SME

Východoslovenské drevené chrámy ašpirujú na zápis do zoznamu UNESCO

Centru svetového dedičstva v sídle UNESCO v Paríži predložilo Slovensko viacero návrhov.

Interiér chrámu (cerkvi) sv. Michala Archanjela z roku 1742 v Ladomírovej, okres Svidník.Interiér chrámu (cerkvi) sv. Michala Archanjela z roku 1742 v Ladomírovej, okres Svidník. (Zdroj: SME - Marianna Varjanová)

Slovensko má záujem o zaradenie ďalších pamiatok do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Centru svetového dedičstva v sídle UNESCO v Paríži predložila SR viacero návrhov.

Najväčšiu váhu dali slovenskí predkladatelia projektu "Drevené kostoly v slovenskej časti Karpatského oblúka". Projekt predstavuje rímsko-katolícke kostoly v Hervartove a Tvrdošíne, evanjelické artikulárne kostoly v Kežmarku, Leštinách a Hronseku, kostoly východného obradu v Bodružali, Ladomírovej a Ruskej Bystrej. O predložení návrhov v Paríži informoval agentúru SITA Tlačový a komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí (MZV) SR.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší spoločný projekt predložila SR s Maďarskom. Ide o "Pevnostný systém na sútoku Dunaja a Váhu v Komárne - Komárom". Obe krajiny sa intenzívne snažia o zápis tejto unikátnej pevnosti zo 16. storočia na zoznam UNESCO. Ide v poradí už o druhú spoločnú nomináciu s Maďarskom, v roku 1995 boli ako cezhraničná prírodná pamiatka zapísané Jaskyne Slovenského a Aggtelekského krasu. "To, či zápis týchto významných kultúrnych pamiatok do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO bude môcť byť posúdený Výborom svetového dedičstva UNESCO v lete budúceho roku, bude známe v marci 2007," informovalo MZV SR.

Súčasne Slovensko predložilo Centru svetového dedičstva UNESCO návrh na úpravu hraníc už zapísanej lokality "Spišský hrad a pamiatky okolia". Podľa návrhu by spišské okolie malo zahŕňať aj mesto Levoču a dielo Majstra Pavla na Spiši. Stredoveká podoba Levoče je zachovaná na takmer 80 % a dopĺňa spolu so Spišským hradom a Spišskou Kapitulou jedinečnosť lokality. Dielo Majstra Pavla predstavuje vrchol neskorogotického sochárstva stredoeurópskeho regiónu. Okrem vyššie spomenutých návrhov na zápis do Zoznamu svetového dedičstva požiadala SR parížske pracovisko UNESCO o doplnenie do národného zoznamu nový pripravovaný návrh "Pamiatky Veľkej Moravy: Slovanské hradisko v Mikulčiciach – Kostol sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch". Návrh spoločne s Českou republikou oficiálne predloží na zápis do Zoznamu svetového dedičstva v januári 2008. Slovanské hradisko v Mikulčiciach je v kontexte európskej archeológie výnimočne zachovanou predrománskou pamiatkou. Kostol sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch je ústredným objektom archeologického náleziska s dokladmi pôvodnej, relatívne samostatnej sídliskovej jednotky, ktorej vznik a funkcie bezprostredne súvisia s hradiskom Mikulčice.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľka odboru ochrany pamiatok na ministerstve kultúry Katarína Betková sa domnieva, že šancu na zápis majú všetky tieto lokality. "Dokumentácie sú vynikajúce a sú to významné kultúrne pamiatky," povedala ČTK.

Navrhnuté lokality si podľa Betkovej prídu na Slovensko ešte pozrieť odborníci z UNESCO, pravdepodobne na jeseň tohto roku. "Závisí od toho, ako budeme silne presadzovať, zviditeľňovať tie kvality," dodala.

Do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO zapísali zo Slovenska ako prvé v roku 1993 lokality Banskú Štiavnicu a technické pamiatky okolia, Spišský hrad a pamiatky okolia a Vlkolínec. Od roku 2000 sa k nim pridalo aj centrum Bardejova. Okrem toho sú v zozname UNESCO ako prírodné dedičstvo zapísané aj jaskyne Slovenského krasu, celkovo tam teda patrí päť slovenských lokalít. Medzinárodný Dohovor o ochrane svetového kultúrneho a prírodného dedičstva platí od roku 1972.

SkryťVypnúť reklamu

Ročne podľa Betkovej UNESCO zapíše do zoznamu asi desať lokalít. "Spravidla posledné roky bol uprednostňovaný najmä ázijský a africký kontinent," doplnila.

aktualizované 17:28

Autor: zh

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 85 276
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 554
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 294
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 456
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 363
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 222
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 431
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu