Špeciálny prokurátor dnes navrhol bývalému starostovi Rače Pavlovi Bielikovi, ktorý je obžalovaný z korupcie, trest päť rokov väzenia a zákaz vykonávať funkciu verejného činiteľa na sedem rokov. ČTK to povedala hovorkyňa Špeciálneho súdu Katarína Kudjáková.
Nominant teraz opozičných kresťanských demokratov (KDH) Bielik podľa obžaloby žiadal od architekta Pavla Kollára úplatok päť miliónov korún za to, že jeho firma dostane zákazku na rekonštrukciu jednej budovy a stavbu ďalších troch domov. Peniaze pre Bielika údajne vypýtal podnikateľ Jaroslav Šusčák. Tomu dnes prokurátor navrhol rovnako ako Bielikovi päťročný trest. Exstarostovi zároveň prokurátor navrhol zákaz činnosti s výkonom právomoci verejného činiteľa na sedem rokov.
V procese s Bielikom s Šuščákom dnes odzneli záverečné reči. Pojednávanie by malo podľa programu pokračovať v utorok. Či vtedy padne rozsudok, zatiaľ hovorkyňa povedať nevedela.
Exstarosta Pavol Bielik v záverečnej reči pred senátom Špeciálneho súdu vyhlásil, že nikdy "žiaden úplatok nepýtal, neprebral a ani tým nikdy nikoho nepoveril".
"Som nevinný," povedal Pavol Bielik. Svoju záverečnú reč, ktorá trvala vyše jednu hodinu, nazval "Ako možno zničiť človeka, alebo kde to vlastne žijeme?" Celý proces považuje exstarosta za diskreditáciu jeho osoby a porušenie základných ľudských práv, k čomu prispeli aj média. "Neprešiel ani týždeň, aby sa kauza Bielik neobjavila v médiách," dodal.
Pavol Bielik napadol aj podstatu obžaloby, ktorá hovorí o tom, že on mal ako starosta vybaviť za úplatok súhlas mestského zastupiteľstva mestskej časti Rača. Zákon však nepozná pojem "mestské zastupiteľstvo mestskej časti", ale iba mestské zastupiteľstvo vzťahujúce sa na Magistrát hlavného mesta Bratislavy, alebo miestne zastupiteľstvo vzťahujúce sa na 17 miestnych častí.
"Nikdy som nepýtal, percentá, úplatok alebo províziu pre seba, alebo hocikoho iného," vyhlásil pred senátom aj druhý obžalovaný Jaroslav Šuščák.
"Závery v logickej reťazi nepriamych dôkazov sú skôr túžbou, pretože neexistuje žiaden relevantný dôkaz," povedal dnes v záverečnej reči obhajca obžalovaných Peter Filip. Hlavný svedok v kauze Kollár sa v úlohe agenta podľa obhajoby nesprával pasívne, ale obžalovaného Jaroslava Šuščáka, ktorý nie je verejným činiteľom, priamo podnecoval k trestnému konaniu. Podľa obhajcu Dušana Ivana slovenské zákony zakazujú, aby agent vo vzťahu k osobe bez verejnej funkcie vystupoval aktívne. Vyplýva to podľa neho aj z európskych dohovorov a judikatúry Ústavného súdu SR. Navrhli obžalovaných oslobodiť.
aktualizované 15:23
Autor: zh

Beata
Balogová
