Bratislava 31. januára (ČTK) - Tradičné vysvedčenia by malo v budúcnosti podľa ministra školstva Jána Mikolaja doplniť aj slovné hodnotenie žiakov.
Malo by byť objektívnejšie než súčasné známkovanie od 1 do 5, povedal dnes novinárom minister. Zmenu odporúča aj jedno z bratislavských gymnázií, kde učitelia slovne hodnotia žiakov už niekoľko rokov. Niektorí pedagógovia však namietajú, že pri súčasných vysokých počtoch žiakov v triedach je slovné hodnotenie veľmi vyčerpávajúce.
"Som za to, aby bolo viac komentárov k známkam, pretože známka nemusí naozaj vyjadrovať podstatu vedomostí študenta," povedal Mikolaj. Tradičné známky, na ktoré sú rodičia, pedagógovia a žiaci zvyknutí, však minister úplne zrušiť nemieni.
Slovné hodnotenie je lepšie než známka aj podľa odborníka Pavla Černeka. "Umožňuje vyzdvihnúť oblasti v ktorých žiak vyniká a ktoré číselným hodnotením nemožno obsiahnuť," povedal ČTK Černek, ktorý pracoval na novej koncepcii vzdelávania na stredných školách a v súčasnosti tvorí základ pre učebné osnovy pre základné školy.
So slovným hodnotením má pozitívne skúsenosti aj riaditeľka Súkromného gymnázia na Bajkalskej ulici Mária Smreková. "Rozhodne ho odporúčame. Je ním možné vyjadriť, aké schopnosti študent má, a prečo sú napríklad jeho študijné výsledky slabšie," povedala. Na škole, ktorú vedie, sa podľa nej okrem známok používa slovné hodnotenie už 15 rokov. Pripustila však, že ak je v triede 25 študentov a učiteľ hodnotí niekoľko tried, je pre pedagógov slovné ohodnotenie "mimoriadne ťažké". Preto by v triedach malo byť menej žiakov, čo by prispelo aj ku kvalitnejšej výuke, dodala.
Minister Mikolaj chce nový systém hodnotenia žiakov spustiť už od budúceho školského roka ako súčasť takzvanej obsahovej reformy vzdelávania. Mala by modernizovať výučbu a priblížiť ju viac praxi.
Niektorí odborníci však pochybujú, či sa to Mikolajovi podarí. O nevyhnutnosti zmeniť vzdelávanie sa totiž podľa nich hovorí už viac než desať rokov, napriek tomu sa zatiaľ nepodarilo zmeniť ani platný školský zákon z roku 1984. Ak sa aj zákon podarí prijať, bude to len prvý krok k reálnym zmenám, pretože je potrebné vytvoriť nové učebné osnovy, vychovať nových učiteľov a overiť, či plánované zmeny vedomosti žiakov namiesto zlepšenia nezhoršia, upozornil v minulosti predchádzajúci minister školstva Martin Fronc.
Žiaci si práve dnes na školách preberali svoje vysvedčenia. Na viacerých z nich im v tom však zabránili chrípkové prázdniny. V takýchto prípadoch vysvedčenia dostanú po návrate do školy.
grm fil