Priebeh kauzy Pavol Bielik


29. apríla 2004

Starostu bratislavskej mestskej časti Rača, podpredsedu Bratislavského samosprávneho kraja a predsedu Krajskej rady KDH v Bratislave Pavla B. obvinili z trestného činu prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody. Spolu s ním vyšetrovatelia obvinili aj podnikateľa Jaroslava Š., ktorý sa mal v januári 2004 stretnúť s predsedom predstavenstva obchodnej spoločnosti Invest In a žiadať od neho úplatok päť miliónov korún pre starostu Pavla B. Dôvodom na úplatok malo byť to, že starosta zabezpečí súhlas Miestneho zastupiteľstva Rača a pridá aj svoj súhlas k architektonickému riešeniu pri rekonštrukcii jednej budovy a stavbe štyroch obytných domov v časti Pri vinohradoch. Jaroslav Š. mal potom sprostredkovať stretnutie, ktoré sa odohralo 14. januára. Starosta Rače na ňom podľa polície potvrdil slová Jaroslava Š. a žiadal päťpercentnú províziu z predpokladaného zisku Invest In, čo je neoprávnená výhoda smerujúca k jeho priamemu obohateniu.

Račiansky starosta Pavol B., ktorého vyšetrovatelia Úradu boja proti korupcii obvinili z prijímania úplatku, v médiách konštatoval, že je nevinný a pevne verí, že sa jeho nevina čoskoro dokáže.


19. augusta 2004

Vtedajší viceprezident Policajného zboru Jaroslav Spišiak informoval, že všetky nahrávky od 1. do 22. januára sa pre technickú poruchu stratili a Pavla B. bude polícia stíhať za korupciu zrejme na základe iných dôkazov ako odpočutých telefonických rozhovorov.


9. novembra 2004

Úrad špeciálnej prokuratúry podal obžalobu na starostu bratislavskej mestskej časti Rača Pavla B. Prokurátor obžaloval Pavla B. spolu s Jaroslavom Š. pre trestný čin prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody.

Starosta bratislavskej mestskej časti Rača a funkcionár KDH Pavol B. konštatoval, že nechce odstúpiť z funkcií, ktoré zastáva.


10. novembra 2004

Z korupcie obžalovaný starosta Rače Pavol B. zostal naďalej predsedom bratislavskej Krajskej rady KDH. O jeho zotrvaní vo funkcii rokovala bratislavská Krajská rada KDH, ktorá však nakoniec o jeho odvolaní nehlasovala. Líder KDH Pavol Hrušovský bol zo záverov rady sklamaný.


27. septembra 2005

Malo sa začať hlavné pojednávanie s Pavlom B. a Jaroslavom Š. na Špeciálnom súde (ŠP) v Pezinku. Pojednávanie sa však nekonalo pre neprítomnosť jedného z dvoch obhajcov obžalovaných.


22. októbra 2005

15. snem KDH v Ružomberku schválil novelu stanov, podľa ktorej predsedníctvo bude povinné pozastaviť členstvo v strane osobe, ktorá je obžalovaná z úmyselného trestného činu a 27. októbra 2005 predsedníctvo KDH pozastavilo členstvo Pavlovi B. a zbavilo ho všetkých straníckych funkcií.


3. novembra 2005

Pavol B. vo svojej výpovedi pred Špeciálnym súdom vyhlásil, že obžaloba je nezákonná a skutok, ktorý je mi kladený za vinu, sa nemohol stať. Podľa Pavla B. sa voči nemu ako aj voči poslancom miestneho zastupiteľstva vedie už niekoľko mesiacov diskreditačná kampaň a do tejto kauzy bolo podľa neho vnesené "politikum" a nevylúčil, že ide o spravodajské hry.

Predseda predstavenstva spoločnosti Invest In Pavol K., ktorý ako svedok vypovedal pred senátom Špeciálneho súdu, opäť potvrdil, že starosta Rače Pavol B. požadoval prostredníctvom Jaroslava Š. od neho 5 mil. Sk.


30. januára 2006

Pojednávanie na Špeciálnom súde s obžalovaným račianskym starostom Pavlom B. sa nekonalo pre práceneschopnosť obžalovaného Jaroslava Š., ktorý svoju neúčasť ospravedlnil.


27. marca 2006

Senát Špeciálneho súdu (SŠ) nerozhodoval o námietke zaujatosti, ktorú obhajoba račianskeho starostu Pavla B. a Miroslava Š. podala voči členovi senátu Jánovi Hrubalovi. Predseda senátu Ivan Matel toto rozhodnutie zdôvodnil tým, že námietka nebola vznesená bezodkladne. Skutočnosť, že sudca Hrubala bol členom Legislatívnej rady vlády SR, či jeho dobrý vzťah s exministrom spravodlivosti Danielom Lipšicom, je podľa Matela chronicky známa. Obžalovaní, aj ich obhajcovia o tom vedeli ešte pred začatím hlavného pojednávania. Mali ju preto vzniesť ešte v tom čase, vysvetlil. Pavol B. potom vzniesol námietku zaujatosti voči celému senátu.


28. marca 2006

Vyše dvoch hodín senát Špeciálneho súdu v Pezinku prehrával nahrávky telefonických rozhovorov v kauze račianskeho starostu Pavla B. a podnikateľa Jaroslava Š. Z rozhovorov je zrejmé, že Jaroslav Š. vybavoval pre konateľa firmy Invest In Pavla K. na miestnom zastupiteľstve v Rači a u starostu Pavla B. súhlasné stanovisko na uskutočnenie investičného zámeru firmy. Z ich rozhovorov vyplynulo, že obžalovaný podnikateľ bol prostredníkom medzi Pavlom K. a starostom. Jaroslav Š. so svedkom hovoril v jednom z rozhovorov aj o sume päť miliónov korún.


28. marca 2006

Obhajoba obžalovaných spochybnila zákonnosť nahrávok telefonických a priestorových odpočúvaní, ktoré odzneli pred senátom ŠS. Podľa obhajcov hlavný svedok Pavol K., ktorý vystupoval ako agent, obžalovaného Jaroslava Š. niekoľkokrát provokoval.


30. marca 2006

Pojednávanie v afére Pavla B. a Jaroslava Š. odročil senát Špeciálneho súdu (ŠS) na neurčito. Spis bude predložený Najvyššiemu súdu (NS) SR, aby rozhodol o sťažnosti voči rozhodnutiu súdu, ktorý zamietol námietku voči zaujatosti senátu. Na pojednávaní súd čítal listinné dôkazy.


6. septembra 2006

Pojednávanie na Špeciálnom súde v Pezinku, v ktorom sú obžalovaní Pavol B. a Jaroslav Š., ktoré sa malo konať od 7. septembra, bolo zrušené pre práceneschopnosť obhajcu Jaroslava Š.


14. septembra 2006

Račiansky starosta Pavol B. sa v súvislosti s uznesením Najvyššieho súdu (NS) SR, ktorý zamietol jeho sťažnosť proti rozhodnutiu Špeciálneho súdu o jeho námietke zaujatosti voči senátu, sťažuje na Ústavnom súde (ÚS) SR. Domáha sa zrušenia uznesenia NS SR, pretože tým bolo porušené jeho základné právo domáhať sa práva na nestrannom a nezávislom súde. Račiansky starosta je presvedčený, že nestranný a nezávislý nie je minimálne jeden zo sudcov senátu, a to Ján Hrubala.


8. novembra 2006

Pojednávanie sa na Špeciálnom súde v Pezinku neuskutočnilo pre práceneschopnosť oboch obžalovaných.


15. decembra 2006

Predseda senátu Špeciálneho súdu (ŠS) Ivan Matel vyhovel návrhu obžalovaných a pojednávanie v kauze korupčnej aféry račianskeho starostu Pavla B. a podnikateľa Jaroslava Š. prerušil do 19. decembra. Rozhodol sa tak jednak pre technické problémy s nahrávacím zariadením, ako aj z dôvodu, že pred súd neprišiel vypovedať svedok Ľubomír H.

Senát zároveň rozhodol, že sa nebude zaoberať námietkou zaujatosti voči senátu, ktorú obhajoba vzniesla na pojednávaní a argumentovala návrhom zákona o zrušení ŠS. Matel upozornil, že tento návrh zákona predložil minister spravodlivosti Štefan Harabin ešte 22. novembra. Obhajcovia sa s ním teda mohli oboznámiť už dávnejšie a mali námietku zaujatosti vzniesť bezodkladne. Keďže tak neurobili, súd o nej z tohto dôvodu nekonal.


19. decembra 2006

Predseda senátu Špeciálneho súdu odročil pojednávanie v korupčnej afére Pavla B. a Jaroslava Š. na 29. a 30. januára po tom, ako pred súd neprišiel opäť vypovedať svedok Ľubomír H.

Senát vypočul jediného svedka, a to prednostu miestneho úradu v Rači Jána Krivčíka, ktorý je priamym podriadeným račianskeho starostu. Ten potvrdil, že o investičnom zámere konateľa firmy Invest In Pavla K. vedel. K údajnej trestnej činnosti starostu a Jaroslava Š. sa však vyjadriť nevedel.


29. januára 2007

Na pokračujúcom pojednávaní Špeciálneho súdu v Pezinku zaznel návrh prokurátora na trest pre exstarostu mestskej časti Rača Pavla B. – päť rokov v druhej nápravnovýchovnej skupine. Zároveň navrhuje v rámci trestu zakázať Pavlovi B. vykonávať činnosť verejného činiteľa počas siedmich rokov. Podnikateľovi Jaroslavovi Š. navrhol prokurátor tiež päťročný trest. Senát ešte pred záverečnými rečami zúčastnených strán vypočul posledného svedka bývalého spoločníka a spolukonateľa podnikateľa Jaroslava Š., ktorý bol poverený prípravou mandátnej zmluvy pre investičné zámery v Rači firmou Invest In.


30. januára 2007

Senát Špeciálneho súdu odsúdil exstarostu Rače Pavla B. na päť rokov nepodmienečne v I. nápravnovýchovnej skupine. Podnikateľ Jaroslav Š. bol odsúdený za spolupáchateľstvo v prípade korupcie na štyri a pol roka v I. nápravnovýchovnej skupine. Pavol B. bol zároveň potrestaný aj zákazom vykonávať verejnú funkciu sedem rokov a finančnou pokutou 500 tis. Sk. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, možno sa voči nemu odvolať.


Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 2. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 3. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 7. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 8. Kam do tepla v januári?
 9. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 1. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 2. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 3. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 4. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 5. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 6. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 7. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 8. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 9. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 10. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 1. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 5 929
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 4 732
 3. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 4 285
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 698
 5. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 3 312
 6. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 3 261
 7. Kam do tepla v januári? 2 458
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 248
 9. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 104
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 1 260

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Najväčší tender tretej Ficovej vlády sa blíži do finále

ŽSR chcú modernizovať úsek za Bratislavou za viac než 300 miliónov eur.

EKONOMIKA

Predaj Telekomu stále nedokončili, štátu chýba sto miliónov eur

Aj zvyšný 49-percentný balík akcií operátora v roku 2015 kúpil nemecký Deutsche Telekom.

DOMOV

Harabin má k prezidentskej petícii bližšie, ako priznáva

Harabin sa zneužitia svojich údajov nebojí.

Neprehliadnite tiež

Vlani sa najviac podaní na NKÚ týkalo plytvania financií

Najväčší počet podaní smeroval do oblasti územnej samosprávy.

Agrorezort schválil projekty zelenej infraštruktúry za takmer 13 miliónov eur

Najčastejšie podľa neho žiadali mestá a obce peniaze na revitalizáciu vnútroblokov sídlisk.

Obcou Kendice sa rútil rýchlosťou 118 kilometrov za hodinu

Vodič dostal pokutu 650 eur a zadržali mu vodičák.

V dielni sa učí pracovať päť Rómov. Pollák hovorí o divadle v osade

Bývalý splnomocnenec vlády: Je to nesystémové a neefektívne.

Dopravu na severe Slovenska komplikovalo sneženie a vietor

Horský priechod Vernár už sprejazdnili aj pre nákladiaky.