Krajský súd v Banskej Bystrici dnes prepustil na slobodu údajného bosa podsvetia Mikuláša Černáka. Potvrdil tak rozhodnutie prvostupňového okresného súdu z decembra minulého roka, ktorý neprijal Černákovu obžalobu z dvojnásobnej vraždy.
Mikuláš Černák bol prepustený asi o pol tretej. Keď vyšiel z väzobnej väznice v Banskej Bystrici, ktorá bola obklopená členmi policajnej zásahovej jednotky, urobil len niekoľko krokov a zamieril priamo k najbližšiemu policajtovi. Toho sa spýtal, do ktorého auta má nastúpiť.
Polícia ho potom oboznámila z obvinením a zatkla. Dôvodom je podozrenie z ďalších vrážd, ktorých sa mal Černák dopustiť a kvôli ktorým na neho bol vydaný aj európsky zatykač.
Prečo ho prepustili?
"Krajský súd sa stotožnil s názorom Okresného súdu v Banskej Bystrici podľa ktorého je treba prihliadnuť na zásadu špeciality," povedal Alojz Palaj z banskobystrického Krajského súdu.
Podľa tejto zásady Černáka nemôžu na Slovensku stíhať bez súhlasu českej justície, ktorá ho v roku 2003 na Slovensko vydala. Keďže Slovensko o súhlas v prípade vrážd podnikateľa Mariána Karcela a iného člena podsvetia Imricha Oláha nepožiadalo, vrátil okresný súd prípad na nové vyšetrovanie.
Naopak v prípade vrážd Gustáva Slivenského a Jozefa Filipa už slovenská justícia súhlas českej strany niekoľko dní má, a práve za tieto skutky je Černák znovu uväznený.
Mestský súd v Prahe so žiadosťou GP SR vyslovil súhlas už 29. decembra, ale po odvolaní sa Černákovho advokáta k Vrchnému súdu v Prahe táto inštitúcia kvôli procesnej chybe rozhodnutie zrušila.
Mestský súd v Prahe o slovenskej žiadosti preto rozhodoval ešte raz a 19. januára dal opäť súhlas s rozšírením stíhania. Znova nasledovalo odvolanie advokáta k Vrchnému súdu. Odvolací súd sa však 26. januára s uznesením Mestského súdu stotožnil.
Po podmienečnom prepustení na slobodu sa Mikuláš Černák pred štyrmi rokmi zdržiaval v ČR. Černáka zatklo české policajné komando na základe medzinárodného zatýkacieho rozkazu 5. apríla 2003 v Klíčanoch v okrese Prahe-východ.
Prešovský krajský prokurátor, ktorý žiadal ponechať Mikuláša Černáka vo väzbe sa voči rozhodnutiu okresného súdu o prepustení odvolal.
Černák je obvinený z vraždy Jozefa Filipa a z rituálnej vraždy bývalého policajta Gustáva Slivenského. Na jeho trestné stíhanie za tieto skutky dostala slovenská prokuratúra súhlas českej justície.
Chronológia káuz Mikuláša Černáka:
17. decembra 1997 - Polícia vyhlásila celoštátne pátranie po 31-ročnom Mikulášovi Č., 29-ročnom Milošovi K. a 29-ročnom Jánovi K., ktorí boli podozriví zo závažnej trestnej činnosti. Štvrtého podozrivého, 33-ročného Miloša P. zadržali pri osobitnej policajnej akcii.
19. decembra 1997 - Na Krajské riaditeľstvo (KR) PZ v Banskej Bystrici prišiel advokát Mikuláša Č. a Jána K. Ján Gereg. Oznámil, že jeho klienti chcú vypovedať vo veci, pre ktorú po nich polícia vyhlásila pátranie. Následne sa prihlásili na polícii.
20. decembra 1997 - Sudca OS v Trenčíne vzal Mikuláša Č., Jána K., Vasila I., jeho brata Jaromíra a Pavla K. do väzby.
9. marca 1998 - Mikuláš Č. bol zatiaľ obvinený zo štyroch trestných činov. V troch prípadoch išlo o vydieranie, v jednom o daňový trestný čin.
22. októbra 1998 - Vyšetrovateľ Mikuláša Č. obvinil z trestného činu brania rukojemníka a trestného činu vraždy poľského občana Grzegorza Szymaneka.
9. júna 1999 - Prokurátorka podala na KS v Banskej Bystrici obžalobu na Mikuláša Č. a ďalších ôsmich spoluobvinených pre deväť trestných činov, z ktorých najzávažnejšie boli trestné činy vraždy, brania rukojemníka a vydierania spáchaného formou organizovanej skupiny.
8. novembra 1999 - V Ústave na výkon väzby v Banskej Bystrici sa začalo hlavné pojednávanie s Mikulášom Č. a spol.
1. decembra 1999 - Počas pojednávania pred senátom Krajského súdu v Banskej Bystrici vypovedal poľský súkromný detektív Krzysztof Rutkowski. Ten na Slovensku i v Poľsku na žiadosť manželky Alexandry vyšetroval zmiznutie jej manžela, 30-ročného, Interpolom hľadaného Grzegorza Szymaneka, z vraždy ktorého bol obžalovaný Mikuláš Č.
3. decembra 1999 - Chránený svedok Alexander H. potvrdil, že vraj videl, ako Mikuláš Č. zastrelil na jeseň v roku 1997 poľského občana Grzegorza Szymaneka pri horehronskej obci Polomka. Mikuláš Č. odmietol jeho tvrdenia.
28. januára 2000 - Senát KS v Banskej Bystrici uznal Mikuláša Č. za vinného z trestných činov vraždy, brania rukojemníka a dvoch skutkov vydierania a uložil mu nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní 15 rokov v tretej nápravnovýchovnej skupine. Oslobodil ho spod obžaloby v troch bodoch - vydierania, dvojnásobného krátenia dane a porušovania colných predpisov o obehu tovaru. Mikuláš Č. sa proti verdiktu odvolal. Odvolali sa aj jeho blízki spolupracovníci Miloš K. a Ján K., ktorých senát uznal za vinných a uložil im takisto nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní 9 a 10 rokov. Za vinných súd uznal aj Andreja A. (8 rokov nepodmienečne), bratov Vasila (10 rokov nepodmienečne) a Jaromíra (dva roky nepodmienečne) I., Jozefa Š. (na tri roky nepodmienečne). Spod obžaloby oslobodil manželov Pavla a Darinu K. z Považskej Bystrice.
6. apríla 2000 - zastrelili jedného zo spoluobžalovaných Jaromíra I.
27. júna 2000 - zastrelili Mariána K., ktorého Mikuláš Č. a spol. mali vydierať
november 2000 - novelou trestného zákona sa predĺžila lehota vyšetrovacej väzby na päť rokov.
19. januára 2001 - Viceprezident Policajného zboru Imrich Angyal potvrdil, že sa údajne pripravoval útek Mikuláša Č. z leopoldovskej väznice. Táto skutočnosť bola dôvodom, že Mikuláša Č. koncom decembra 2000 previezla polícia za prísnych bezpečnostných opatrení do Ústavu na výkon väzby v Bratislave.
30. januára 2001 - Začalo sa verejné zasadnutie senátu NS SR, ktorý mal rozhodnúť o odvolaniach v trestnej veci obžalovaného Mikuláša Č. a spol.
5. februára 2001 - Vyšetrovateľ odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti obvinil Alexandra H., zvaného Šani, svedka v kauze Mikuláša Č. a spol. pre trestný čin krivej výpovede a nepravdivého znaleckého posudku. Menovaný vypovedal najmenej dvakrát pred vyšetrovateľom a neskôr aj pred senátom KS v Banskej Bystrici vo veci vraždy Grzegorza Szymaneka tak, že ho zavraždil Mikuláš Č. Na odvolacom konaní na Najvyššom súde SR v Bratislave uviedol, že Szymaneka nezavraždil Mikuláš Č., ale nebohý Štefan F.
7. februára 2001 - Senát Najvyššieho súdu SR vyhlásil rozsudok v kauze obžalovaného Mikuláša Č. a spol. Najzávažnejšie skutky prvostupňového rozsudku v prípade samotného Mikuláša Č., branie rukojemníka a vraždu Poliaka Szymaneka, senát NS SR nepotvrdil. Na základe rozhodnutia sa skutkami opäť mal zaoberať krajský súd. NS SR zároveň v prípade Mikuláša Č. potvrdil dva skutky vydierania a uložil mu za ne nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní 8,5 roka. Za skutok dvojnásobného vydierania NS SR odsúdil na sedem rokov Miloša K., Jána K. a Vasila I.
18. júna 2001 - Na Krajskom súde v Banskej Bystrici sa začalo nové hlavné pojednávanie s Mikulášom Č.
5. októbra 2001 - Senát KS v Banskej Bystrici oslobodil Mikuláša Č. spod obžaloby v prípade vraždy a brania rukojemníka. Súd rozhodol aj o oslobodení jeho spolupracovníkov - Jána K. a na slobode stíhaného Andreja A., ktorí čelili obvineniu z trestného činu brania rukojemníka.
23. septembra 2002 - Senát OS v Trenčíne súhlasil s podmienečným prepustením Mikuláša Č. na slobodu. Okresný prokurátor podal proti rozhodnutiu sťažnosť.
26. novembra 2002 - Dovolací senát NS SR definitívne potvrdil oslobodzujúci rozsudok pre Mikuláša Č., Andreja A. a Jána K. v prípade brania rukojemníka a vraždy Poliaka Szymaneka. Súd zamietol sťažnosť pre porušenie zákona podanú generálnym prokurátorom SR.
29. novembra 2002 - KS v Trenčíne zamietol sťažnosť prokurátora proti rozhodnutiu OS v Trenčíne, ktorý súhlasil s podmienečným prepustením Mikuláša Č. z väzenia.
29. novembra 2002 - Mikuláša Č. KS v Trenčíne podmienečne prepustil z väzenia.
29. novembra 2002 - Minister spravodlivosti Daniel Lipšic oznámil, že podá na Najvyšší súd SR sťažnosť pre porušenie zákona ako mimoriadny opravný prostriedok v prípade podmienečného prepustenia Mikuláša Č. na slobodu. Lipšic bol presvedčený, že na podmienečné prepustenie Č. nebola splnená zákonná formálna podmienka. - V decembri 2002 sa mal Mikuláš Č. dopustiť výtržníctva na Štrbskom Plese. Za lyžiarsky incident podal na neho trestné oznámenie ešte v decembri premiér Mikuláš Dzurinda po tom, čo ho podľa vlastných slov videl, ako "terorizoval" ľudí čakajúcich na lyžiarske vleky. Vyšetrovateľ Mikuláša Č. obvinil z trestného činu výtržníctva, ale prokurátorka Okresnej prokuratúry v Poprade uznesenie zrušila. Po mimoriadnom zasadnutí Koaličnej rady, ktoré sa prípadom zaoberalo, Dzurinda uviedol, že je konaním prokuratúry pohoršený a požiadal ministrov vnútra a spravodlivosti, aby konali. Okresná prokuratúra v Poprade požiadala o odňatie prípadu pre zaujatosť a dozorovanie prípadu prevzala Okresná prokuratúra v Liptovskom Mikuláši.
19. marca 2003 - Najvyšší súd SR zrušil novembrové rozhodnutie KS v Trenčíne o podmienečnom prepustení Mikuláša Č. na slobodu. Podľa NS za tento skutok môže nastať podmienečné prepustenie až po uplynutí dvoch tretín trestu, čo predstavuje päť rokov a osem mesiacov.
24. marca 2003 - Pretože sa Mikuláš Č. nezdržiaval na území SR, spracovala polícia podklady potrebné na vydanie medzinárodného zatykača na jeho osobu.
5. apríla 2003 Mikuláša Č. zatkol na území Prahy-východ špeciálny útvar českej polície na boj s organizovaným zločinom.
7. apríla 2003 - Sudca OS v Trenčíne Michal Antala vydal medzinárodný zatykač na Mikuláša Č. Medzinárodný zatykač bol potrebný, aby Mikuláš Č. mohol byť vydaný z ČR na Slovensko.
24. apríla 2003 - Bývalý spolumajiteľ bezpečnostnej služby Mikuláša Č. Security 3 Michal O. sa ocitol vo vyšetrovacej väzbe, ktorú na neho uvalil KS v Banskej Bystrici. Do väzby zároveň vzali aj 33-ročného Jaroslava J., ktorého s Michalom O. stíhal vyšetrovateľ za vydieranie banskobystrického podnikateľa Róberta K.
19. júna 2003 Štátne zastupiteľstvo navrhlo Ministerstvu spravodlivosti ČR vydať Mikuláša Č. na Slovensko.
1. júla 2003 - Mikuláš Č. odmietol tvrdenia, že si mal objednať likvidáciu ministra spravodlivosti SR Daniela Lipšica.
6. augusta 2003 - Údajného bossa banskobystrického podsvetia Mikuláša Č. previezli z ČR na Slovensko. Nastúpil na výkonu trestu do ilavskej väznice.
30. októbra 2003 - Mikuláš Č. požiadal OS v Trenčíne o preradenie do najmiernejšej, I. nápravnovýchovnej skupiny.
7. novembra 2003 - V Revúcej bol zavraždený 34-ročný podnikateľ Štefan R., ktorého smrť spájali médiá na základe výpovedí domácich s aktivitami mafie v regióne. Zavraždený svedčil v kauze Mikuláša Č.
4. decembra 2003 - Mikuláš Č. požiadal o podmienečné prepustenie z väzenia.
23. apríla 2004 - Mikuláš Č. naďalej zostal vo väzení v Ilave, pretože senát OS v Trenčíne nerozhodol o jeho žiadosti o podmienečné prepustenie na slobodu.
7. mája 2004 - Senát OS v Trenčíne súhlasil s podmienečným prepustením Mikuláša Č. z väzenia. Súd mu stanovil skúšobnú lehotu na päť a pol roka. Okresný prokurátor podal proti rozhodnutiu sťažnosť.
22. októbra 2004 - Mikuláš Č. zostal vo väzení. Podľa odvolacieho senátu nepreukázal v dostatočnej miere svoje polepšenie a schopnosť viesť riadny život.
1. februára 2005 - Mikuláš Č. prostredníctvom svojho obhajcu stiahol žiadosť o podmienečné prepustenie z väzenia. Zabránil tak krajskému súdu, aby v jeho prípade definitívne rozhodol. Dôvodom bolo udelenie disciplinárneho trestu vo väznici ešte v roku 2004. Trest piatich dní samotky dostal za to, že mal na cele nepovolené predmety - rádio s elektrickou šnúrou a predlžovačku.
25. januára 2006 - Vyšetrovateľ Úradu pre boj s organizovanou kriminalitou navrhol obžalovať Mikuláša Č. z trestného činu organizovania vraždy. Okrem neho navrhol obžalovať aj ďalšie štyri osoby. Vraždy súvisia s tým, že išlo o boj nad teritóriom východného Slovenska.
17. februára 2006 - Vyšetrovateľ obvinil Mikuláša Č. z vraždy Mariána K., ktorú si mal objednať z väzby prostredníctvom svojho advokáta Daniela M.. Ten ju zorganizoval a vykonávateľom nakoniec aj vyplatil milión korún. S Mikulášom Č. sú v tomto prípade obvinení aj Daniel M. a Jozef M.
20. apríla 2006 - Bývalý údajný boss banskobystrického podsvetia Mikuláš Č. vypovedal na Okresnom súde v Trenčíne v súvislosti s kauzou pašovania balíkov do väznice v Ilave. Obžalovaní vedeli, že používa v cele nepovolený prenosný televízor. Jeden z nich napísal nepravdivé kladné hodnotenie, ktoré mu pomohlo pri podmienečnom prepustení na slobodu.
22. júna 2006 - Mikuláš Č. po vynesení rozsudku tvrdil, že o nepovolených balíkoch nič nevie. "Myslím si, že kauza bola umelo vyprodukovaná a načasovaná tak, aby sa zabránilo môjmu podmienečnému prepusteniu a obaja títo páni sú obeťami," povedal.
20. septembra 2006 - Chráneného svedka Alexandra H. prezývaného Šaňi zadržali v Poľsku. Bol svedkom v procese vraždy Róberta Holuba. Medzinárodný zatykač na obvineného bol vydaný za vraždu Jána Kromku a Petra Klešča.
1. novembra 2006 Česká justícia nemala zo Slovenska žiadosť o súhlas so stíhaním Mikuláša Č. za iné trestné skutky než za tie, pre ktoré bol z Českej republiky do SR vydaný. Podľa zásady tzv. špeciality sa môže vydaná osoba stíhať pre iné trestné činy iba so súhlasom štátu, na ktorého území ju zadržali.
21. decembra 2006 - Banskobystrický okresný súd rozhodol, že Mikuláš Č. má byť prepustený z väzby. Prokuratúra proti tomu podala sťažnosť.
23. decembra 2006 - Generálna prokuratúra SR požiadala české justičné orgány o rozšírenie súhlasu s trestným stíhaním Mikuláša Č..
29. decembra 2006 - Mestský súd v Prahe vyhovel žiadosti GP SR a súhlasil, aby údajný šéf slovenského podsvetia Mikuláš Č. bol na Slovensku trestne stíhaný aj pre vraždy Gustáva Slivenského a Jozefa Filipa. Pre námietky obhájcov o súhlase rozhodne Vrchný súd.
2. januára 2007 Vrchný súd kvôli procesnej chyby vrátil spis Metského súdu v Prahe.
19. január 2007 - Po vrátení spisov Mestský súd v Prahe opäť dal súhlas s rozšírením stíhania Mikuláša Č. pre vraždy podľa žiadosti GP SR. Mikuláš Č. nebol vyrozumený o termíne konania verejného zasadania. Obhajca proti rozhodnutiu podal sťažnosť a vec bola opakovane predložená Vrchnému súdu v Prahe.
26. januára 2007 - Vrchný súd sa stotožnil s uznesením Mestského súdu v Prahe o vydaní súhlasu s rozšírením trestného stíhania Mikuláša Č. aj o trestné činy vraždy.
1. februára - Senát Krajského súdu v Banskej Bystrici dnes Mikuláša Č. prepustil z vyšetrovacej väzby. Potvrdil tak rozhodnutie Okresného súdu Banská Bystrica z decembra minulého roku, ktorý vyhovel žiadosti Mikuláša Č.. Krátko po tom, ako Mikuláš Č. opustil banskobystrický ústav na výkon väzby ho polícia zadržala. Je obvinený pre vraždy Gustáva Slivenského a Jozefa Filipa.Správu aktualizujeme.