BRATISLAVA 30. januára (SITA) - Parlament schválil v prvom čítaní návrh novely zákona o referende. Podľa predkladateľa, ministra vnútra Roberta Kaliňáka novela zosúlaďuje úpravu referenda so zákonom o voľbách do parlamentu. Referendum má byť podľa novely rovnako ako voľby v jeden deň - vždy v sobotu a hlasovať v ňom budú môcť aj slovenskí občania s trvalým pobytom v zahraničí, ak budú v čase referenda na Slovensku a preukážu sa pasom.
Novela mení aj zákon o voľbách do Národnej rady SR. Voliť budú môcť aj väzni. Ak bude chcieť občan bez trvalého pobytu hlasovať v referende, okrsková komisia ho dopíše do zoznamu voličov a zapíše mu voľbu v pase. Novela upravuje spôsob vydávania hlasovacích preukazov pre voličov, ktorí nemôžu hlasovať vo svojom okrsku. Žiadosť o hlasovací preukaz podá volič osobne alebo prostredníctvom splnomocnenej osoby v úradných hodinách obce. O vydanie hlasovacieho preukazu môže požiadať najneskôr dva dni pred konaním referenda, obec ho vydá v deň podania žiadosti. O vydaných hlasovacích preukazoch bude viesť evidenciu.
Obciam novela ustanovuje povinnosť zaslať každému oprávnenému občanovi najneskôr 25 dní pred konaním referenda informáciu o mieste, čase a spôsobe vykonania referenda.
Parlament posunul do druhého čítania aj novelu zákona o archívoch a registratúrach. Väčšina podnikateľov podľa nej nebude pravdepodobne od mája 2007 povinná vypracúvať registratúrne poriadky. Ministerstvo vnútra ňou pristúpilo na požiadavky podnikateľov, ktorí argumentovali nadmerným byrokratickým i finančným zaťažením. Ak z činnosti podnikateľa nevznikajú dokumenty s trvalou dokumentárnou hodnotou, ktoré sú potenciálnym zdrojom archívnych dokumentov, nebude povinný vypracúvať ani registratúrny plán.
Návrh rieši i niektoré ďalšie problémy, ako je zamedzenie neodôvodnenému obmedzovaniu prístupu k archívnym dokumentom, dopĺňa ďalšie študijné odbory medzi kvalifikačné požiadavky pre výkon činností v archíve, pri správe registratúry a pri správe registratúry iného pôvodcu zavádza možnosť zničiť registratúrne záznamy navrhnuté na zničenie, ak rozhodnutie štátneho archívu o vyradení nebolo doručené do 60 dní od predloženia na vyradenie a dopĺňa ustanovenia zákona v súvislosti s vývozom registratúry do zahraničia.
Poslanci SMK Gábor Gál a Ágnes Biró namietali, že novela by nemala vytvárať vlastné pravidlá pre archivovanie, lebo potom dokumenty nikto neskontroluje. Gál tiež kritizoval, že zákon zmäkčuje požiadavky na vzdelanie a nekonkretizuje príbuzné odbory, ktorých kvalifikácia stačí na výkon funkcií v archívnictve. „Ešte vám zostali príbuzní, ktorých chcete zamestnať?“ opýtal sa smerom k vládnej koalícii Gál. Kaliňák výhrady opozičných poslancov odmietol s tým, že aj dnes má zo 170 archivárov náležité vzdelanie len 9 z nich a odmeňovanie archivárov nie je atraktívne. „Je to skôr vec entuziazmu,“ povedal Kaliňák s tým, že novela umožní rozšíriť okruh ľudí, ktorí vôbec chcú v archívoch pracovať.
jr;pr;nr