Bratislava 2. februára (TASR) Edita Angyalová a Róbert Madej (Smer-SD) nepovažujú ústavný zákon o starobnom dôchodkovom sporení za dobrý, je zle napísaný a opozícia ho predložila iba ako tému na "politikárčenie".
"Táto iniciatíva nie je o občanoch, je to politický kalkul. Iba obviňovanie, osočovanie. Keby ste mali reálnu snahu chrániť ho, vedeli by ste, že ústavný zákon nič nerieši. Je aj zle napísaný. Celá diskusia je trápne divadlo a nečudujem sa kolegom, ktorí omietli vystúpiť," povedala počas rozpravy Angyalová. Podľa jej slov minulá vláda neriešila dlhodobé financovanie po tom, ako sa zmenili ukazovatele. Je však presvedčená, že zmeny v dôchodkovom systéme sú potrebné. Vyhlásila, že zákon pri hlasovaní nepodporí.
Madej kritizoval formu napísania ústavného zákona, nepáči sa mu aj to, že by sa ním novelizovali ďalšie právne normy. Ako vysvetlil, nespĺňa ani podmienku, že by sa mali podľa neho upraviť spoločenské vzťahy zrozumiteľnosti a pri aplikácii a výklade by spôsoboval množstvo problémov. V súvislosti s rozpravou zdôraznil, že iba sa v nej potvrdzuje, že formulácia zákona je politickým gestom. "Pravicová opozícia nemá žiadnu inú tému a tak si ich musí vyfabrikovať. Nestáva sa z toho odborná téma, ale iba obyčajné politikárčenie," dodal Madej.
Po jeho vystúpení sa ešte ústne prihlásilo do rozpravy 13 poslancov, prevažne z klubu SDKÚ-DS.
Ústavný zákon na ochranu 2. piliera dôchodkového sporenia je podľa predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu potrebný, aby sa peniaze našetrené ľuďmi nestali lákadlom a potom aj sústom pre nenásytné gágory politikov, ktorí žijú len pre prieskumy verejnej mienky. Zástupcovia Smeru-SD zase tvrdia, že práve SDKÚ-DS si chce vystúpeniami k predloženému zákonu zvyšovať preferencie.
Podľa Dzurindu je evidentná snaha Smeru rozširovať svoj vplyv do všetkých strán a práve dôchodkový systém je vystavený najväčšiemu tlaku v legislatívnej oblasti. Vláde evidentne chýbajú peniaze na to, aby si mohli permanentne udržiavať vysokú podporu v prieskumoch verejnej mienky, aby si mohli kupovať voličov a takýmto kupovaním aby si túto podporu aj udržiavali," povedal Dzurinda. Vláda podľa neho už zabudla aj na sľuby šetrenia v štátnej správe, nemá peniaze na odškodnenie klientov skrachovaných nebankových subjektov, platy lekárov či valorizáciu. Smer populisticky nasľuboval ľuďom veľa, ale nemá na to peniaze, a tak je na mieste otázka: Kde brať a nekradnúť?." Preto sa podľa Dzurindu vláda začala pohrávať s myšlienkou ukradnúť". Nedovolíme ľudí okradnúť tak, ako ich okradli boľševici v roku 1948," dodal Dzurinda.
Vystúpenie premiéra Roberta Fica ho presvedčilo, že nenávisť Smeru-SD ku všetkému súkromnému je enormná. Tá nenávisť voči ľuďom, ktorí si poctivo šetria je taká veľká, že sa predseda vlády uchýlil naozaj k nehoráznym lžiam. Napríklad, že DSS môžu investovať do rizikového kapitálu," pripomenul Dzurinda. Obvinenie, že úspory ľudí nie sú dostatočne chránené, označil za lži. Úspory sú podľa neho stopercentne chránené.