Premiér Robert Fico by mal odvolať ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásili lekári z bratislavskej fakultnej nemocnice, ktorí vlani zorganizovali štrajk za vyššie mzdy. Zdôvodnili to tým, že Valentovič od nástupu do funkcie vlani v júli nenavrhol zmeny, ktoré by zlepšili situáciu v zdravotníctve.
"Vláda SR by mala Valentoviča okamžite odvolať. Určite sa nájdu odborníci, ktorí by túto funkciu vykonávali v prospech pacientov... Obdivujem odvahu a sebadôveru pána ministra Valentoviča. Som presvedčený, že svojou nečinnosťou a naťahovaním času bude pokračovať v nastúpenej ceste doktora Zajaca a jeho kolektívu," povedal Juraj Čierny z Lekárskeho odborového združenia. Počas pôsobenia ministra sa nezlepšili ani podmienky zdravotníkov, ani pre pacientov, dodal.
Petržalskí odborári vyzvali aj premiéra Roberta Fica, aby vláda začala konať a zaujala k zdravotníctvu zásadné stanoviská.
"Vyzývame stavovské, odborové organizácie, odborné spoločnosti, združenie zdravotných poisťovní na podporu a vytvorenie jednotného tlaku na ministra zdravotníctva Valentoviča a vládu, aby sa urýchlene začali zaoberať otázkou zdravotníctva," vyhlásil Čierny.
Petržalskí odborári vyčítali ministrovi, že ohlasované stanovenie minimálnej siete ústavnej a ambulantnej starostlivosti je iba v štádiu analýz. Nezastavila sa privatizácia zariadení, ani ich častí, o ktorých pred voľbami Ivan Valentovič hovoril ako "o jahôdkach na šľahačke". Ďalej neuzavrela sa sieť poskytovateľov ani zdravotných poisťovní.
V tejto súvislosti Čierny deklaroval, že "súčasné ministerstvo je ukážkovým príkladom administratívnej impotencie v tejto spoločnosti".
SLO je jednou zo základných organizácií Lekárskeho odborového združenia (LOZ) petržalskej nemocnice. LOZ pritom ohlásilo tlačovú konferenciu k problematike zvyšovania platov na pondelok. Šéf LOZ Marian Kollár nechcel bližšie komentovať iniciatívu SLO. "Je sloboda slova," uviedol pre agentúru SITA na margo mimoriadnej tlačovej konferencie SLO Kollár. Podľa neho LOZ sa k celej situácii oficiálne vyjadrí až v pondelok. "Zatiaľ vôbec nemáme taký názor, aby sa situácia riešila takým spôsobom," reagoval Kollár na fakt, že SLO vyzvali ministra na odstúpenie.
Štrajkom sa pre platy v zdravotníctve už vyhrážal Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ). "Náš odborový zväz bude mať v marci konferenciu, a keď sa do tohto obdobia prístup ministerstva zdravotníctva k riešeniu problému nezlepší, obávame sa, že nastane situácia, ktorá tu bola pred rokom," povedal na pondelňajšej tlačovej besede predseda SOZ Andrej Kučinský.
SLO žiadajú zvýšiť platy o 30 percent, čím by sa stabilizoval počet pracovníkov v zdravotníckom systéme. Do roku 2010 si predstavujú zvýšenie hodinovej mzdy pre špecializovaného lekára na trojnásobok základného platu a pre sestru na 1,5-násobok platu v národnom hospodárstve, povedal predseda SLO Tibor Barta. Minister však pripustil iba deväťpercentný rast, lebo zdroje v zdravotníctve vraj viac neumožňujú.
Požadujú legislatívne upraviť definíciu postavenia jednotlivých kategórií zdravotníkov aj s definovaním minimálnej hodinovej mzdy. Predseda SLO v Petržalke Tibor Barta tlmočil sedem priorít zdravotníkov. SLO sú za stabilizáciu pomerov v systéme zdravotníckych zariadení, aktualizovanie minimálnych personálnych normatív pre jednotlivé typy zdravotníckych zariadení. Ďalej podľa SLO prioritne treba v legislatíve upraviť pracovný čas, nadčasovú prácu s prihliadnutím k právnym normám Európskej únie. Žiadajú tiež legislatívne stanoviť aj systém a spôsob postragraduálneho vzdelávania zdravotníkov.
Podľa SLO by sa mali koordinovať aj počty študentov na vzdelávacích inštitúciách podľa požiadaviek zdravotníctva. Tieto priority podľa Bartu nemožno realizovať bez ekonomizácie celého zdravotníckeho systému.
Zdravotníctvu by v tomto roku malo pribudnúť sedem miliárd korún, najmä vďaka vyšším odvodom za štátnych poistencov a poklesu dane z pridanej hodnoty na lieky. Valentovič však musí nájsť do apríla riešenie, ako sa dá v zdravotníctve ušetriť. Ak sa mu to podarí, vláda podľa Fica nasmeruje do zdravotníctva ďalšie peniaze.
Slovenské zdravotníctvo by malo v tomto roku hospodáriť s takmer 90 miliardami korún zo zdravotného poistenia; ďalších približne 20 miliárd Sk platia pacienti za starostlivosť v hotovosti.
Valentovič: Mám Ficovu podporu, istá skupina lekárov ma chce diskreditovať
Minister zdravotníctva Ivan Valentovič má plnú podporu premiéra Roberta Fica. V priebehu uplynulých dní ho o nej niekoľkokrát osobne ubezpečil. Píše sa to vo vyhlásení, ktoré TASR poskytla jeho hovorkyňa Silvia Balázsiková.
Zmeny v zdravotníctve, ktoré sa na ministerstve zdravotníctva (MZ) pripravujú, Valentovič priebežne s premiérom konzultuje, pričom na poslednom pracovnom stretnutí Fico s avizovanými zámermi súhlasil.
Polemiky, ktoré sa šíria v médiách v súvislosti s jeho osobou a s údajnými plánmi premiéra vymenovať na post ministra primára Neurologickej kliniky LF UK Juraja Štofka, považuje Valentovič za súčasť presne cielenej diskreditačnej kampane istej skupiny lekárov z bratislavskej FNsP.
"Ide o osoby, ktoré doslova zneužívajú odborové organizácie, respektíve sa za ne schovávajú, pričom sledujú jediný cieľ, ktorým je naplnenie ich osobných ambícií. V tejto chvíli by som dokázal presne pomenovať jednak spomínaných lekárov, ale aj odhaliť dôvody, ktoré ich k takýmto aktivitám vedú. Myslím si však, že ešte nenastala tá správna chvíľa," zdôraznil šéf rezortu vo vyhlásení.
"To je všetko, čo minister považoval v tomto okamihu za vhodné k danej téme povedať," konštatuje sa v závere vyhlásenia.
aktualizované 18:27
Autor: zh

Beata
Balogová
