Predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZZSS) Andrej Kučinský vyslovil dnes obavy z možného zopakovania sa štrajkov, aké sa v zdravotníctve konali vlani. Dôvodom je fakt, že odborári nevidia zo strany Ministerstva zdravotníctva SR (MZ SR) úsilie prioritne riešiť odmeňovanie zdravotníckych pracovníkov, ako to sľúbila strana Smer-SD pred voľbami.
Zástupcovia ministerstva zdravotníctva však tvrdia, že pripravujú kroky na to, aby požiadavky odborárov splnili.
Zámerom SOZZSS je, aby do roku 2010 najvyššie zaradený zdravotnícky pracovník mal trojnásobok a zdravotné sestry 1,5-násobok z priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Predstavitelia SOZ žiadali len zmeniť legislatívu, a to zákonník práce alebo zákon o odmeňovaní. Tieto zmeny by zámer SOZZSS umožnili realizovať. SOZZSS toto zvýšenie nechce dosiahnuť zo dňa na deň, ale postupnými krokmi do roku 2010, zdôraznil Kučinský.
"Minister je zodpovedný nielen za zariadenia, ktoré sú v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti, ale aj za zdravotný stav a poskytovanie zdravotnej starostlivosti vo všeobecnosti, teda do istej miery aj za odmeňovanie," vyhlásil Kučinský.
MZ SR síce vlani zriadilo komisiu, kde SOZZSS mal tiež svoje zastúpenie, povedal Kučinský. Komisia mala ambíciu podať návrh na vhodné odmeňovanie zamestnancov v zdravotníckych zariadeniach. Po dvoch mesiacoch na záver rokovania komisia nezaujala stanovisko. Až na stretnutí v piatok 26. januára štátny tajomník Daniel Klačko povedal, že zámery SOZZSS sú aj cieľom MZ SR, ale dosiahnuť ich chcú do roku 2010. Podľa vyjadrenia odborárov Klačko odporučil, aby v roku 2007 pokračovali v kolektívnom vyjednávaní. Zvyšovanie miezd zdravotníckych pracovníkov závisí aj od rokovania zdravotníckych zariadení so zdravotnými poisťovňami.
Ďalší postup SOZZSS posúdi v marci na stretnutí predsedov odborových organizácií zdravotníckych zariadení na Slovensku. Rokovanie bude náročné, poznamenal Kučinský, lebo sa zídu zástupcovia rôznych typov zdravotníckych zariadení.
Plat zdravotníkov by mal podľa odborov tento rok vzrásť aspoň o 30 percent, pričom lekári vlani v priemere zarábali aj so všetkými nadčasmi viac ako 31.000 korún. Pri rokovaniach so zástupcami ministerstva, či nemocníc sa však podľa odborov hovorilo najviac o deväťpercentnom zvýšení. To považujú za nedostatočné.
Zdroje nemocníc však podľa ministerstva zdravotníctva tridsaťpercentné zvýšenie miezd neumožňujú. "Zamestnávatelia sú schopní garantovať od 1. júla rast miezd o deväť percent," uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Balázsiková. Predstavitelia ministerstva sú však podľa nej presvedčení, že v nasledujúcich rokoch dôjde k zvýšeniu zdravotníckych platov podľa predstáv odborov.
Ministerstvo pri tom vychádza z predpokladu, že lekári vlani zarábali v priemere viac než 40.000 korún. Podľa odborárov to však bolo počas prvého polroka vlaňajška po započítaní všetkých nadčasov a služieb od 31.331 do 33.669 korún v závislosti od druhu nemocnice.
V tomto roku by si nárast miezd o 30 percent vyžiadal 14 až 15 miliárd korún, tvrdia odbory. Do zdravotníctva by však na základe štátneho rozpočtu a odvodov do zdravotných poisťovní malo tento rok pribudnúť niečo viac ako sedem miliárd Sk. Z týchto zdrojov by mali byť hradené aj niekoľkomiliardové dlhy nemocníc a viac za svoju prácu žiadajú aj lekári v ambulanciách.
Nesúhlasné stanovisko zdravotníckych odborárov je podľa politologičky z Univerzity Komenského Dariny Malovej prvé verejné vyjadrenie nevôle s politikou Ficovho kabinetu. Až doposiaľ mala totiž podľa prieskumov verejnej mienky Ficova vláda vysokú podporu. "Doposiaľ proti vláde nikto jednoznačne neprotestoval. Spory v rezorte zdravotníctva sa však dali očakávať," povedala. Viac peňazí by mohli žiadať napríklad aj učitelia, dodala.
Valentovič chce zdravotníckym odborárom garantovať splnenie ich požiadaviek
Minister zdravotníctva Ivan Valentovič bude v krátkom čase iniciovať stretnutie so zástupcami odborov, aby im podrobne vysvetlil zámer rezortu. Zároveň ich chce osobne ubezpečiť a garantovať, že do roku 2010 kompletne splní požiadavky odborárov, informovala TASR hovorkyňa ministra Silvia Balázsiková.
Po rokovaní v piatok 26. januára so zástupcami Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) a Asociácie fakultných nemocníc (AFN) vyplynulo, že títo zamestnávatelia sú schopní garantovať na rok 2007 rast priemerných miezd od 1. júla o deväť percent, konštatovala Balázsiková.
Valentovič podľa hovorkyne zaviazal riaditeľov zdravotníckych zariadení v pôsobnosti ministerstva, aby akékoľvek navýšenie platieb zo strany zdravotných poisťovní povinne premietli v prvom rade do mzdového ohodnotenia sestier a lekárov. Plnenie tohto príkazu si minister osobne preverí vo všetkých zariadeniach.
"Sme presvedčení, že zdravotnícke zariadenia zdroje na tento zámer budú môcť vytvoriť, pretože Všeobecná zdravotná poisťovňa od 1. januára zvýšila objemy aj ceny za zdravotné výkony a Spoločná zdravotná poisťovňa od 1. januára zvýšila objemy a ceny od 1. februára," uviedla Balázsiková.
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) podľa Balázsikovej je presvedčené, že do roku 2010 bude schopné sa dostať na úroveň požiadaviek odborárov. To znamená, aby lekári dostali trojnásobok z priemernej mzdy v národnom hospodárstve, čo by predstavovalo asi 54 000 korún. Pritom v decembri 2006 sa reálne priemerná mzda lekárov vo fakultných nemocniciach pohybovala nad 40 000 korún. U sestier spomínané 1,5 násobné zvýšenie by malo predstavovať 27 000 korún, pričom priemerná mzda sestry v decembri 2006 bola viac ako 20 000 korún.
Predstavitelia ANS a AFN navrhli ako optimálne systémové riešenie tohto problému novelizáciu Zákonníka práce. MZ sa s ich návrhom stotožňuje. Riešiť tento problém cez novelu zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov vykonávajúcich prácu vo verejnom záujme nemožno. Dôvodom je fakt, že nemocnice nespĺňajú jednu z podmienok. Aby ich zamestnanci mohli byť odmeňovaní podľa tohto zákona, príjmy organizácie by museli byť tvorené na viac ako 50 percent zo štátneho rozpočtu, čo nemocnice nespĺňajú, keďže ich príjmy sú z viac ako 50 percent od zdravotných poisťovní, vysvetlila Balázsiková.
Nemocnice v Trnavskom kraji vraj rušením lôžok ušetria milióny Sk
Rušením nadbytočných lôžok by nemocnice v Trnavskom kraji ušetrili niekoľko miliónov korún. Museli by sa však dohodnúť na rušení celých oddelení v jednotlivých nemocničných zariadeniach. Po dnešnom stretnutí sa na tom zhodli ich riaditelia."Celkovo by sa mohli ušetriť asi tri milióny korún," povedal ČTK riaditeľ nemocnice v Galante a poslanec vládneho Smeru-SD Jozef Valocký. Dodal, že nevidí prekážky na dohodu, kde konkrétne by sa niektoré oddelenia mohli zrušiť.
Opatrnejší bol však vo vyjadreniach poradca predsedu Trnavského samosprávneho kraja Rynaldo Šimanský. Pri prípadnom rušení lôžok je podľa neho totiž potrebné zohľadniť nepriaznivý demografický vývoj. Väčší počet starších ľudí by v budúcnosti mohol prispieť k vyššiemu počtu niektorých ochorení, čo by si vyžadovalo opätovné zvýšenie počtu lôžok, upozornil. "Ktoré oddelenia sa budú rušiť, respektíve do ktorej nemocnice sa zdravotná starostlivosť prenesie, rozhodnú naši odborníci," povedal Šimanský.
V Trnavskom kraji by sa podľa ministerskej analýzy mal znížiť počet lôžok asi o 300 miest. Celkovo je v kraji desiatka nemocníc a asi 3000 lôžok.
Rušenie nemocničných lôžok by malo zasiahnuť celé Slovensko, pretože podľa analýzy ministerstva zdravotníctva je nedostatočne využívaných asi 6500 postelí. Zástupcovia ministerstva tvrdia, že redukciou lôžok by sa mohli ušetriť desiatky miliónov korún. Pripúšťajú však, že tento krok sám o sebe nevyrieši miliardové dlhy nemocníc.
K šetreniu v rezorte zaviazala ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča vláda Roberta Fica. Tá sľúbila, že ak Valentovič navrhne opatrenia na znižovanie nákladov, pridá jeho ministerstvu tento rok ešte približne štyri miliardy korún navyše.
aktualizované 17:57
Autor: zh

Beata
Balogová
