Ústav pamäti národa (ÚPN) povedie historik z Matice slovenskej Ivan Petranský. Tridsaťročného kandidáta vládnej Slovenskej národnej strany dnes v opakovanom tajnom hlasovaní zvolili poslanci. Vo voľbe tak neuspel poslanec opozičného KDH a bývalý disident František Mikloško. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov hlasovania, ktoré má ČTK k dispozícií.
Petranského údajne podporilo 80 poslancov, Mikloško získal 62 hlasov. Oficiálne výsledky zverejní parlament vo štvrtok.
Plány Ivana Petranského
Ivan Petranský považuje ÚPN za dôležitú inštitúciu a nedovolí, aby sa znižoval jej význam pre Slovenskú republiku. Petranský to povedal v rozhovore pre agentúru SITA. Dodal, že je proti tomu, aby sa menilo doterajšie postavenie ÚPN a sám sa postará o to, aby ho inštitúcia mala aj ďalej. Je nevyhnutné, aby sa dodržiavali všetky predpisy a zákony, podľa ktorých má ÚPN a jeho archív fungovať, zdôraznil Ivan Petranský.
V prvom rade chce riešiť problém s budovou, aby ústav mal svoje vlastné sídlo. "Je povinnosťou štátu podľa zákona previesť na ÚPN nehnuteľnosti, ja predpokladám, že štát splní túto svoju úlohu," povedal Petranský, ktorý o tejto otázke chce rokovať s predstaviteľmi vlády.
Ďalej plánuje podniknúť opatrenia, ktoré zabránia strácaniu spisov z ústavu. "Musia byť v absolútnej miere dodržiavané bezpečnostné smernice, ktoré koniec koncov tento archív dodržiavať má a musí. Urobím všetko pre to, aby nedochádzalo k žiadnym takýmto chybám," povedal v súvislosti so stratou spisov, na ktorú prišli po smrti zakladateľa ÚPN Jána Langoša.
ÚPN by mal podľa jeho nového šéfa podávať aj viac podnetov na trestné stíhanie, čo však považuje za dlhodobejšiu úlohu. "Chcem, aby tieto veci boli dotiahnuté do konca," zdôraznil.
V mechanizme ÚPN Petranský zatiaľ nebude nič meniť. Jeho prvoradým záujmom je, aby plnil svoje funkcie. Uviedol, že najprv sa chce podrobne oboznámiť s činnosťou inštitúcie, s jej súčasným stavom a až potom sa rozhodne pre prípadné zmeny. Na otázku agentúry SITA, či plánuje urobiť vnútorný audit ÚPN, Petranský odpovedal, že v tejto chvíli o tom neuvažuje.
ÚPN skúma zločiny z čias komunizmu a druhej svetovej vojny. Doteraz zverejnil napríklad registračné protokoly bývalej komunistickej Štátnej bezpečnosti a zoznam likvidátorov židovského majetku z vojnového obdobia.
Petranský bude druhým šéfom úradu po bývalom disidentovi a politikovi Jánovi Lagošovi, ktorý vlani zomrel pri autonehode.
Úspešný kandidát na šéfa ÚPN pracuje v Historickom ústave Matice slovenskej, pred tým robil archivára na Arcibiskupskom úrade v Trnave. Doktorát z histórie získal v Slovenskej akadémii vied (SAV); odborne sa venoval najmä perzekúcii katolíckej cirkvi komunistickým režimom. ČTK nedávno povedal, že sa bude snažiť skôr o kontinuitu doterajšej činnosti ÚPN. Ústav by sa však podľa neho mal popri dokumentačnej činnosti viacej venovať vedeckému výskumu dejín.
Dnešnej voľbe šéfa ÚPN vlani predchádzali viaceré neúspešné pokusy. Stroskotali napríklad kandidáti podporovaní SNS Peter Bielik či Arpád Tarnóczy. Obom niektorí historici vyčítali ich údajný pozitívny vzťah k vojnovému Slovenskému štátu, počas ktorého bolo deportovaných do nacistických vyhladzovacích táborov asi 70.000 židov. Petranský vojnovú republiku hodnotil opatrne, tvrdil však, že vtedajší režim mal aj pozitíva.
Rafaj je rád, že skončil nekonečný seriál voľby šéfa ÚPN
Predseda poslaneckého klubu Slovenskej národnej strany Rafael Rafaj je rád, že „aj tento nekonečný seriál“ voľby šéfa ÚPN mal svoj koniec a ten je úspechom nielen pre vládnu koalíciu, ale aj pre celé Slovensko. „Pán (Ivan) Petranský ako historik a mladý človek môže tento ústav posunúť ďalej a minimálne zachovať ten štandard, ktorý mal a fungovanie podľa súčasného zákona a pravidiel,“ povedal Rafaj. Verí, že ústav pod novým vedením pristúpi tiež k štandardnému zverejňovaniu dokumentov z čias prenasledovania Slovákov na okupovanom území počas Horthyho režimu a vyplní sa historická a legislatívna diera, ktorá tu je.
Podľa Rafaja na Slovensku existovala akási nezistiteľná skupinka", ktorá mala záujem diskreditovať v médiách kandidátov na predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa, ktorí im z akéhokoľvek dôvodu" nevyhovovali. Je paradoxné, že to boli vždy kandidáti SNS, respektíve vládnej koalície," uviedol dnes pre TASR. Rafaj tak reagoval na anonymný e-mail, ktorý 30. januára, krátko pred prvou voľbou šéfa ÚPN dostalo viacero médií. E-mail upozorňoval, že kandidát SNS, historik Ivan Petranský, sa v roku 2005 zúčastnil na oslavách slovenského štátu, ktoré spoluorganizovala Slovenská Pospolitosť Mariána Kotlebu.
ÚPN nepovažuje predseda SNS Ján Slota za taký dôležitý, aby sa na voľbe jeho šéfa koalícia rozdelila. Osobne je však presvedčený, že niektorí koaliční poslanci nepodporili koaličného kandidáta, nového šéfa ÚPN Ivana Petranského. "Musím priznať, že niektorí poslanci asi nepodporili pána Petranského. Demokraticky sa každý rozhoduje podľa svojho vedomia a svedomia, a tak sa asi rozhodli," povedal novinárom po hlasovaní šéf národniarov Slota. Potvrdil, že keby dnes poslanci nezvolili Petranského na čelo ústavu, SNS by už nenavrhla vlastného kandidáta.
Jozef Burian (Smer-SD) tvrdí, že na hlasovaní o Petranskom "konečne zabrala celá koalícia". Podľa neho sa potvrdila dohoda vo vládnych stranách a ÚPN po období "neurčitosti" môže začať normálne fungovať. Na margo stretnutia koaličných klubov, ktoré predchádzalo opakovanej voľbe, poznamenal, že nešlo o "umývanie hláv". Poslancov iba inštruovali o technike hlasovania, aby sa predišlo pomerne vysokému počtu neplatných hlasovacích lístkov z prvej voľby.
Podpredseda ĽS-HZDS Ján Kovarčík konštatoval, že poslanecký klub jeho strany plným počtom podporil hlasovaním nového šéfa ÚPN.
Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda podotkol, že koalícia navrhla za kandidáta na šéfa ÚPN "v podstate neznámeho" človeka, pričom Františka Mikloška pozná celá krajina a charakterovými vlastnosťami aj minulosťou požiadavkám na predsedu Správnej rady ústavu vyhovuje.
Podľa predsedu KDH Pavla Hrušovského bolo dôležité prijať rozhodnutie parlamentu, ktoré by oslabilo hrozbu zrušenia resp. oslabenia ÚPN z dôvodu nezvolenia jeho šéfa. „Bolo viac kandidátov, opozícia navrhla najlepšieho. Dúfam, že pán Petranský bude predsedom Správnej rady ÚPN, ktorý bude napĺňať činnosť ústavu v súlade so zákonom,“ povedal pre médiá Hrušovský.
Kandidát opozície na post predsedu Ústavu pamäti národa (ÚPN) František Mikloško sa bude naďalej zaujímať o vývoj v tejto inštitúcii. "Celá moja ponovembrová kariéra bola istým spôsobom spojená s mapovaním tohto obdobia, takže, samozrejme, že tento ústav leží v mojom srdci," uviedol po zvolení Ivana Petranského do funkcie.
Výhra koaličného kandidáta Mikloška nemrzí. Už pred hlasovaním realisticky predpokladal, že má väčšie šance. "Ja som išiel kandidovať, aby sa tento ústav zachránil. Ak sa zachránil, tak vlastne moja kandidatúra splnila svoj účel," vysvetlil Mikloško.
František Mikloško (KDH) si myslí, že voľba nového šéfa ÚPN trvala aj preto tak dlho, lebo ústav skrýva pravú tvár a podstatu slovenskej duše. „Možno, keď sa otvoria archívy, sa ukáže, že Slováci nie sú až taký národ holubičí, že vedia byť aj krutí, keď majú moc, vedia týrať a donášať,“ povedal Mikloško, ktorý bol jedným z kandidátov na post šéfa ÚPN.
Rokovanie parlamentu bolo pre pohreb poslanca Miroslava Chovanca prerušené do štvrtku 9:00.
Vizitka Ivana Petranského
Dátum narodenia: 30. augusta 1976, Nitra
Trvalé bydlisko: Nitra
Vzdelanie:
- 1994 až 2000 - Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, odbor archívnictvo a pomocné vedy historické - história
- 2000 až 2005 - Historický ústav Slovenskej akadémie vied, doktorandské štúdium, odbor slovenské dejiny. Venoval sa najmä perzekúcii katolíckej cirkvi komunistickým režimom.
Predchádzajúce pôsobiská:
- október 2000 až január 2005 - interný doktorand v Historickom ústave Slovenskej akadémie vied v Bratislave, oddelenie najnovších dejín
- máj 2005 až máj 2006 - odborný archivár na Arcibiskupskom úrade v Trnave
- od júna 2006 - vedecký pracovník Slovenského historického ústavu Matice slovenskej v Bratislave
Členstvo v profesijných organizáciách: Slovenská historická spoločnosť, člen výboru Historického odboru Matice slovenskej
Jazykové znalosti: angličtina
aktualizované 15:41
Autor: zh

Beata
Balogová
