Bratislava 31. januára (ČTK) - Ministerstvo vnútra chce ešte tento rok pripraviť väčšie zmeny v cestných pravidlách.
Vodiči budú mať pravdepodobne povinnosť svietiť celý rok, zvýšiť by sa mala minimálna rýchlosť na diaľnici a zaviesť by sa mali prísnejšie postihy pri dopravných nehodách. Novinárom to dnes povedal minister vnútra Robert Kaliňák po rokovaní vlády, ktorá nesúhlasila s poslaneckou novelou zákona o premávke na pozemných komunikáciách.
Minister zamietavý postoj odôvodnil prípravou veľkej novely tohto zákona. Čiastkové úpravy považuje preto za zbytočné. Ministerstvo chce zmeny predložiť do vlády v lete tohto roku. V rámci nich sa tiež podľa neho uvažuje o znížení maximálnej rýchlosti v obci, ktorá je dnes 60 kilometrov za hodinu.
Celoročné svietenie či zvýšenie minimálnej rýchlosti na diaľnici zo súčasných 50 na 70 kilometrov za hodinu predpokladá aj návrh opozičného poslanca Martina Pada z SDKÚ-DS. Podľa Kaliňáka však nerieši problematiku dostatočne. O Padovom návrhu rozhodne definitívne parlament na prebiehajúcej schôdzi. Výbor pre obranu a bezpečnosť neodporučil poslancom novelu schváliť.
Ministerstvo vnútra chce podľa Kaliňáka zvýšiť plynulosť premávky na cestách. Dodal, že prvým krokom bolo zavedenie zákazu predbiehať nákladným autám na diaľnici medzi Bratislavou a Trnavou. Minimálna rýchlosť na diaľnici by sa mohla podľa neho po novom pohybovať v rozmedzí medzi 70 až 80 kilometrov za hodinu. "Chceme vylúčiť tie autá, ktoré premávku spomaľujú a obmedzujú, z diaľničnej prevádzky," povedal Kaliňák.
Minister tvrdí, že Padov návrh komplexne neriešil ani otázku svietenia áut, ktoré je v súčasnosti povinné od polovice októbra do polovice marca. Povinnosť mať zapnuté svetlá počas jazdy celý rok by mal s najväčšou pravdepodobnosťou ukladať aj ministerský návrh.
Vodiči musia počítať pravdepodobne aj s prísnejšími postihmi za niektoré dopravné priestupky, najmä pri dopravných nehodách. Uvažuje sa napríklad o zvýšení pokút či alternatívnych trestoch verejnoprospešných prác, povedal minister. Prísnejšie tresty pre cestných pirátoch navrhlo ešte bývalé vedenie ministerstva, poslanci však zmeny vtedy odmietli.
Vlani sa stalo na slovenských cestách viac ako 62.000 nehôd, pri ktorých zomrelo 579 ľudí a ťažko sa zranilo 2032 osôb. Hlavnými príčinami havárii boli najmä nesprávny spôsob jazdy, neprimeraná rýchlosti a nedanie prednosti.
fab boa