čakajú na rozhodnutie sedem až desať mesiacov.
Spomínaný stav považuje podpredseda Výboru pre sociálne veci a bývanie NR SR Marián Mesiarik za vážny. Ako pre TASR uviedol po dnešnom poslaneckom prieskume, ktorý s ďalším členom výboru Jozefom Eštočinom uskutočnili v Rožňave, najčastejšou príčinou zdĺhavého vybavovania je čakanie pacientov na lekárske prehliadky. Správa o zdravotnom stave pacienta je povinnou súčasťou žiadostí. Podľa slov Mesiarika, odborní lekári tento druh prehliadok "dosť často odsúvajú", keďže za spomínaný úkon nemajú nárok na finančné ohodnotenie. Poslanec sa domnieva, že zmenu možno dosiahnuť iba legislatívnym zásahom do Liečebného poriadku. Sociálny výbor bude takú zmenu iniciovať.
Mesiarik ďalej upozornil, že v oblasti poberania príspevkov pre ťažko zdravotne postihnutých občanov sa začína rozvíjať nový druh sociálnej kriminality. Spresnil, že postihnutí, často nie len z vlastnej iniciatívy, ale snahou rodiny či zainteresovanej firmy, majú snahu zneužiť príspevok, ktorý na základe zákona o sociálnej pomoci má slúžiť výlučne ako kompenzácia ich zdravotného stavu. Najviac problémov zaznamenali poslanci pri kúpe motorových vozidiel pre ťažko zdravotne postihnutých. "Nie je problém dohodnúť sa s autobazárom na faktúre v najvyššej možnej hodnote 220 tisíc korún, na ktorú má postihnutý nárok, napriek tomu, že automobil má iba polovičnú hodnotu", poznamenal Mesiarik.
Prieskum podľa neho potvrdil obdobné snahy avizované pracovníkmi odboru sociálneho zabezpečenia OÚ Rožňava. Tí ale ani v jednom prípade nedovolili zneužitie zákona. Spomínaným tendenciám môže podľa Mesiarika zamedziť vykonávací predpis k zákonu o sociálnej pomoci, ktorý zatiaľ neexistuje. Mal by presne definovať štandard úžitkových vecí, na ktoré dostávajú zdravotne ťažko postihnutí zákonný príspevok.
Členovia sociálneho výboru do konca januára ukončia prieskum zameraný na uplatňovanie a porušovanie zákona o sociálnej pomoci vo vyše 30 okresoch. Výsledky prieskumu a záverečná správa budú známe do konca februára.