Slovensko má záujem o zaradenie ďalších pamiatok do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Centru svetového dedičstva v sídle UNESCO v Paríži predložila SR viacero návrhov.
Najväčšiu váhu dali slovenskí predkladatelia projektu "Drevené kostoly v slovenskej časti Karpatského oblúka". Projekt predstavuje rímsko-katolícke kostoly v Hervartove a Tvrdošíne, evanjelické artikulárne kostoly v Kežmarku, Leštinách a Hronseku, kostoly východného obradu v Bodružali, Ladomírovej a Ruskej Bystrej. O predložení návrhov v Paríži informoval agentúru SITA Tlačový a komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí (MZV) SR.
Ďalší spoločný projekt predložila SR s Maďarskom. Ide o "Pevnostný systém na sútoku Dunaja a Váhu v Komárne - Komárom". Obe krajiny sa intenzívne snažia o zápis tejto unikátnej pevnosti zo 16. storočia na zoznam UNESCO. Ide v poradí už o druhú spoločnú nomináciu s Maďarskom, v roku 1995 boli ako cezhraničná prírodná pamiatka zapísané Jaskyne Slovenského a Aggtelekského krasu. "To, či zápis týchto významných kultúrnych pamiatok do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO bude môcť byť posúdený Výborom svetového dedičstva UNESCO v lete budúceho roku, bude známe v marci 2007," informovalo MZV SR.
Súčasne Slovensko predložilo Centru svetového dedičstva UNESCO návrh na úpravu hraníc už zapísanej lokality "Spišský hrad a pamiatky okolia". Podľa návrhu by spišské okolie malo zahŕňať aj mesto Levoču a dielo Majstra Pavla na Spiši. Stredoveká podoba Levoče je zachovaná na takmer 80 % a dopĺňa spolu so Spišským hradom a Spišskou Kapitulou jedinečnosť lokality. Dielo Majstra Pavla predstavuje vrchol neskorogotického sochárstva stredoeurópskeho regiónu. Okrem vyššie spomenutých návrhov na zápis do Zoznamu svetového dedičstva požiadala SR parížske pracovisko UNESCO o doplnenie do národného zoznamu nový pripravovaný návrh "Pamiatky Veľkej Moravy: Slovanské hradisko v Mikulčiciach – Kostol sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch". Návrh spoločne s Českou republikou oficiálne predloží na zápis do Zoznamu svetového dedičstva v januári 2008. Slovanské hradisko v Mikulčiciach je v kontexte európskej archeológie výnimočne zachovanou predrománskou pamiatkou. Kostol sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch je ústredným objektom archeologického náleziska s dokladmi pôvodnej, relatívne samostatnej sídliskovej jednotky, ktorej vznik a funkcie bezprostredne súvisia s hradiskom Mikulčice.
Riaditeľka odboru ochrany pamiatok na ministerstve kultúry Katarína Betková sa domnieva, že šancu na zápis majú všetky tieto lokality. "Dokumentácie sú vynikajúce a sú to významné kultúrne pamiatky," povedala ČTK.
Navrhnuté lokality si podľa Betkovej prídu na Slovensko ešte pozrieť odborníci z UNESCO, pravdepodobne na jeseň tohto roku. "Závisí od toho, ako budeme silne presadzovať, zviditeľňovať tie kvality," dodala.
Do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO zapísali zo Slovenska ako prvé v roku 1993 lokality Banskú Štiavnicu a technické pamiatky okolia, Spišský hrad a pamiatky okolia a Vlkolínec. Od roku 2000 sa k nim pridalo aj centrum Bardejova. Okrem toho sú v zozname UNESCO ako prírodné dedičstvo zapísané aj jaskyne Slovenského krasu, celkovo tam teda patrí päť slovenských lokalít. Medzinárodný Dohovor o ochrane svetového kultúrneho a prírodného dedičstva platí od roku 1972.
Ročne podľa Betkovej UNESCO zapíše do zoznamu asi desať lokalít. "Spravidla posledné roky bol uprednostňovaný najmä ázijský a africký kontinent," doplnila.
aktualizované 17:28Autor: zh

Beata
Balogová
