Bratislava 31. januára (TASR) - Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) sa vo svojom rozsudku z 12. decembra uplynulého roku v prípade Dušan Pavlík proti Slovenskej republike čiastočne stotožnil s argumentáciou vlády a zamietol jeho námietky týkajúce sa vzatia do väzby a jej trvania ako oneskorene podané a zjavne nepodložené.
Avšak k dĺžke konania pred prvostupňovým súdom, na ktorú sa Pavlík sťažoval aj pred ústavným súdom, Európsky súd konštatoval, že náprava uskutočnená na vnútroštátnej úrovni nie je dostatočná, keďže ústavný súd zistil porušenie práva sťažovateľa na prejednanie veci v primeranej lehote, nepriznal mu však žiadne spravodlivé zadosťučinenie.
Pavlík žaloval Slovenskú republiku pre porušenie práva na osobnú slobodu v dôsledku údajne svojvoľného a nezákonného vzatia a držania vo väzbe. Ďalej namietal porušenie práva na prejednanie veci v primeranej lehote v trestnom konaní, v ktorom bol napokon odsúdený za trestné činy neoprávneného podnikania a vydierania a porušenie práva na prezumpciu neviny, ku ktorému malo dôjsť tým, že bol prepustený z polície napriek tomu, že trestné konanie týkajúce sa skutkov, ktoré mu boli pripisované, v tom čase stále prebiehalo.
Po posúdení konania pred prvostupňovým súdom sa ESĽP stotožnil s výrokom ústavného súdu a dospel k záveru, že jeho dĺžka bola neprimeraná a preto došlo k porušeniu práva na prejednanie veci v primeranej lehote. Konanie pred prvostupňovým súdom trvalo viac ako dva roky a deväť mesiacov.
Námietku týkajúcu sa údajného porušenia prezumpcie neviny ESĽP odmietol pre nevyčerpanie vnútroštátnych prostriedkov nápravy, pretože Pavlík podal správnu žalobu, ktorou napadol prepustenie z Policajného zboru oneskorene.
Sťažovateľ požadoval milión korún (približne 26 tisíc eur) ako náhradu utrpenej škody. ESĽP nezistil žiadnu príčinnú súvislosť medzi zisteným porušením jeho práv a údajnou majetkovou škodou, priznal mu však 2 400 eur z titulu nemajetkovej ujmy. Zvyšok jeho nároku zamietol.
TASR o tom dnes informoval Ján Zanovit z Tlačového a informačného odboru ministerstva spravodlivosti.