"Programovacie dokumenty pre fondy EÚ, ktoré schválila vláda v decembri minulého roka, sú nastavené tak, že Slovensko nebude schopné dodržať prechodné obdobia v oblasti životného prostredia," uvádza sa v stanovisku organizácie Priatelia Zeme, ktoré dnes agentúre SITA poskytol Milan Šebo.
Napríklad v oblasti ochrany vôd Slovensko potrebuje na splnenie svojich záväzkov voči EÚ investovať do roku 2015 približne 3 mld. korún, najmä na čistenie odpadových vôd a zlepšenie kvality pitnej vody. Plán čerpania európskych fondov do roku 2013 však podľa Priateľov Zeme ráta iba s 853 mil. eur, pričom s inými zdrojmi pre investície do vodného hospodárstva sa na Slovensku nepočíta. "V porovnaní s ostatnými krajinami vláda dokonca schválila rozdelenie financií z Kohézneho fondu EÚ v pomere 60 % pre dopravnú infraštruktúru a iba 40 % pre životné prostredie. To aj napriek názoru Európskej komisie, ktorá odporúčala rozdelenie v pomere 50:50. Vo finančnom vyjadrení ide približne o 460 mil. eur," konštatujú Priatelia Zeme.
„Vláda sa snaží zabezpečiť financovanie dopravnej infraštruktúry, ale pritom zabúda na naše záväzky voči Európskej únii a najmä voči nášmu spoločnému životnému prostrediu,“ povedal Roman Havlíček, programový koordinátor Priateľov Zeme-CEPA a člen monitorovacieho výboru pre Kohézny fond. „Prístup, ktorý vláda zvolila, bude znamenať, že vodárenské spoločnosti nebudú môcť investovať do rozšírenia kanalizácií a čistenia odpadových vôd. Slovensko tak nesplní svoje záväzky vyplývajúce zo zmluvy o vstupe do EÚ. To bude mať následky aj v podobe sankcií zo strany Európskej komisie.“
Priatelia Zeme-CEPA sa preto obracajú na Európsku komisiu (EK) s pripomienkami k programovacím dokumentom a vyzývajú EK, aby pri rokovaniach so slovenskou vládou nástojila na zvýšení investícií do oblasti životného prostredia. Zároveň upozorňujú vládu na hroziace nedodržanie záväzkov voči EÚ v oblasti životného prostredia a s tým spojené sankcie.