok. „Problémy sú najmä v okolí Lendaku, Frankovského kopca a Spišskej Magury.“

V obci Litmanová bude od utorka cesta prechádzajúca cez obec prejazdná len jedným smerom a doprava povedie po miestnych komunikáciách. „V Litmanovej už nie je kde odhŕňať sneh,“ uviedol Kormaník. Cesty prvej triedy v okrese Stará Ľubovňa sú väčšinou mokré. Na cestách nižších tried sa v niektorých miestach nachádza sneh až do hrúbky 10 cm. Staroľubovnianskym cestárom pomáhajú aj kolegovia z Bardejova, keďže časť sypačov poskytli cestári na pomoc do Popradu.

Popadané stromy komplikujú dnes dopravu v rôznych oblastiach regiónu Oravy. Dvadsať stromov spadlo na hlavnom cestnom ťahu medzi Dolným Kubínom a Oravským Podzámkom, ktoré odstránili cestári s hasičmi. Prácu s polámanými kmeňmi stromov mali aj v okolí Oravskej priehrady. Sneh zavial prístupovú komunikáciu do horskej obce Malatiná, ktorá je už prejazdná.

Prvý kalamitný stupeň vyhlásila na Orave dnes ráno Správa a údržba ciest v Dolnom Kubíne. Husté sneženie a vietor výrazne komplikuje dopravu vo všetkých troch oravských okresoch - Dolný Kubín, Námestovo a Tvrdošín. Viditeľnosť je najmä na hornej Orave asi 20 m. Na horských priechodoch Príslop a Rovná hoľa sa vytvárajú snehové jazyky. Na cestách I. triedy je niekoľko centimetrov hrubá vrstva kašovitého snehu. Na cestách II. a II triedy je aj vyše päť centimetrov snehu. Oravskí cestári radia motoristom, aby obmedzili svoje jazdy. Podľa informácii dispečingu Správy a údržby ciest v Dolnom Kubíne situácia na cestách v regióne Oravy sa môže každú chvíľu zmeniť. Sťažiť ju môžu najmä dopravné nehody. Pri snežení a vetre sa budú na komunikáciách naďalej vytvárať snehové jazyky.

Dnes od 13:00 je vyhlásený tretí kalamitný stupeň a mimoriadna situácia aj na cestách celého okresu Kežmarok. Silný vietor a husté sneženie aj tu robia problémy na cestách.

Snehové jazyky sa tvoria aj v okrese Stará Ľubovňa pri Mníšku nad Popradom, v Litmanovej a v Bajerovciach v okrese Sabinov. Cesty sú prejazdné, ale aj tu fúka silný vietor.
V okrese Svidník je skrížený kamión medzi obcami Krajná Poľana – Komárnik smerom k poľskej hranici. Všetky cesty sú zjazdné, na severe sneží. Cesty I. triedy sú mokré. Na vozovkách II. a III. triedy je kašovitá vrstva snehu do hrúbky až sedem centimetrov.

V okrese Medzilaborce je na cestách čerstvý sneh v hrúbke okolo päť centimetrov. V Snine a Humennom sú mokré vozovky, na cestách III. triedy je kašovitý sneh v hrúbke dva až štyri centimetre. Teplota je pod bodom mrazu mínus 1 až mínus 2 °C.
Cesty v okresoch Prešov, Vranov a Bardejov sú mokré.

V Bratislave utrpeli zranenia dvaja bezdomovci pri požiari ich stanu v Petržalke, podľa hasičov však príčina požiaru nesúvisela s víchricou. Vietor však poškodil strechy v Chorvátskom Grobe a Bratislave, hasiči odstraňovali aj popadané stromy, povedal ČTK operačný dôstojník hasičov Bratislavského kraja. V Kvetoslavove pri Šamoríne sa zas vznietila tráva z odtrhnutého elektrického vedenia, v Dunajskej Strede hasiči zasahovali pri poškodenej plechovej streche, doplnil Martin Galo z operačného strediska hasičov Trnavského kraja.

Silný nárazový vietor sa v Michalovskom okrese podpísal pod niekoľko padnutých stromov. Vážnejšie zásahy však tamojší hasiči doposiaľ neevidovali.

Stromy hatiace cestnú premávku odstraňovali v Strážskom, Močaranoch a Zalužiach, kde vietor strhol aj časť plechovej strechy z rodinného domu. Zároveň poškodil tenisové kurty v blízkosti centra Michaloviec. Trebišovskí hasiči odstránili k 16. hodine iba jeden vyvrátený strom medzi Malými Ozorvcami a obcou Zbehňa. V Humenskom, Sninskom a Medzilaboreckom okrese vietor nespôsobil žiadne škody. Situáciu však komplikoval od obeda vo Vranovskom okrese. Vranovskí hasiči v priebehu troch hodín vyrazili k piatim zásahom.

Najprv vyťahovali vodu z pivničných priestorov a kotolne Domu kultúry vo Vranove nad Topľou. Neskôr sa presunuli k popadaným stromov v rómskej osade v Čičave a odstraňovali padnuté stromy na štátnej ceste medzi obcami Sedliská a Benkovce. Okrem toho zaistili drevený materiál na streche rekonštruovaného panelákového domu v centre mesta a odstránili časť strhnutej strechy a časť upevnili na obytnom dome na Sídlisku II. Zároveň pomáhali pri strhnutej streche v rómskej osade v Hlinnom.

Plechové strechy vietor strhol aj v Zlatnej na Ostrove a Šali, povedal ČTK hovorca hasičov z Nitrianskeho kraja Marek Bekéni.

Naopak, v ostatných krajoch Slovenska bola situácia pomerne pokojná. V Smižanoch pri Spišskej Novej Vsi však hasiči museli zachraňovať dve priotrávené deti. Poryvy vetra tam totiž porušili komín a splodiny začali unikať do miestnosti. Deti previezli na pozorovanie do nemocnice.

Silný vietor podľa meteorologičky zo Slovenského hydrometeorologického ústavu na západnom Slovensku ustáva, na východnom Slovensku ešte zostáva pri sile.

Cestári varovali vodičov, že situácia na viacerých miestach je naozaj vážna a netreba sa pokúšať za každú cenu prejsť. Na viacerých úsekoch boli uviaznuté nielen kamióny, ale aj osobné autá.

Okrem neprejazdných ciest zatiaľ obce a mestá pod Tatrami nehlásili iné problémy. „Našou generálnou úlohou je zabezpečiť prejazdnosť cesty I/18 a budeme sa snažiť o priechodnosť aj na ostatných komunikáciách,“ uviedol vedúci odboru krízového riadenia Obvodného úradu v Poprade Marián Hoško. Keďže silný vietor a husté sneženie by malo trvať celý deň, Hoško nevylučuje, že problémy sa môžu vyskytnúť aj na iných úsekoch ciest.

Pred kritickou situáciou v Popradskom okrese varujú aj hasiči. Na viaceré úseky ciest vyšli hasiči s vyslobodzovacou technikou. V teréne je 20 príslušníkov hasičského zboru z Popradského okresu a zo záchranných brigád Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) zo Žiliny a z Humenného. Podľa informácií hovorkyne HaZZ Aleny Bučekovej, vyslobodzujú ľudí z niekoľkých desiatok zapadnutých osobných a nákladných vozidiel, odstraňujú z ciest viac ako stovku popadaných stromov. Bučeková upozorňuje, aby sa vodiči, pokiaľ ich cesta nie je nevyhnutná, okresu Poprad radšej vyhli.

Podľa vedúceho meteorologickej stanice Slovenského hydrometeorologického ústavu na popradskom letisku Pavla Zahoranského komplikácie spôsobuje kombinácia sneženia a silného vetra. V Poprade napadlo za posledných 24 hodín 11 cm snehu, vo Vysokých Tatrách približne 20 cm snehu. Priemerná rýchlosť vetra v Poprade je 12 m/s, ale v nárazoch až 21 m/s. Podobný charakter počasia bude podľa Zahoranského celý deň. Dnes ráno sa pod Tatrami výraznejšie oteplilo. Kým ešte v nedeľu bolo na Lomnickom štíte až mínus 21 stupňov Celzia, dnes vystúpila teplota na mínus 12.

Neprejazdné úseky v dôsledku závejov (situácia o 18.20) :

v obvode Tatranská Štrba : III/018147, 018150

v obvode Poprad : I/67 - sprejazdnená hlavnú cesta medzi Kežmarkom a Podolíncom smerom do Starej Ľubovne,

Horský priechod I/14 - Šturec - pre silné sneženie zjazdný pre nákladnú dopravu len s použitím snehových reťazí.

Cesta I/18 medzi Popradom a Liptovským Mikulášom je už prejazdná v oboch smeroch. Podľa informácií z operačného strediska Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Poprade naďalej sú neprejazdné úseky Batizovce – Nová Polianka a Šuňava – Štrba.

Cestu I/67 medzi Kežmarkom a Spišskou Belou sprejazdnili v jednom jazdnom pruhu krátko pred 15. hodinou. Dopravu v oboch smeroch riadi hliadka policajného zboru. Cesta je však od 15.25 hod. neprejazdná pre nákladnú dopravu v oboch smeroch.

Cesta III/018147 spájajúca obce Štrbu a Šuňavu je pre záveje uzatvorená.

Cesty II/534 Poprad - Smokovec a III/5343 Poprad - Smokovec cez Novú Lesnú sú pre tvoriace sa záveje ťažko prejazdné.

Na diaľnici D1 Hybe - Važec čistia vozovku, preto polícia odkláňa nákladnú dopravu na odpočívadlá, osobná doprava je zastavená, autá stoja na krajnici. V úseku Važec - Liptovský Mikuláš je D1 prejazdná.

Horské priechody Vernár a Čertovica v smere od Liptovského Hrádku sú pre nákladnú dopravu zjazdné len so snehovými reťazami. Horské prechody Donovaly a Čertovica sú pre nákladné vozidlá dlhšie ako desať metrov uzavreté.

Na celom území Slovenska sa vplyvom silného vetra tvoria snehové jazyky a záveje.

aktualizované 18:28

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 2. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 3. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 7. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 8. Kam do tepla v januári?
 9. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 1. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 2. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 3. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 4. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 5. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 6. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 7. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 8. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 9. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 10. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 1. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 6 307
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 5 093
 3. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 831
 4. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 2 977
 5. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 2 602
 6. Kam do tepla v januári? 2 566
 7. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 291
 8. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 208
 9. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 1 806
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 1 607

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Šatan a ďalší majú najobjektívnejší subjektívny názor, tvrdí Valábik

Bývalý hokejista Boris Valábik hodnotí nomináciu hokejovej reprezentácie na olympiádu.

EKONOMIKA

Majú živnostníci právo na dovolenku? Ako rozhodol európsky súd

Nie je živnostník ako živnostník.

Neprehliadnite tiež

Legálne bývanie na Luniku IX: Rómovia ho postavia sami

Mesto im má poskytnúť pozemky. Platiť budú sami.

Danko hostil diplomatov, vyzval na komunikáciu a upevňovanie dôvery

Predseda NR SR skonštatoval, že aj vďaka diplomatom sa zlepšili vzťahy medzi parlamentmi.

Hygienici už neočakávajú ďalších pacientov s osýpkami

V bratislavskom kraji boli dve ohniská nákazy, na osýpky ochorelo šesť ľudí.