PREŠOV 29. januára (SITA) – Prešovská bicyklová skupina Kostitras spoločne so svojím poľským partnerom Nadácia Bieszczadzka Partnerstvo pre prostredie vyznačili cyklistickú trasu v dĺžke 317 kilometrov, ktorá sa začína v Prešove a končí sa pri ukrajinskej hranici v obci Ubľa. Trasa trikrát pretína slovensko-poľskú hranicu a prechádza menej známym územím Východných Karpát. V rámci projektu Karpatská cyklistická cesta tu osadili v teréne 884 nových značiek, čím sa obnovilo sčasti pôvodné a vzniklo aj nové vedenie trás, ktoré má podľa vyjadrenia predsedníčky organizácie Kostitras Viery Štupákovej „väčšiu logiku a prevádza turistov po tých najkrajších územiach Karpát.“
Trasa vedie cez zaujímavé oblasti prírodných parkov, ktoré sú zjazdné na bicykli a je tam minimálna automobilová doprava. Vedie cez územie s ľudovou architektúrou a živými folklórnymi tradíciami. Cykloturistické značky sú na poľskej strane súčasťou dopravného značenia, na Slovensku musia byť osadené na samostatných stĺpikoch, prípadne po dohode na elektrických či telefónnych stĺpoch, čo však náklady na značenie zvýšilo. Súčasťou značenia je aj informácia, že peniaze na tento projekt poskytla Európska únia. Hodnota projektu, ktorý sa začal vlani v januári a končí sa vo februári tohto roku, je 1,9 mil. Sk. Kostitras sa podieľal na jeho spolufinancovaní piatimi percentami.
Poľský partner má aj samostatnú cestovnú kanceláriu Zelený bicykel, ktorá spolupracuje s 30 poskytovateľmi služieb. Ako uviedol na dnešnej tlačovej besede riaditeľ Bieszczadzkej nadácie Przemyslaw Oldakowsky, nejde len o poskytovateľov reštauračných a ubytovacích zariadení, ale predovšetkým takých, ktorí vedia turistom zabezpečiť zaujímavý program. Sú tu hudobníci, najmä folkloristi, cech dedinských kuchárov, tkáčky, návštevníci sa môžu pozrieť na písanie ikon, vybrať sa na rybačku, paraglajding, jazdu na koni, plachtárčenie, na pozorovanie zubrov vo voľnej prírode, sledovanie vtákov, výlet parnou železničkou či zúčastniť sa na sviatku chleba. Poskytovatelia týchto služieb to často robia popri svojom hlavnom zamestnaní a ide o ich koníček. Takýmto smerom sa orientuje aj Kostitras, ktorý hľadá na Slovensku spojencov pre podobné aktivity. Už teraz majú v ponuke ručnú výrobu šindľov v Hertníku, maľovanie kraslíc, účasť na domácej zabíjačke, návštevu hvezdárne v Kolonici pri Humennom. Obaja partneri aj po skončení projektu chcú úzko spolupracovať a v lete chystajú týždenný pobyt v Národnom parku Bieszczady, ktorý by mal svojimi aktivitami otestovať budúcu ponuku a prilákať tak na cykloturistickú dovolenku do Východných Karpát turistov nielen zo Slovenska a Poľska.